Veh න අපද්‍රව්‍ය බුද්ධ නල්ලා තුලට බැහැර කිරීමට ප්‍රධාන හේතුව | ලුඩියාන පුවත්


ලූධියානා: මේ දිනවල විද්‍යාල හතක පමණ ස්වේච්ඡා සේවකයන් ‘බුද්ධ දාරියා ක්ලීනිනස් ඩ්‍රයිව්’ යටතේ බුද්ධ නල්ලා අවට ප්‍රදේශවල වෙසෙන ජනතාව අතර දැනුවත් කිරීමේ කාර්යබහුල වී සිටිති. waste න අපද්‍රව්‍ය කාණුවට විසි කිරීම තහනම් කිරීම උල්ලං tors නය කරන්නන්. බදාදා, සිවිල් නිලධාරීන් හයිබෝවාල් පාලමේ සිට පවිටර් නගර් පාලම දක්වා වූ ප්‍රදේශ පරීක්ෂා කළ අතර එහිදී එවැනි ‘වෙහ්රා’ බොහෝමයක් හමු වූ අතර මෙම ‘වෙහ්රා’ හි පදිංචිකරුවන්ගෙන් බොහෝ දෙනෙක් සාමාන්‍යයෙන් කසළ කාණුවට දමති.
ස්වේච් භාරත් මෙහෙවර ව්‍යාපෘති අධ්‍යක්ෂ පුරන් සිං උදේ මෙම ප්‍රදේශවලට ගොස් 100 දෙනෙකු පමණ හමුවිය. මිනිසුන් මුණගැසෙන විට, මෙම ‘වෙහ්රා’ හි පුද්ගලයින් 50 ත් 100 ත් අතර සංඛ්‍යාවක් සිටින බවත්, එහි ඇති ප්‍රජා පහසුකම් ඉතා දුප්පත් බවත් ඔහු සොයා ගත්තේය. මෙම පුද්ගලයින් ප්‍රභව වෙන් කිරීම පිළිබඳව නොදන්නා බවත් ඔවුන් කසළ අපද්‍රව්‍ය එකතු කරන්නන්ට භාර නොදෙන බවත් ඒ වෙනුවට කෙලින්ම කාණුවට විසි කරන බවත් ඔහු පැවසීය.
අපද්‍රව්‍ය වෙන් වෙන් වශයෙන් තබා කසළ එකතු කරන්නන්ට ලබා දෙන ලෙස ඔවුන් දැඩි අනතුරු ඇඟවීමක් කර ඇති බව ඔහු පැවසීය. ප්‍රදේශයේ ප්‍රධාන සනීපාරක්ෂක පරීක්ෂකවරුන් හෝ වෙනත් කාර්ය මණ්ඩල සාමාජිකයින් ද ඔවුන් සමඟ සිටින බවත්, උල්ලං tors නය කරන්නන්ට ද .ුවම් ලබා දීම සඳහා මෙම ප්‍රදේශවල නිරන්තරයෙන් පරීක්ෂා කරන ලෙස ඔවුන්ට දන්වා ඇති බවත් ඔහු පැවසීය.
මේ අතර, එන්.සී.සී / එන්එස්එස් ස්වේච්ඡා සේවකයන් කාණු අවට ජනපද වෙත පැමිණියහ. ආර්ය කාන්තා විද්‍යාලයේ සිසු සිසුවියන් දෙදෙනෙකු වන සුහානා කපූර් සහ අමිෂා ෂර්මා පැවසුවේ “අපට එක් දිනක් තුළ බොහෝ දෙනෙකු මුණගැසෙන අතර සමහරු හොඳින් සවන් දෙන අතර තවත් සමහරු රිය පැදවීමට විරුද්ධ වෙති. නමුත් ප්ලාස්ටික් රැගෙන යන බෑග් සහ අපද්‍රව්‍ය කාණුවට විසි කිරීමෙන් ඇති වන හානිකර බලපෑම ගැන ඔවුන් පැහැදිලි කළ විට ඔවුන් අපට අවධානය යොමු කළා. ” ඔවුන් කියා සිටියේ තමන් කිසිදු දුෂ්කරතාවයකට මුහුණ දී නොමැති බවත් මේ වන විට මිනිසුන් මෙම ධාවකය සාර්ථක කර ගැනීම සඳහා යෝජනා ලබා දීමට පටන් ගෙන ඇති බවත්ය.
නොඩාල් නිලධාරි මහේෂ්වර් සිං මහතා පැවසුවේ “බදාදා වන විට අපට ජනතාවගෙන් ප්‍රතිචාර ලැබීමට පටන් ගෙන ඇති අතර, සමහර අය ස්වේච්ඡාවෙන් දැනුවත් කිරීමේ මෙහෙයුමට සම්බන්ධ වූ අතර අනෙක් අය කසළ කාණු වලට විසි කිරීම වළක්වන බවට පොරොන්දු වූහ. කසළ හා වෙනත් අපද්‍රව්‍ය බැහැර කිරීම සඳහා වෙනමම කුණු බඳුන් තබා ගන්නා ලෙස කාණුවේ ඉවුරේ ඇති සමහර මස් සාප්පු වලට උපදෙස් දී ඇති බව ඔහු පැවසීය.Source link