ශාන්තිගේ සැන්ටා – ටයිම්ස් ඔෆ් ඉන්ඩියා


හිතවත් සැන්ටා,
මම දන්නවා ඔබ අද කොතරම් කාර්යබහුල විය යුතුද කියා, නමුත් මුම්බායිහි ශාන්ති නම් කුඩා දැරියක් සිටින අතර ඔබට ඇත්තටම අවශ්‍යයි. ඇය පසුගිය සතිය පුරා රථවාහන සං signal ාවේ හුරුබුහුටි, ලොම් සහිත සැන්ටා තොප්පි විකුණමින් සිටියද ඇය ඔබේ පැවැත්ම ගැන නොදනී.
ඇගේ ගනුදෙනුකරුවන් හොඳින් සපත්තු සහිත මෝටර් රථ රියදුරන් වන අතර ඔවුන් නිර්ලජ්ජිතව මිල ගණන් ඉක්මවා යති. රුපියල් විස්සක්! ඔවුන් ගිලී යයි. මකබෑවිලා පලයන්. ශාන්ති සෑම තොප්පියකම සාදන කුඩා ආන්තිකය, ඇගේ පවුල සඳහා දවසේ සලාක නියෝජනය කරයි.
ශාන්තිගේ වයස අවුරුදු හතකි. දැනටමත් ප්රවීණයෙක්. ඇය හැදී වැඩී ඇත්තේ මුම්බායි හි වීදිවල ය. පැවැත්ම යනු ඇයට ඉගැන්විය යුතු නැති දෙයකි.
ෂැන්ටීගේ රෝගී මව ඇගේ කුඩා දැරිය අඩිපාරේ ආරක්ෂාවෙන් බලා සිටින අතර, ළමයා රථවාහන තදබදයට හා පිටතට ඇදී යන අතර දීප්තිමත් රතු සැන්ටා ටොපිස් අතක් රැගෙන යයි. සමහරුන්ට බැටරිය ක්‍රියාත්මක වන, දාරය දිගේ විදුලි පහන් ඇත.
ඇසට පෙනෙන ඕනෑම කෙනෙකුට මෙම මිල අධික ඒවා තල්ලු කිරීමට ශාන්ති දැඩි උත්සාහයක් දරයි. “සර්ෆ් ටීස් රුපයියා” ඇය ආයාචනා කරන්නේ පසුපස ආසනයේ නැන්දා විනෝද වීමට ඇය කුඩා ජිග් එකක් නටන විටය.
ඇය දෙස විමසිල්ලෙන් බලා සිටින ඇගේ පියා තම පුතුන් දෙදෙනා සමඟ ශාන්ති විකුණන තොප්පි සාදයි. ඉතින්, එක් අතකින් මුළු පවුලම ඔබ වෙනුවෙන් වැඩ කරයි!
එය පුදුමයක් නොවේද! ඒ ගැන හිතන්න, සැන්ටා. “හෝ, හෝ, හෝ” යැයි කියමින් ඔබේ විසිතුරු තට්ටුවේ ලොව පුරා පියාසර කරමින් සුරතල් දරුවන්ට තෑගි බෙදා දෙයි.
Mumbai ත මුම්බායි හි කාර්යබහුල වීදියක, දරිද්‍රතාවයෙන් පෙළෙන පවුලක් වන අතර, කෙටි පැය කිහිපයක් සඳහා පැළඳිය හැකි තොප්පි මත වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කරයි. විශේෂයෙන්.
මිහිරි උත්ප්‍රාසය! මම ශාන්තිගෙන් ඇහුවා සැන්ටා ක්ලවුස් ගැන අහලා තියෙනවාද කියලා. ඇය හිනාවෙවී හිස ගසා දැමුවේ, “කවුද කෝයි බුද්ධ ආද්මි හායි” යන නොපැහැදිලි ලෙස ය.
එවිට ඇය ඉතා බැරෑරුම් ලෙස මගෙන් ඇසුවා, “අප්සේ මයිලි හයින්?” අවංකවම, මම පිළිතුරක් සඳහා කඩුල්ලේ රැඳී සිටියෙමි. මගේ ජීවිතයේ අසංඛ්‍යාත ව්‍යාජ සැන්ටාස් මා දුටු බව ඇයට පැවසීමට මට හදවතක් නොතිබුණි, නමුත් සැබෑ තැනැත්තා හමුවීමට තවමත් බලා සිටියේය ඔබ.
ශාන්ති පැවසුවේ, “කවුරුන් සැලකිලිමත්ද? මා දන්නා දෙය නම්, මගේ පියාගේ තොප්පිය වැනි අයයි. ඔහු ඒවා හොඳින් සකසයි. ඊළඟ රථවාහන ආලෝකයේ දී අනෙක් චැප් විසින් සාදන ලද ඒවාට වඩා හොඳයි, ඔහු රුපියල් 15 කට විකුණයි.
අපි හොඳම ද්‍රව්‍ය භාවිතා කරන නිසා අපේ තොප්පි හොඳම වේ. ලබන වසර වන විට මගේ සහෝදරයන් දෙදෙනාම ප්‍රවීණයන් බවට පත්වනු ඇත. අපි තවත් තොප්පි විකුණන අතර මිල අධික .ෂධ මිලදී ගැනීම ගැන මගේ මවට කරදර විය යුතු නැත. සමහර විට, අපි ඇයව රෝහලකට ඇතුළත් කිරීමට ප්‍රමාණවත් වනු ඇත. ”
අප දෙදෙනා දෙස තදින් බලා සිටි ඇගේ වයසේ ගැහැනු ළමයෙකුගෙන් ශාන්ති මොහොතකට අවධානය වෙනතකට යොමු විය. “ඒ මොකක්ද?” ශාන්ති ඇසුවේ අනෙක් ළමයාගේ කනට උඩින් ඇලී ඇති නිල් පැහැති දතක් දෙස බලාගෙනය. මගේ සීමිත තාක්‍ෂණික දැනුමෙන් මම ශාන්තිට පැහැදිලි කිරීමට උත්සාහ කළේ එය දෑත් රහිත සන්නිවේදන ක්‍රමයක් බවයි.
ඇය සිනාසෙමින් මෝටර් රථයේ සිටි ඇගේ සහකරුට එක් තොප්පියක් පූජා කළාය. “චේ …,” අනෙක් කුඩා දැරිය “එළියට යන්න … නහී චහියේ” යැයි කීවේය.
එය ශාන්තිට කරදර කළාද, නැත්නම් ඇයව කෝප කළාද? එයින් far ත. ඇය තම දිව කම්මුලෙන් දිගු කර අනෙක් ගැහැණු ළමයා ප්‍රතික්‍රියා කිරීමට පෙර කෑගැසුවාය.
“සමහර විට මේ අය මට පහර දුන්නා,” ඇය දාර්ශනිකව සුසුමක් හෙළුවාය. “ඔවුන් කෝපයට පත් වී මගේ මුහුණට කෙළ ගසයි … නමුත් මම කරදර වන්නේ නැත. මගේ කාර්යය වන්නේ මෙම තොප්පි විකිණීමයි. මේ සතිය අවසන් වූ පසු කිසිවෙකු ඒවා මිලදී ගන්නේ නැත.
අපි ඒවා සියල්ලම නියමිත වේලාවට විකුණන්නේ නැත්නම්, මගේ පියාට පාඩුවක් සිදුවනු ඇති අතර මගේ මව තවත් අසනීප වනු ඇත …
ඒක පොඩි ශාන්තිගේ කතාව. ඇය කිසිවක් ඉල්ලන්නේ නැත. ඇය දියණියක ලෙස සිය යුතුකම ඉටු කරන අතර පවුලේ පූස් පැටවාට දායක වේ. ඔවුන්ගේ කුඩා ව්‍යවසායයේ නියෝජිතයින් ප්‍රධාන වේ.
සෑම සබැඳියක්ම වැදගත් වේ. ඔවුන් සඳහා, ඔබ, ආදරණීය නත්තල් සීයා බුදුන් වහන්සේට වඩා වැඩි ය. ඔහුගේ පිස්සු තොප්පිය සාබ්-ලොග් විසින් පැළඳ සිටී. ඔබ නැවත ඇගේ මව සුවපත් කළහොත් මෙම කුඩා දැරිය ඉතා සතුටට පත් වනු ඇත. කොහොමද, සැන්ටා?Source link