මියන්මාරයට අලුත් අවුරුදු සුබ පැතුම් එක් කරමින් 2021 දී රෝහින්ග්‍යා නැවත පැමිණීම ආරම්භ කිරීමට බංග්ලාදේශය ප්‍රාර්ථනා කරයි


රෝහින්ග්‍යා අර්බුදය අපට විශාල අභියෝගයක්. මේ වසරේදී නැවත මෙරටට ගෙන්වා ගැනීම ආරම්භ වනු ඇතැයි අපි බලාපොරොත්තු වෙමු.

“ඔබ දන්නවා අපි දැන් අවුරුදු කීපයක් තිස්සේ ක්‍රියාවලිය ආරම්භ කිරීමට උත්සාහ කරන බව. මම මගේ මියන්මාර සගයාට අලුත් අවුරුදු සුබ පැතුම් යවා ආපසු ගෙන්වා ගැනීමේ ක්‍රියාවලිය ආරම්භ කිරීමට අපට අවශ්‍ය බව ඔවුන්ට පැවසුවා.

රෝහින්ග්‍යා ජනවාර්ගික සුළුතරයේ සාමාජිකයින් 700,000 කට වැඩි පිරිසක් 2017 දී මියන්මාරයේ රාඛයින්හි කුරිරු මිලිටරි මර්දනයකින් පලා ගොස් බෞද්ධ බහුතර රට තුළ දශක ගණනාවක හිංසා පීඩාවලින් පලාගිය තවත් 400,000 සරණාගතයින් සමඟ එක්වීම සඳහා දේශ සීමාව පසු බංග්ලාදේශයට පැමිණියහ.

එම වසර අගදී මියන්මාරය රෝහින්ග්‍යා වැසියන් ආපසු ලබා ගැනීම සඳහා බංග්ලාදේශය සමඟ ගිවිසුමක් අත්සන් කළේය. සරණාගතයින් පුරවැසි අයිතිවාසිකම් නොමැතිව ආපසු යෑම ප්‍රතික්ෂේප කරන අතරම රාඛයින්හි තත්වය යහපත් අතට හැරී නොමැති බැවින් නැවත මෙරටට ගෙන්වා ගැනීම ආරම්භ වී නොමැත.

බංග්ලාදේශයේ ඉල්ලුමට අනුව රෝහින්ග්‍යා වැසියන් නැවත ලබාගෙන ඔවුන්ගේ ආරක්ෂාව සහ ආරක්ෂාව සහතික කරන බවට මියන්මාරය නැවත නැවතත් පොරොන්දු වී ඇති බව මෝමන් එම ලිපියේ සඳහන් කර තිබේ.

ඔහු මෙසේ පැවසීය, “මම ඔවුන්ට පැවසුවා: ‘ඔබ නැවත මෙරටට ගෙන්වා ගැනීමට සුදුසු පරිසරයක් නිර්මාණය කිරීමට පොරොන්දු වී ඇති අතර එමඟින් සරණාගතයින් ස්වේච්ඡාවෙන් ආපසු පැමිණේ. නමුත් කිසිදු ප්‍රගතියක් සිදුවී නොමැත. මේ සඳහා ඔබට දේශපාලන සුහදතාවය අවශ්‍යයි. නව වසර තුළ ඔබ ඔබේ වචන රඳවා ගනු ඇතැයි අපි බලාපොරොත්තු වෙමු. ‘

“නමුත් ically තිහාසික වශයෙන් ඔබ (මියන්මාරය) ඔබේ පොරොන්දු ඉටු කරයි. 253,000 ක් වූ බොහෝ රෝහින්ග්‍යා වැසියන් 1978 සහ 1991 නික්ම යාමේදී දේශ සීමාව පසු කළහ. 1992 දී සාකච්ඡා වලින් පසු ඔබ 230,000 ක් ආපසු ලබා ගත්තා. ”ඔහු එම ලිපිය ගැන සඳහන් කරමින් පැවසීය.

“මේ වතාවේ සංඛ්‍යාව ඉතා විශාලයි. නමුත් අපි විශ්වාස කරනවා ඔබ බලාපොරොත්තු වෙනවා ඔබ ඔබේ ජාතිකයන් ආපසු ගෙන්වා ගනීවි කියා.

සරණාගත අර්බුදය කලාපයේ සාමය හා සංවර්ධනයට ඇති තර්ජනය ගැන ඔහු මියන්මාරයට මතක් කර දුන්නේය.

මියන්මාරයේ රෝහින්ග්‍යා සහ අනෙකුත් සුළුතර කණ්ඩායම්වල මානව හිමිකම් තත්ත්වය පිළිබඳව එක්සත් ජාතීන්ගේ 75 වන මහා මණ්ඩලය විසින් මෑතකදී සම්මත කරන ලද යෝජනාවක් මගින් ලෝක වේදිකාවේ “නව, ශක්තිමත් ජනවරමක්” නිර්මාණය කර ඇතැයි මෝමන් පැවසීය.

රටවල් නවයක් යෝජනාවට පක්ෂව තම ස්ථාවරය වෙනස් කර ඇත. ඒවා නම් කැමරූන්, සමක ගිනියාව, කෙන්යාව, ලෙසෝතෝ, මොසැම්බික්, නැමීබියාව, ටැන්සානියාව, පලාවු සහ සොලමන් දූපත් ය. ඔවුන් 2019 දී ඡන්දය දීමෙන් වැළකී සිටියහ.

යූඑන්ජීඒ සම්මේලනය විසින් 2020 දෙසැම්බර් 31 වන දින යෝජනාවට පක්ෂව ඡන්ද 130 ක් ලබා දී ඡන්ද 9 ක් ලබා ගැනීමට එරෙහිව ඡන්ද 9 ක් ඉදිරිපත් කරන ලදී.

යෝජනාවට එරෙහිව ඡන්දය දුන් රටවල් වන්නේ බෙලාරුස්, කාම්බෝජය, චීනය, ලාඕසය, මියන්මාරය, පිලිපීනය, රුසියාව, වියට්නාමය සහ සිම්බාබ්වේ ය.

යෝජනාවට පක්ෂව ඡන්දය දුන් සියලුම රටවලට රෝහින්ග්‍යා තත්වය පැහැදිලි කරමින් ලිපියක් තම අමාත්‍යාංශය විසින් යවා ඇති බව මොමන් පැවසීය.

Source link