නරඹන්නන්ට තහනම් කර ඇති ලොව පුරා සිත් ඇදගන්නා ස්ථාන

එක්සත් ජනපදයේ ඇට්ලන්ටා හි කොකාකෝලා බඳුන

කොකාකෝලා සඳහා වන වට්ටෝරුව ලෝකයේ හොඳම රහස් වලින් එකක් ලෙස සැලකෙන අතර ඔවුන් එය විශාල ආරක්ෂක කුටියක තබා එය රහසිගතව තබා ගනී.එය 1886 දී ඇට්ලන්ටා හි ජෝන් පෙම්බර්ටන් විසින් නිර්මාණය කරන ලද බැවින්, මෙම සූත්‍රය ඊර්ෂ්‍යාවෙන් ආරක්ෂා කර ඇති අතර ස්වල්ප දෙනෙකුට ඒ සඳහා අත තැබීමට හැකි වී තිබේ.සිසිල් බීම සහ සමාගම 1919 දී අර්නස්ට් වුඩ්රෆ්ගේ නායකත්වයෙන් යුත් ආයෝජකයින් කණ්ඩායමක් විසින් අත්පත් කර ගත් අතර 1920 සිට මෙම වට්ටෝරුව නිව්යෝර්ක් බැංකුවක අගුලු සහ යතුර යටතේ අවසන් විය.1925 දී එය ඇට්ලන්ටා හි භාරකාර සමාගම් බැංකුවට මාරු කරන ලදී.

ස්නේක් දූපත හෝ බ්‍රසීලයේ ක්විමඩා ග්‍රෑන්ඩ්

සාඕ පවුලෝ වෙරළට කිලෝමීටර් 100 ක් පමණ පිටතින් පිහිටා ඇති මෙම දූපත ඔබට අහිමි වීමට සුදුසුම විදේශීය ස්ථානයක් ලෙස පෙනෙන්නට තිබුණද සත්‍යය නම් දශක ගණනාවක් තිස්සේ එම ස්ථානය මාරාන්තික සර්පයන් විසින් සම්පූර්ණයෙන්ම ආක්‍රමණය කිරීම නිසා ජනාවාස වී නොමැති බවයි.
වර්ග මීටරයකට සර්පයන් 1 ත් 5 ත් අතර සංඛ්‍යාවක් දිවයිනේ වාසය කරති. එය එතරම් භයානක නොවේ නම්, මෙහි ජීවත් වන සර්පයන් ලෝකයේ වඩාත්ම විෂ සහිත එකක් බව සඳහන් කිරීම වටී.ගෝල්ඩන් ලැන්ස්හෙඩ් වයිපර් දිගින් මීටර් භාගයක් දක්වා ළඟා විය හැකි අතර ශක්තිමත් වේගයෙන් ක්‍රියා කරන විෂක් සමඟ මස් කටගැස්ම වටා විසුරුවා හැරිය හැක.මේ හේතුව නිසා බ්‍රසීල රජය පැහැදිලිවම දිවයිනට පැමිණීම තහනම් කරයි.

 

උතුරු සෙන්ටිනල්, අන්දමන් සහ නිකොබාර් දූපත්

මෙම දූපත් සමූහයේ සෙසු දූපත් තරමක් විශාල හා වඩා හොඳින් දන්නා අතර, කඩොලානවලින් පිරුණු හා කොරල් වලින් වට වූ උතුරු සෙන්ටිනල් ආයතනය බාහිර ලෝකයට මුළුමනින්ම පාහේ නොපැවතී. එය පාරාදීසයක් මෙන් පෙනුනද දිවයිනෙන් තවත් දුරස් විය නොහැක. එහි භූගෝල විද්‍යාව එය පෘථිවියේ වඩාත්ම හුදෙකලා ස්ථානයක් බවට පත් කර ඇති අතර, එහි ජනාවාස වී ඇත්තේ ලෝකයේ ඉතිරිව ඇති අනවසර ගෝත්‍ර කිහිපයෙන් එකකි. සෙන්ටිනලීස් ලෙස හැඳින්වෙන මෙම දූපතේ ආදිවාසීන්ට නූතන ලෝකයෙන් ප්‍රායෝගිකව කිසිදු බලපෑමක් කර නොමැත.ඉතිහාසය පුරාම ජනගහනය සමඟ ගැටුම් ප්‍රචණ්ඩත්වයට ලක්ව තිබේ. 2006 දී ඔවුන් ධීවරයින් දෙදෙනෙකු ඝාතනය කළ අතර ඔවුන්ගේ බෝට්ටුව ධාරාව මගින් ඔවුන්ගේ වෙරළට ඇදගෙන ගොස් ඇත.

ද ගාඩියන් පුවත්පතට අනුව, නරඹන්නන් භූමියට ඇතුළුවීම වැළැක්වීම සඳහා සැතපුම් තුනක සීමා කලාපයක් දැන් දිවයින හරහා යන බවක් පෙනෙන්නට තිබේ.
ආදිවාසී සහ ගෝත්‍රික ජනතාවගේ අයිතිවාසිකම් සඳහා වන රාජ්‍ය නොවන සංවිධානයක් වන ඉන්දීය රජය සෙන්ඩිනල්වරුන් සම්බන්ධ කර ගැනීමේ කිසිදු සැලසුමක් අතහැර දමා තිබේ. ප්‍රතිශක්තියක් නොමැති රෝගවලින් මුළු ගෝත්‍රයම අතුගා දැමිය හැකිය. මේ නිසා බලධාරීන් ඔවුන්ගේ කැමැත්තට ගරු නොකරනු ඇත.

ඉන්දියාවේ භන්ගාර් කොටුව

 

රාජස්ථාන්හි ජයිපූර් සහ අල්වාර් අතර කලක් විශිෂ්ට රාජධානියක පැවති නටබුන් පිහිටා තිබේ.1573 දී ඇම්බර් කච්වාහා පාලකයා විසින් ඔහුගේ බාල පුත්‍රයා වෙනුවෙන් මෙම බලකොටුව ඉදිකරන ලද අතර 1783 දී එහි ජනගහනය ක්‍රමයෙන් අඩු විය. දැඩි සාගතයක් හේතුවෙන් එහි වෙසෙන ගම්වැසියන්ට පලා යාමට සිදුවිය. ප්‍රාදේශීය පුරාවෘත්තවල සඳහන් වන්නේ රාජධානිය විනාශ වීමට හේතුව බලකොටුව ශාපයට ලක්ව ඇති බවයි.

ටයිම්ස් ඔෆ් ඉන්ඩියා පුවත්පතට අනුව ඉන්දියාවේ ඇති එකම “නීත්‍යානුකූලව පිළිගත්” හොල්මන් ස්ථානය ලෙස, උදේ පාන්දර හෝ හිරු බැස යෑමෙන් පසු ඇතුළු වීමට රජයේ අවසර පත්‍රයක් අවශ්‍ය වේ.හේතුව වනාන්තර, කොටින් වැනි නිශාචර සතුන් සහ ප්‍රදේශයේ කෘත්‍රිම ආලෝකකරණයක් නොමැති බව පැවසුවද, නටබුන් තුළ සැඟවී සිටිය හැකි වෙනත් දේ කිසිවෙකු දන්නේ නැත.

 

උතුරු සහෝදර දූපත, එක්සත් ජනපදය

සෑම වසරකම නිව්යෝර්ක් මිලියන ගණනක් සංචාරකයින් සාදරයෙන් පිළිගනියි. පූර්ව අවසරයකින් තොරව උතුරු සහෝදර දූපතට ප්‍රවේශ වීම තහනම්ය, මන්ද එහි සියලු ගොඩනැගිලි භයානක ලෙස පිරිහෙමින් පවතින බැවිනි. ඇතුළත, සොබාදහම විසින් වරෙක නගරයේ නිරෝධායන රෝහල ලෙස තිබූ අතහැර දමා ඇති ව්‍යුහයන් හා නටබුන් ගිල දමයි.

1614 දී ප්‍රථම වරට කියා සිටියේ, උතුරු සහෝදර දූපතේ අතීතය මරණය හා රෝග සමඟ බැඳී ඇති බවයි: 1880 ගණන්වල සහ 1940 දශකය දක්වාම, මෙම වෙබ් අඩවිය අධික ලෙස බෝවන රෝගවලින් පෙළෙන පුද්ගලයින් නිරෝධායනය කළේය. එහි මියගිය සියල්ලන්ම දිවයිනේ මෘත ශරීරාගාරයේ ගබඩා කර ඇත. 1951 සිට එය මත්ද්‍රව්‍යවලට ඇබ්බැහි වූවන් පුනරුත්ථාපන මධ්‍යස්ථානයක් ලෙස සේවය කළේය.1963 දී උතුරු සහෝදර දූපත අතහැර දමා නිව්යෝර්ක් නගරයේ උද්‍යාන හා විනෝදාත්මක දෙපාර්තමේන්තුවේ දේපළ බවට පත් වූ අතර එය දැන් කුරුලු අභයභූමියක් ලෙස කළමනාකරණය කරයි.බිස්නස් ඉන්සයිඩර් පසුගිය වසරේ සංචාරයක් සඳහා දිවයිනට පිවිසීමට සමත් වූ අතර, ඔබට මෙහි වැඩි විස්තර කියවිය හැකිය.

 

ඩියාගෝ ගාර්ෂියා, බ්‍රිතාන්‍ය විදේශීය ප්‍රදේශ

නැගෙනහිර අප්‍රිකාව, මැදපෙරදිග සහ අග්නිදිග ආසියාව අතර පිහිටා ඇති ඩියාගෝ ගාර්ෂියා යනු එක්සත් ජනපද නාවික හමුදාවට වැදගත් උපාය මාර්ගික සම්පතක් වන අතර එහි ප්‍රධාන හමුදා කඳවුරක් ඇත. සීඅයිඒ හි වඩාත් වැදගත් පාවෙන කළු අඩවි සමහරක් මෙම ප්‍රදේශයේ පිහිටා තිබිය හැකි බව ද ගාඩියන් පුවත්පත වාර්තා කරයි.

සීතල යුද්ධයේදී එක්සත් රාජධානිය වසර 50 ක් එක්සත් ජනපදයට කුලියට ගත් නමුත් දූපත ජනාවාස නොවූ හෙයින් එය කුලියට දීමට පෙර බ්‍රිතාන්‍ය රජය චාගෝසියානුවන් 2,000 ක් පලවා හැරියේය. 1968 සිට 1973 දක්වා කාලය තුළ මෙම වැසියන් බලහත්කාරයෙන් මොරිෂස්, සීෂෙල්ස් සහ වෙනත් බ්‍රිතාන්‍ය ප්‍රදේශවලට යවන ලදි.එතැන් සිට, දූපත් වැසියන් තම නිවෙස් කරා ආපසු යාමේ අයිතිය අසාර්ථක ලෙස ඉල්ලා ඇත.ඩියාගෝ ගාර්ෂියාගේ කුලී කාලය 2016 දී කල් ඉකුත් වූ නමුත් එක්සත් රාජධානිය තවත් වසර 20 ක් සඳහා කොන්ත්‍රාත්තුව දීර්ඝ කර තිබේ.

 

එක්සත් රාජධානියේ වයිට්ස් ක්ලබ්

ලෝකයේ තවමත් කාන්තාවන්ට ප්‍රවේශය තහනම් කර ඇති ඇතැම් ස්ථාන තිබේ – වඩාත්ම ප්‍රචලිත වන්නේ මහත්වරුන්ගේ සමාජයන් වන අතර ඒවා බ්‍රිතාන්‍ය සංස්කෘතිය තුළ ඉතා ජනප්‍රියය.1693 දී ආරම්භ කරන ලද අතර පිකාඩිලිහි ශාන්ත ජේම්ස් වීදියේ 37 හි පිහිටා ඇති වයිට්ස් ක්ලබ් හි සාමාජිකයින්ට දේශපාලන නායකයින්, ජ්‍යෙෂ්ඨ බැංකුකරුවන් සහ බ්‍රිතාන්‍ය සිංහාසනයේ උරුමක්කාරයන් ඇතුළත් වේ.

කාන්තාවන්ට පනවා ඇති සීමාව කෙතරම්ද යත් එලිසබෙත් රැජිනට පමණක් මෙතෙක් ඇතුළුවීමට නොහැකි වී තිබේ. ටෙලිග්‍රාෆ් පුවත්පතට අනුව, 2013 දී ඩේවිඩ් කැමරන් ස්වේච්ඡාවෙන් තෝරාගත් සමාජ ශාලාවෙන් ඉවත් වී මෙසේ පැවසීය: “සමාජය කාන්තාවන් සාමාජිකයන් ලෙස භාර නොගැනීම ගැන මම කලකිරීමට පත්ව සිටිමි.ලන්ඩනයේ පැරණිතම හා ප්‍රභූ මහත්වරුන්ගේ සමාජයේ සාමාජික සංඛ්‍යාව 500 දක්වා හැකිලී ඇති අතර, එහි බාර්එක වසර 200 ක් තිස්සේ වසා දමා නොමැති බව කියනු ලැබේ.

 

අයිස්ලන්තයේ සර්ට්සි දූපත

 

අයිස්ලන්තයේ සර්ට්සි දූපත පිහිටුවන ලද්දේ මීට වසර 55 කට පෙර ගිනිකඳු පුපුරා යාමකිනි. එයින් අදහස් කළේ පරිසර පද්ධතියක උපත හා පරිණාමය මුල සිටම නිරීක්ෂණය කිරීමට විද්‍යාඥයින්ට සුවිශේෂී අවස්ථාවක් ලැබී ඇති බවයි. මෙම සිත් ඇදගන්නාසුළු සිදුවීම හරියටම එහි ප්‍රවේශය ලෝකයේ සෙසු රටවලට පමණක් සීමා කරයි.

මේ සියල්ල ආරම්භ වූයේ 1963 දී අයිස්ලන්තයට කිලෝමීටර් 32 ක් දකුණින් වූ දරුණු ගිනිකඳු පිපිරීමක් හේතුවෙන් පෘථිවියේ ලාබාලතම දූපත් වලින් එකක් වන සර්ට්සි බිහිවීමෙනි. ජලය හා සුළං ඛාදනය හේතුවෙන් එතැන් සිට දිවයිනේ ප්‍රමාණය අඩුවෙමින් පවතී. සර්ට්සි පර්යේෂණ සංගමය විසින් කරන ලද පර්යේෂණයන්ට අනුව වර්තමාන ඛාදනය වීමේ අනුපාතය අනුව 2100 වන විට සර්ට්සි මුහුදු මට්ටමේ පැවතිය හැකිය.බැක්ටීරියා, දිලීර සහ අච්චු මුලින්ම දිවයිනට පැමිණියේය. පසුව සත්ව හා ශාක විශේෂ ගණන on ාතීය ලෙස වැඩි විය. යුනෙස්කෝවට අනුව, මේ වන විට කුරුල්ලන් විශේෂ 89 ක් සහ අපෘෂ්ඨවංශීන් 335 ක් පමණ මෙම ප්‍රදේශයේ වෙසෙන බවට ගණන් බලා තිබේ.මෙම සංවර්ධනය වෙනස් නොකිරීමට, පර්යේෂකයන්ට පමණක් දිවයිනට පැමිණීමට අවසර ඇත

 

චීනයේ ජියැන්ග්සු ජාතික ආරක්ෂක අධ්‍යාපන කෞතුකාගාරය

2009 දී චීනය සිය ජාතික ඔත්තු කෞතුකාගාරයේ දොරටු විවර කළේය.ජැන්ග්සු ජාතික ආරක්ෂක අධ්‍යාපන කෞතුකාගාරයේ ඇති එකතුව නන්ජිං හි පිහිටා ඇති අතර, චීනයේ කොමියුනිස්ට් පක්ෂයේ මුල් දිනවල සිට 1920 දශකයේ අග දක්වා ඔත්තු බැලීමේ හා රහස් ඔත්තු සේවා පිළිබඳ ඉතිහාසය ප්‍රදර්ශනය කරයි.

සාමාන්‍ය වස්තූන්, ඔත්තු කැමරා හෝ සවන් දීමේ උපකරණ ලෙස වෙස්වළාගෙන ඇති ආයුධ පරීක්ෂා කිරීම සිත්ගන්නාසුලු සංචාරයක් විය හැකි නමුත්, කෞතුකාගාරය මුළුමනින්ම මහජනයාට විවෘත නොවේ. විදේශිකයන්ට ඇතුළුවීම සම්පූර්ණයෙන්ම තහනම්ය. සිහිවටන රූප ලබා ගැනීම ද දුෂ්කර ය – එම ජාතිකයින්ට ඇතුළුවීමට අවසර දී ඇති බැවින්, ඡායාරූප ගැනීම මුළුමනින්ම තහනම් ය.