ලතින් ඇමරිකානු හෙරල්ඩ් ට්‍රිබියුන් – මියන්මාර පොලිසිය රෝහින්ග්‍යා වැසියන් 100 කට ආසන්න ප්‍රමාණයක් වැටලීමේදී රඳවාගෙන සිටී


යාන්ගොන්, මියන්මාරය ?? මිනිස් ජාවාරම්කරුවන් සිව්දෙනෙකු ඇතුළු රටේ ප්‍රධාන නගරය වන යැන්ගොන් හි සිදු කළ වැටලීමකදී පීඩා විඳි රෝහින්ග්‍යා සුළුතරයේ සාමාජිකයින් 99 දෙනෙකු මියන්මාර බලධාරීන් විසින් රඳවාගෙන ඇති බව බ්‍රහස්පතින්දා පොලිස් වාර්තා පෙන්වා දෙයි.

හිටපු බුරුම අගනුවරට නුදුරින් පිහිටි නිවාස දෙකක බදාදා මෙම වැටලීම සිදු වූ අතර එහි ප්‍රති women ලයක් ලෙස දශක තුනකට පෙර රජය විසින් ඔවුන්ගේ පුරවැසිභාවය උදුරා ගත් මෙම ජනවාර්ගික කණ්ඩායමේ කාන්තාවන් 73 දෙනෙකු සහ පිරිමින් 26 දෙනෙකු අත්අඩංගුවට ගෙන තිබේ. ටින් මාං එල්වින් EFE වෙත පැවසීය.

?? ඔවුන් කිව්වේ ඔවුන් මෙහි ගොස් මැලේසියාවට ගොස් රැකියාවක් සොයා යන බවයි. අපි ඔවුන්ව ඇත්ත වශයෙන්ම අත්අඩංගුවට ගෙන නැත, අපි ඔවුන්ව රඳවාගෙන සිටිමු. ඉදිරියට යාමට අපේ ඉහළ නිලධාරීන්ගේ නියෝග බලාපොරොත්තුවෙන් සිටිමු. ටින් මාං එල්වින් පැවසීය.

මේ වන විට, අරකාන් ප්‍රාන්තයේ (දිවයිනේ බටහිරින්) විවිධ දිස්ත්‍රික්කවලින් පැමිණි රෝහින්ග්‍යා වැසියන් මේ සඳහා සක්‍රීය විශ්ව විද්‍යාල මණ්ඩපයක COVID-19 බෝවීම වළක්වා ගැනීම සඳහා නිරෝධායනය කර ඇති බව නිලධාරියා EFE වෙත පැවසීය.

අරාකාන්හි බහුතරයක් මුස්ලිම් ජනවාර්ගික කණ්ඩායමක් වන රෝහින්ග්‍යා බංග්ලාදේශයේ නීතිවිරෝධී සංක්‍රමණිකයන් ලෙස සැලකේ. බෞද්ධ බහුතරයක් සිටින රටක් වන මියන්මාරයේ පරම්පරා ගණනාවක් ජීවත් වූවත් ඔවුන්ගේ ගමන් නිදහස රජය විසින් සීමා කර ඇත. 90 දශකයේ හා 2000 දශකයේ මුල් භාගයේදී ඔවුන්ගේ පුරවැසිභාවය අවලංගු කරන ලදි.

ඔවුන්ගේ අස්ථායි තත්වයේ ප්‍රති consequ ලයක් ලෙස රෝහින්ග්‍යා වැසියන් තම ප්‍රාන්තයෙන් පිටත හෝ ඔවුන්ගේ ගම්වලින් පවා අල්ලා ගනු ලැබුවහොත් ඔවුන් රඳවා ගනු ලැබේ.

2012 සිට 2015 මැයි දක්වා කාලය තුළ එක්සත් ජාතීන්ගේ සංඛ්‍යාලේඛනවලට අනුව 170,000 ක් පමණ රොහින්ග්‍යා වැසියන් මියන්මාරයේ බොහෝ දුරට මැලේසියාවට බැඳී සිටින මියන්මාරයේ ඔවුන් විඳින මර්දනයෙන් බේරීම සඳහා මිනිස් ජාවාරම් ජාලයන් අතට පත් කරන ලදී.

2015 මැද භාගයේදී මෙම ජාලයන් විසුරුවා හැරීමට මැලේසියානු හා තායි බලධාරීන් සමත් වූ අතර එමඟින් රෝහින්ග්‍යා සංක්‍රමණය අවම මට්ටමකට ගෙන ඒමට හැකි විය.

එවකට ඇස්තමේන්තු කර ඇති පරිදි රොහින්ග්‍යා වැසියන් මිලියනයකට වඩා වැඩි සංඛ්‍යාවක් රාඛයින් ප්‍රාන්තයේ වාසය කළ අතර ඔවුන්ගෙන් බොහෝ දෙනෙක් 2012 දී අරාකාන්හි බහුතර ජනවාර්ගික කණ්ඩායම වන ප්‍රධාන වශයෙන් බෞද්ධ රාඛයින් අතර නිකායික ප්‍රචණ්ඩත්වයේ රැල්ලෙන් පසු අවතැන් කඳවුරුවලට කොටු වූහ.

2017 අගෝස්තු මාසයේදී මියන්මාර හමුදාව උතුරු අරකාන්හි රෝහින්ග්‍යා ජනතාවට එරෙහිව මිලිටරි මෙහෙයුමක් දියත් කළ අතර ඒ සඳහා රජය විසින් හේග්හි ජාත්‍යන්තර අධිකරණය ඉදිරියේ ජන සංහාර චෝදනාවකට මුහුණ දී තිබේ.

කුරිරු මිලිටරි මෙහෙයුම නිසා සරණාගතයින් 725,000 කට වැඩි ප්‍රමාණයක් අසල්වැසි බංග්ලාදේශයට පිටුවහල් කිරීමට හේතු විය. ඔවුන් ජීවත් වන්නේ ලෝකයේ විශාලතම සරණාගත කඳවුරු සංකීර්ණයේ පෙර ප්‍රචණ්ඩත්ව රැල්ලෙන් පලාගිය අනෙකුත් රෝහින්ග්‍යා වැසියන් සමඟ ය.

මේ අතර, පසුගිය දෙවසර තුළ, අරකාන් මියන්මාර සන්නද්ධ හමුදා සහ අරකාන් හමුදාවේ රාඛයින් ජනවාර්ගික-ජාතික ගරිල්ලා අතර දරුණු යුද්ධයක ස්ථානයක් බවට පත්ව තිබේ.

Source link