ගුවානින්ට ගෞරවයක් වශයෙන් කන්දක් උස් ස්ථානයක අලංකාර දේවමාළිගාවක් පිහිටා ඇත


අද්විතීය හැඩැති ගල් වලින් වටවී ඇති, නැගී එන කොබ්ල්ස්ටෝන් මාවතක මුදුනේ, ඩේබි පන්සල නිහ ly ව චීනයේ අගනුවර වන බීජිං හි ෂිෂාන් කන්දෙහි ගැඹුරු වනාන්තරයේ සැඟවී සිටී. එය වසර දහසකට වැඩි කාලයක් ගුවාන්ෂින් බෝධිසත්ව (ගුවානින් ලෙසද හැඳින්වේ) වන්දනාමාන කළ පූජනීය සිද්ධස්ථානයකි.

ෂැන්මන් ශාලාව (ඉදිරිපස ගේට්ටුව) යනු වර්ණ ගඩොල්, සුදු කළුගල් සහ අළු ටයිල් වහලවල් තැනීමකි. බාහිර බිත්තිය සාම්ප්‍රදායික චීන රටාවකින් වර්ණාලේප කර ඇත “කුරුල්ලන් 100 ක් ෆීනික්ස් වලට වැඳුම් පිදුම් කරති.” කැන්සි අධිරාජ්‍යයා (1654-1722) දේවමාළිගාවට “මහත් දයානුකම්පාව” යන අර්ථය ඇති “තිරසාර ග්‍රැනයිට් කැබැල්ලක කොටා තිබේ නම්, එය බෞද්ධ සිද්ධස්ථානයේ රාජකීය සම්බන්ධතාවය අඟවයි.

ගේට්ටුව කැටයම් කර ඇත්තේ අලි ඇතුන්, සිංහයන්, මකරුන් සහ පියාඹන එළුවන් යුගලයකි. දොර රාමුවේ මුදුනේ කැටයම් කළ දෙවිවරුන් තිදෙනෙකි.

මධ්‍යයේ ඇති තැනැත්තාට හොටක් සහිත මිනිස් මුහුණක් ඇති අතර එය බෞද්ධ සූත්‍රයේ දැවැන්ත රන් පියාපත් සහිත රොක්ගේ රූපයට අනුරූප වේ. දෙපස, ​​මිථ්‍යාදෘෂ්ටික කුයි මකරා සහ හනිසකල්ගේ මෝස්තර වලින් සරසා ඇති ගල් කවුළු ඇත.

බෞද්ධ ශාස්ත්‍ර විද්‍යාවේ මේ ලෝකයේ අනාගත බුදුරජාණන් වහන්සේ ලෙස සැලකෙන මෛත්‍රෙයා ෂැන්මන් ශාලාවේ වාඩි වී සිටී. විශාල බඩක් හා සිනහ මුසු මුහුණක් ඇති මෛත්‍රෙය චීන සංස්කෘතියේ සතුට හා ඉවසීමේ සංකේතයකි. ඔහුගේ ආරක්ෂකයින්, ස්වර්ගීය රජවරුන් සිව්දෙනා ආයුධවලින් සන්නද්ධව, දරුණු මුහුණු වලින් බලා සිටිති. ප්‍රතිමා පහ සියල්ලම සමකාලීන කෘති වේ.

පළමු මළුවේ ප්‍රධාන ශාලාව වන මහාවීර ශාලාව ත්‍රිත්ව බුදුන්ගේ නිවහන වන අතර මැටි මූර්ති 18 කින් ආරක්ෂා කර ඇත. ආගමික ජීවිතයේ ඉලක්කය සපුරා ඇති අර්හාට්ස්. 1298 දී සාදන ලද ඒවා විවිධ ඉරියව් සහ මුහුණේ ඉරියව්වලින් විචිත්‍රවත් ය. ඔවුන් වාඩි වී, සිටගෙන, නිදාගෙන, නටමින් හෝ ඔවුන්ගේ පැත්තේ වැතිරී, සිනාසෙමින්, භාවනා කරමින් හෝ දුරින් බලා සිටිති. මෙම මූර්ති මූර්ති සුවඳ සඳහා සඳුන් සහ සුවඳැති වැලි කුඩු භාවිතා කළ ලියු යුවාන් (1240-1324) ගේ කෘති යැයි කියනු ලැබේ.

වර්තමාන මොන්ගෝලියාවේ ස්වයං පාලන කලාපයේ බීජිං සහ ඩුඕලුන් නගරයේ විශාල විහාරස්ථානවල මැටි හා ලෝකඩ මූර්ති සියල්ලම මහා ස්වාමියා විසින් සාදන ලද බව විශ්වාස කෙරේ. යුවාන් රාජවංශයේ සමහර අධිරාජ්‍යයන් (1279-1368) ඔහුගේ දක්ෂතා වෙනුවෙන් ඉහළ ප්‍රශංසාවක් ගායනා කළ අතර ලියුට රාජකීය සේවිකාවන් දෙදෙනෙකු පවා ලබා දුන්හ.

ශතවර්ෂ හතකට පසුවත්, මූර්ති අදටත් ප්‍රසන්න සුවඳ යවමින් සිටී. “සංස්කෘතික විප්ලවය” (1966-76) තුළ බොහෝ පැරණි බුද්ධ ප්‍රතිමා විනාශ විය, නමුත් 18 arhats පුදුම සහගත ලෙස නොවෙනස්ව තබා ඇත.

සශ්‍රීක හරිත උණ බම්බු වැනිලා සහ බොන්සායි භාජන වලින් සරසා ඇති මළුවෙහි සශ්‍රීක වේ. දුර්ලභ සත්ව විශේෂයක් වන උණ බම්බු තවමත් හිම සහිත ශීත in තුවේ දී දැඩි ලෙස වර්ධනය වන අතර, ශීත කළ සමයේදී සශ්‍රීක හරිත දර්ශනය භුක්ති විඳීමට මිනිසුන්ට එය ජනප්‍රිය දර්ශනීය ස්ථානයකි.

ප්‍රධාන ශාලාවේ පිටුපස යෝධ, උස ගිංගෝ ගස් දෙකක් පිහිටා ඇති අතර ඒවා වසර 800 ක් පැරණි යැයි කියනු ලැබේ.

චීනයේ බෞද්ධ විහාරස්ථානයක ගිංකෝ ගස් සිටුවීම සම්ප්‍රදායක් වී ඇති හෙයින් උස, දිගු කලක් පැවති ගස අවංක හා ගෞරවයේ සංකේතයක් වන අතර එහි රන්-කහ කොළ භික්ෂුවගේ ලා දුඹුරු වස්ත්‍රය සමඟ දෝංකාර දෙයි.

පියවර කිහිපයක් away තින් මින්ග් රාජවංශයේ (1368-1644) ඉදිකරන ලද ඩේබි ශාලාව පිහිටා ඇත. එය මවක් වන දයානුකම්පිත බුදුවරයෙකු වන ගුවානින්ට නමස්කාර කරයි.

අවසාන යාෂි ශාලාව මීට වසර කිහිපයකට පෙර ප්‍රතිසංස්කරණය කරන ලදි. එහි සැකැස්ම හා සැරසිලි ක්විං රාජවංශයේ (1644-1911) වාස්තු විද්‍යාත්මක ශෛලිය දැඩි ලෙස අනුගමනය කළේය. යෝෂි (වෛද්‍ය බුදුජාජගුරු) යනු සෞඛ්‍ය සම්පන්න බුදුන් වහන්සේ ය. වෛද්‍ය දෙවිවරුන් දුසිමක් දෙපැත්තේ සිටගෙන සිටිති. ඒවා සියල්ලම කැම්පෝර්වුඩ් වලින් සාදා ඇති අතර ඒවා මතුපිට රන් තීරු වලින් ආවරණය වී ඇත.

දේවමාළිගාවේ පිටුපස නොගැඹුරු අගලක්, වල් රතු බිගෝනියා ඇත.

බොහෝ දෙනා විශ්වාස කරන කතාවකට අනුව එම ස්ථානය උණුසුම් වසන්තයක් විය. රන් කොටළුවන් දෙදෙනෙක් බොහෝ විට මෙහි පැමිණියේ ජලය පානය කිරීමට ය.

කෑදර දේශීය ගොවියෙකුට අවශ්‍ය වූයේ ඒවා අල්ලා විකිණීමටය. ඔහු එක් රාත්‍රියක කොටළුවන් එනතුරු බලා සිටි අතර ඔහු කල්තියා සූදානම් කළ කඹයෙන් බැඳ තැබුවේය. එහෙත් බලවත් වූ සතුන් ඔහුව කඳු මුදුනෙන් ඇදගෙන ගොස් මරණයට පත් කළහ.

අද කොටළුවන් දෙදෙනෙකුගේ හැඩයෙන් යුත් විශාල ගල් දෙකක් නිහ ly ව මිටියාවතේ පිහිටා ඇත.Source link