ගංගා නිම්නයේ පළමු කඳු මුදුන ආශ්‍රය ලකිසරෙයිහි හමු විය | පාට්නා පුවත්


පට්නා: ගංගා නිම්නයේ පළමු කඳුකර බෞද්ධ ආරාමය ලකිසරෙයිහි ලාල් පහාරි හි තිබී සොයා ගත් බව එහි කැණීම් කණ්ඩායමේ අධ්‍යක්ෂ අනිල් කුමාර් ඉරිදා TOI වෙත පැවසීය.
11 වන සහ 12 වන සියවස්වල පොදු යුගයේ (ක්‍රි.ව.) ආරාමයේ සුවිශේෂී ලක්ෂණ කිහිපයක් රටේ වෙනත් තැනක දක්නට නොලැබෙන අතර නිසැකවම බිහාර්හි දක්නට නොලැබේ. ලී ඡන්ද පත්‍රිකා වලට අමතරව විජයශ්‍රී භද්‍ර නම් කාන්තා භික්ෂුවක් එහි ප්‍රධානියා ලෙස කටයුතු කළ පළමු බෞද්ධ ආරාමය මෙයයි. ඇය පාලා රැජින මල්ලිකා දේවිගෙන් ආධාර ලබා ගත්තාය. ලෝහ වළලු විශාල සංඛ්‍යාවක් සොයාගෙන ඇති අතර එහි සියලුම සෛල වලට දොරවල් ඇත. මේ දක්වා කැණීම් කරන ලද බෞද්ධ ආරාමවලට ​​අසාමාන්‍ය දෙයක් වන අතර එයින් ඇඟවෙන්නේ එය කාන්තා භික්ෂූන් වහන්සේලා සඳහා පමණක් හෝ මිශ්‍ර එකක් බවයි.
එම ස්ථානයෙන් සොයාගත් පිළිස්සුණු මැටි මුද්‍රා දෙකෙහි නම ශ්‍රීමධර්මාහවිහාරික් ā ර්යාභිකුසාගස්යා (ආමද්දාම විහාරයේ භික්ෂූන් වහන්සේගේ සභාව) යන නම සටහන් කරයි. භාවිතා කරන භාෂාව සංස්කෘත වන අතර එහි පිටපත ක්‍රි.ව. 8 සිට 9 වන සියවස දක්වා වූ සිද්ධාමාටක වේ.
මුල් මධ්‍යතන යුගයේ මගධයේ මහායාන බුද්ධාගම කෙතරම් කීර්තියක් ලබා ඇත්ද යන්න පෙන්නුම් කරන බැවින් නම සමානවම වැදගත් වේ.
සෙන්ටිමීටර 5.3×2.3 ක ලී ඡන්ද ටැබ්ලට් පරිගණකයක පුද්ගලයෙකුගේ රූපයක් ඇත, බොහෝ විට බුදුරජාණන් වහන්සේ භූමිෂ්පර් මුද්‍රා හි පද්මසනා හි හිඳගෙන සිටිති. ප්‍රධාන ශුද්ධස්ථානයේ දොරටුවේ ඇති ලින්ටලය නියෝජනය කරන්නේ බෝධිසත්වයන් දෙදෙනා වන මංජුශ්‍රී සහ අව්ලෝකිතේශ්වර යන දෙදෙනා ය.
සන්තිනිකේතනයේ විශ්ව භාරතී හි පුරාණ ඉතිහාස හා පුරාවිද්‍යා අංශයේ ප්‍රධානියා වන අනිල් කියා සිටියේ මෙය ප්‍රාන්තයේ පළමු ‘විහාරය’ වන අතර එය බොහෝ විට බිහාර්ට එහි නම ලබා දී ඇති බැවින් නාලන්දා, වික්‍රම්ෂිලා සහ ටෙල්හාරා යන ස්ථානවල මහාවිහාර යන අය සිටි බවයි. ‘. එසේම, බිහාර් හි නාලන්දා සහ ටෙල්හාරා වලින් පසුව, ඕනෑම පැවිදි මුද්‍රාවක් ආරාමයේ නම සඳහන් කර ඇත. නැගෙනහිර ඉන්දියාවේ අභිලේඛන හා පුරාවිද්‍යාත්මක වාර්තා වලින් මහාවිහාරයන් ගණනාවක් සහ එක් අවස්ථාවක විහාරිකයෙකු දන්නා අතර, බිහාර් හි කිසිදු ප්‍රදේශයකින් ‘විහාර’ මට්ටමේ පැවිදි ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පයක් පිළිබඳ කිසිදු සාක්ෂියක් මෙතෙක් සොයාගෙන නොමැත. එකම සමාන්තර සාක්ෂි උතුරු බෙංගාලයේ ජග්ජිවන්පූර් හි කැණීම් කරන ලද ආරාමයක තිබී හමු වූ බව ඔහු පැවසීය.
මුල් කාලීන මධ්‍යකාලීන මගධයේ පැවිදි බුද්ධාගමේ ඉතිහාසය සහ විශේෂයෙන් ලකිසරෙයි හි ically තිහාසිකව හඳුනාගත් කමිල් කලාපයේ ඉතිහාසය අවබෝධ කර ගැනීමේදී මෙම සොයාගැනීම් වැදගත් වනු ඇත. මෙම සාක්ෂි වලින් පැහැදිලිවම ඔප්පු වන්නේ ජයනගර්හි ලාල් පහාරි මුදුනේ පිහිටි ආරාමය ‘විහාරයක්’ බවයි.
ආරාමයේ දෙපස අන්තර් සම්බන්ධිත සෛල, ලී දොර රාමු, දැවැන්ත බලකොටු තුනක්, ලී කොටා ඇති මුද්‍රා / මුද්‍රා දුසිම් ගණනක් සොයා ගැනීම සහ දෙහි කපරාරු කරන ලද බිම්වල රතු, කොළ, කහ, සුදු සහ කළු වර්ණ යොදාගත් බවට සාක්ෂි මෙම ආරාමයේ ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පය නැගෙනහිර ඉන්දියානු බෞද්ධ ආයතන අතර පළමු වැන්න බවට පත් කරන්න.
ඉන්දීය පුරාවිද්‍යා සමීක්ෂණ ආයතනයෙන් (ASI) බලපත්‍ර ලබාගෙන 2017 දී බිහාර් රජය සමඟ අවබෝධතා ගිවිසුමක් අත්සන් කිරීමෙන් පසු බිහාර් හි වසර 3 ක් තුළ නිම කරන ලද පළමු කැණීම් ව්‍යාපෘතිය මෙය බව අනිල් මහතා පැවසීය. මහ ඇමති නිතිෂ් කුමාර් ලාල් පහාරි සමාරම්භක උත්සවය කැණීම් අඩවිය 2017 නොවැම්බර් 25 දින.
“මූර්ති 500 ක් වෙබ් අඩවිය පුරා තැන්පත් කර ඇති අතර ඒවායින් 200 ක් ලකිසරෙයි වෙත ගෙන ආවා. ලාල් පහාරි යනු ලඛිසරෙයිහි බිහාර් රජයේ ආරක්ෂිත ස්මාරක පහෙන් එකක් වන බැවින් ප්‍රාන්ත රජය මෙම මූර්ති වහාම ආරක්ෂා කළ යුතුය. අනෙක් සතර දෙනා වන්නේ සට්සන්ද, බිච්වේ, ගොසි කුන්ඩි සහ ලායි. මෙම ලැයිස්තුවට ඇතුළත් කිරීම සඳහා නොන්ගාර් හි 6 වන වෙබ් අඩවිය ද සලකා බලමින් සිටී, ”අනිල් TOI වෙත පැවසීය.
අනිල්ට අමතරව කැණීම් ව්‍යාපෘතියේ සෙසු සාමාජිකයින් වූයේ බිජෝයි කුමාර් චෞද්රි, සුචිරා රොයිචෞද්රි, තන්මෝයි මොන්ඩල්, ෂ්වේතා සිං, නිශාන්ත් සෝඩාපේ, සිද්ධාර්ථ සහා, රාහුල් නාග් සහ ඊෂාන් හරිත් ය.

ෆේස්බුක්ට්විටර්Linkedinවිද්යුත් තැපෑලSource link