අදේවවාදී චීනය පුනරුත්පත්තිය පාලනය කිරීමට උත්සාහ කරයි


තායිපේ [Taiwan], දෙසැම්බර් 25 (ANI): චීන කොමියුනිස්ට් පක්ෂය යනු අදේවවාදී සංවිධානයක් වන අතර, ආගම ඇදහීම තහනම් කර ඇති අතර, ඔවුන් වසර ගණනාවක් තිස්සේ ටිබෙට් බෞද්ධ චරිතයන්ගේ කටයුතු නියාමනය කිරීමට උත්සාහ කර ඇති අතර, පුනරුත්පත්තිය කළ හැක්කේ කාටද යන්න තීරණය කළ හැකි බව ටෙන්සිං යැංසෝම් භූතිය බ්‍රහස්පතින්දා ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද තායිවාන් ටයිම්ස් පුවත්පතේ මතය.

ටිබෙටයේ භූටියාට අනුව, time ත අතීතයේ සිටම සමාජ-දේශපාලනික හා සංස්කෘතික ව්‍යුහය ආගම හා බෞද්ධ දර්ශනය මත පදනම් වූ රටකි. “අටවන සියවසේදී ටිබෙට් රජු ට්‍රිසොං ඩොයිට්සන් විසින් අසල්වැසි රටෙන් ඉන්දියාවෙන් බුද්ධාගම හඳුන්වා දුන් දා සිට ආගම ටිබෙට් ජාතිකයින්ගේ ජීවිතයේ ඉතා වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කර ඇත.” භූටියා ලිවීය, “අධ්‍යාත්මික තාක්‍ෂණයේ දියුණුව පාලිත නැවත ඉපදීමක් ලබා ගත හැක්කේ බුද්ධාගම ටිබෙටයට ගලා ගොස් මධ්‍යම ආසියාවේ මහා හිමාලයානු ගුප්ත විද්‍යාවන් සමඟ සම්මිශ්‍රණය වූ විට පමණි. ටිබෙට් ජාතිකයින් ඔවුන්ගේ විශිෂ් greatest තම ජයග්‍රහණයන්ගෙන් එකක් ලෙස සැලකූ ටුල්කු (පුනරුත්පත්තිය ලාමා) ආයතනය බිහි විය. බුදුරජාණන් වහන්සේගේ කාලය වන විට, බෝධිසත්වයන් ගනනාවක් දයානුකම්පාව හා දක්ෂතා පිළිබඳ පුහුණුව පරිපූර්ණ කර ඇති අතර ඔවුන්ගේ ගෝලයන් මුළු හදවතින්ම රැකබලා ගෙන ඇත. එහෙත් අභාවප්‍රාප්ත වන මොහොතේදී එම ශ්‍රාවකයන්ගේ අඛණ්ඩ රැකවරණය අන් අයට භාර දීමට සිදුවී ඇත. අධ්‍යාත්මික වශයෙන් යම් මට්ටමකට ළඟා වූ ඔවුන්ට මරණ ක්‍රියාවලිය තුළින් දැනුවත්ව සිටීමට සහ ඔවුන්ගේ ඊළඟ ස්ථානය දැනුවත්ව තෝරා ගැනීමේ හැකියාව ඇත උපත, ”භූටියා තවදුරටත් පැවසීය.

මෙමඟින් ඔවුන් මියයෑමට පෙර ඔවුන්ගේ ඊළඟ නැවත ඉපදුණු ස්ථානය පැහැදිලිව හඳුනාගත හැකි වන අතර එමඟින් ඔවුන්ගේ සිසුන්ගේ මඟ පෙන්වීම සහ “පුනරුත්පත්තිය ලාමා” ලෙස හඳුන්වන ලෝකයේ ඔවුන්ගේ පුළුල් වැඩ කටයුතු නැවත ආරම්භ කරයි.

මාඕ සේතුංගේ නායකත්වය යටතේ අදේවවාදී කොමියුනිස්ට් පාලන තන්ත්‍රයක් වූ 1950 දී ටිබෙටය ආක්‍රමණය කළ භූතියා මහජන චීන සමූහාණ්ඩුවට මතක් කර දුන්නේය. රැස්වීමක් අතරතුර මාඕ සේතුං 14 වන දලයි ලාමාට පවසා තිබුණේ “ආගම වස” කියා ය. එවැනි කොමියුනිස්ට්වාදියෙකි. 11 වන පංචෙන් ලාමාගේ පුනරුත්පත්තිය ප්‍රකාශයට පත් කිරීමටත්, දලයි ලාමා විසින් පිළිගත් තැනැත්තා හෙළා දැකීමටත් ධෛර්යයක් ඇත. ”බුටියා තවදුරටත් කියා සිටියේ 2007 අගෝස්තු 3 වන දින චීනයේ රාජ්‍ය පරිපාලනය සඳහා චීනයේ රාජ්‍ය පරිපාලනය ටිබෙට් බුද්ධාගමේ තුල්කස්ගේ සියලු පුනරුත්පත්තීන් සඳහා රජයේ අනුමැතිය ලබා ගත යුතු බවට ආගමික කටයුතු නියෝගයක් නිකුත් කළේය. එසේ නොමැතිනම් ඒවා “නීති විරෝධී හෝ අවලංගු” ය.

පුනරුත්පත්තිය පිළිබඳ නීති “අතිශයෝක්තියෙන් හා නින්දිත” බව දලයි ලාමා 2011 ප්‍රකාශයක් මගින් කියා සිටියේය.

භූටියා පවසන පරිදි, “අව්‍යාජ පංචෙන් ලාමාගේ පුනරුත්පත්තිය පාලනය කිරීමෙන් පසු, 14 වන දලයි ලාමාගේ පුනරුත්පත්තිය පාලනය කිරීම සහ එකම තීරණය කිරීම සඳහා මහජන සම්බන්ධතා කොමිසම දැන් අවධානය යොමු කර ඇත. මේ අතර, ටිබෙටයේ ටිබෙට් ජාතිකයින්ට රැගෙන යාමට හෝ ප්‍රදර්ශනය කිරීමට අවසර නැත. 14 වන දලයි ලාමාගේ ආලේඛ්‍ය චිත්‍රය සහ එසේ කිරීම සඳහා වූ ද punishment ුවම දැඩි ය. ”ඔහු තවදුරටත් මෙසේ ලිවීය:“ අනාගත දලයි ලාමාගේ පරම්පරාව කෙරෙහි පූර්ණ පාලනයක් ලබා ගැනීම සඳහා ක්‍රම සහ ක්‍රමවේදයන් සැකසීමට මෙම පීආර්සී දරන උත්සාහය චීන ජාතිකයන්ගේ අනාරක්‍ෂිත බව පිළිබිඹු කරයි කොමියුනිස්ට් පක්ෂය සහ 14 වන දලයි ලාමා ලෝක නායකයෙකු හා ගෝලීය පුරවැසියෙකු ලෙස ජනප්‍රිය වීමේ තර්ජනය. ”ඉන්පසු ඔහු කොලොම්බියා විශ්ව විද්‍යාලයේ නූතන ටිබෙට් අධ්‍යයන වැඩසටහනේ අධ්‍යක්ෂ රොබී බාර්නෙට් උපුටා දක්වමින්,“ ඊළඟට ඔවුන් පාලනය කිරීමට වග බලා ගන්න. දලයි ලාමා, වත්මන් පංචෙන් ලාමා පාලනය කිරීමට ඔවුන් උත්සාහ කර ඇති පරිදි … ආගම පිළිබඳ කොමියුනිස්ට් ප්‍රතිපත්තිය නම්: ඔබ ටිබෙටය මෙහෙයවන්නේ … ඔබ කොම් අනුගමනය කළ යුතු යැයි පවසන විට බලපෑම් කිරීමට තරම් විශ්වාසනීය ලාමා කෙනෙකු සිටීම. මුනිස්ට් පක්ෂය. ටිබෙටය පාලනය කිරීමට තරම් බලයක් ඔවුන්ට නැත. ”“ අද්විතීය ටිබෙට් සංස්කෘතික සම්ප්‍රදායන් මුලිනුපුටා දැමීම සඳහා පුනරුත්පත්තිය හඳුනා ගැනීම සඳහා විවිධ නුසුදුසු ක්‍රම බලාත්මක කිරීම අළුත්වැඩියා කිරීමට අපහසු වන හානියක් සිදු කරයි. ”ඉන්පසු ඔහු ඉදිරියට ගියේය දලයි ලාමාගේ ඊළඟ පුනරුත්පත්තිය තීරණය කිරීමේදී චීන රජයේ බලය පිළිබඳ ප්‍රකාශය ගැන ඔහුට කුමක් කිව හැකිදැයි විමසූ විට දලයි ලාමා උපුටා දක්වන්න, “චීන නායකත්වය ආගම විශ්වාස කර නැවත ඉපදීම ගැන නම්, එසේ නම් පුනරුත්පත්තිය ගැන කරදර නොවී සභාපති මාඕ සහ ඩෙන් ෂියාඕපින් වැනි විප්ලවවාදී නායකයින්ගේ පුනරුත්පත්තිය සොයා ගැනීමෙන් ඔවුන් ආරම්භ කළ යුතු යක්ෂයා ය. “චීන ජාතිකයන් බොහෝ විට දලයි ලාමා“ යක්ෂයා ”ලෙස හැඳින්වේ.

ඔහු ලියා ඇත්තේ දහහතරවන දලයි ලාමා විසින් ඔහුගේ පුනරුත්පත්තිය තෝරා ගැනීමේ වගකීම හෝ පිළිගැනීම පැවරෙන්නේ දලයි ලාමාගේ ගන්ඩන් ෆෝඩ්‍රැන්ග් භාරය සහ මහජන සම්බන්ධතා කොමිෂන් සභාව හෝ වෙනත් ඕනෑම ක්‍රමයක් භාවිතා කරන ක්‍රමවේදයන් වෙත පමණක් බවයි. ගන්ඩන් ෆෝඩ්‍රැන්ග් භාරය හැර වෙනත් ආයතනයක් අවලංගු යැයි සැලකිය යුතුය.

මෑතකදී චීනය එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයට තේරී පත්වූයේ මෙතෙක් පැවති අඩුම සහයෝගයෙනි. චීනය එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ කොටසක් වන අතර ගෝලීය මානව හිමිකම් ප්‍රශ්නයේ අනාගතය පිළිබඳ එක් ප්‍රශ්නයක් මතු කරයි.

“ටිබෙට් සංස්කෘතිය, ආගම, සම්ප්‍රදාය සහ භාෂාව තුරන් කිරීම සඳහා ඔවුන්ගේ ප්‍රතිපත්තිය ඉතා ක්‍රියාශීලීව අනුගමනය කරමින් සිටියද, මිලියන ගණනක් අහිංසක ටිබෙට් ජාතිකයින් සහ උයිගර් මුස්ලිම්වරුන් ගාල් කඳවුරුවලට විසි කිරීම සහ මෙම සුළු ජාතීන්ගේ සමූල ide ාතනය කිරීම එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ සාමාජිකයෙකු ලෙස සිටියදී තවත් උත්ප‍්‍රාසාත්මක විය නොහැකිය.

සාමාජික රටවල් අතර දේශපාලන අධිෂ් of ානයක් නොතකා චීනය ටිබෙටයේ මානව හිමිකම් උල්ලං violation නය කිරීම ඉස්මතු කරමින් වසර ගණනාවක් තිස්සේ එක්සත් ජාතීන්ගේ උත්සාහයන් ටිබෙට් ගැටළුව ජාත්‍යන්තර අවධානයට ලක්වීමට හේතු වූ අතර එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධාන සහ නිලධාරීන් කිහිප දෙනෙකුගේ අවධානය ද ඇතුළුව භූටියා පැවසීය.

ටිබෙට් ප‍්‍රශ්නය පණපිටින් තබා ගැනීමට සහ ගෝලීය සංවේදීතාව සහ ඒ සඳහා සහයෝගය ගෙන ඒමට උපකාරී වූ ජාත්‍යන්තර රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන සහ අනෙකුත් ජාත්‍යන්තර සිවිල් සමාජ කණ්ඩායම්වල වැඩවලින් ටිබෙටයේ ජනතාවගේ උත්සාහයේ fruit ලය මෙයයි.

භූටියා පසුව එක්සත් ජනපද නීති සම්පාදකයින් විසින් පාර්ලිමේන්තුවේදී හඳුන්වා දුන් 2019 පනත් කෙටුම්පත ගැන ලිවීය. එය ටිබෙට් ජනතාව සඳහා තවදුරටත් ඇමරිකානු සහයෝගය ප්‍රවර්ධනය කිරීමට අපේක්ෂා කරයි, විශේෂයෙන් අනාගත දලයි ලාමා තෝරා ගැනීම සහ පිළිගැනීම පිළිබඳ තීරණාත්මක කාරණය සම්බන්ධයෙන්.

චීනය පිළිබඳ කොන්ග්‍රස්-විධායක කොමිෂන් සභාවේ සභාපති ජනරජ ජේම්ස් මැක්ගවර්න් විසින් සැප්තැම්බර් 13 වන දින පාර්ලිමේන්තුවේදී හඳුන්වා දුන් 2019 ද්වි පාර්ශවීය ටිබෙට් ප්‍රතිපත්ති සහ සහාය පනත පාර්ලිමේන්තුව විසින් සම්මත කරන ලද අතර එය දැනට සෙනෙට් සභාවේ නායකත්වය දරයි. කොමිෂන් සභාවේ සම සභාපති සෙනෙට් සභික මාකෝ රුබියෝ සහ තවත් අය විසින් ටිබෙට් ප්‍රතිපත්ති සහ උපකාරක පනත 2002 මත ගොඩනැඟේ. එය එක්සත් ජනපද නීතියට අනුව ටිබෙටයට සහාය දැක්වීමේ වැදගත් සලකුණකි.

දලයි ලාමා සහ අනෙකුත් ටිබෙට් බෞද්ධ නායකයින්ගේ අනුප්‍රාප්තිය සහ පුනරුත්පත්තිය ටිබෙට් බෞද්ධ ප්‍රජාව විසින් තීරණය කළ යුතු තනිකරම ආගමික කාරණා බව පනත් කෙටුම්පත මගින් නිල එක්සත් ජනපද ප්‍රතිපත්තියක් බවට පත් කරයි.

පනත් කෙටුම්පත යටතේ, මෙම ක්‍රියාවලියට මැදිහත් වීමට උත්සාහ කරන ඕනෑම චීන නිලධාරියෙකුට ඔවුන්ගේ වත්කම් අත්හිටුවීම සහ එක්සත් ජනපදයට ඇතුළුවීම ප්‍රතික්ෂේප කිරීම ඇතුළු සම්බාධකවලට යටත් වේ.

දකුණු ආසියාවේ පිටුවහල්ව සිටින ටිබෙට් ජාතිකයින්ගේ නිපුණතා, ව්‍යවසායකත්වය සහ සංස්කෘතික සංරක්ෂණය සඳහා සංවර්ධන ආධාර අරමුදල් වෙන් කිරීමට ද මෙම පනත් කෙටුම්පත මඟින් ඉඩ ලබා දෙන අතර දීර් term කාලීනව නීතිමය ලියකියවිලි ලබා දෙන ලෙස රාජ්‍ය ලේකම්වරයා නේපාල රජයෙන් ඉල්ලා සිටිය යුතුය. තම මව්බිමේ හිංසා පීඩාවලින් පලා ගිය ටිබෙට් වැසියන්, ”භූටියා ලිවීය.

ටිබෙටයේ capital තිහාසික අගනුවර වන ලාසා හි එක්සත් ජනපද කොන්සල් කාර්යාලයක් පිහිටුවන තුරු එක්සත් ජනපදයේ නව චීන කොන්සල් කාර්යාලයකට ඉඩ නොදෙන බව පනතේ තවදුරටත් සඳහන් වේ. ”මේ අනුව, භූටියා පැවසුවේ ලෝකයේ රටවල් බහුතරයකගේ ප්‍රතිපත්ති සහ ක්‍රියාමාර්ග දෙස බලන විට ය. මෙම වැදගත් කාරණා සහ ලොව පුරා වෙසෙන ජනයාගේ ජාතිය, ජාතිකත්වය, ආගම නොසලකා සාමාන්‍ය දැනුවත්භාවය සහ වැදගත් කරුණු සහ ප්‍රශ්න පෙරමුණට ගෙන ඒමේ විවිධ ප්‍රයත්නයන් නොසලකා හැරීම සඳහා ගනු ලැබූ “අපට ආගම කෙරෙහි විශ්වාසයක් ඇති කරයි. ලෝක සාමය ළඟා කර ගැනීම සඳහා වෙහෙස මහන්සි වී අනාගතය දෙස බැලීම. (ANI)Source link