ඇසට පෙනෙන දේට වඩාසෑම සන්ධ්‍යාවකම මීකොං ඔස්සේ රාත්‍රී භෝජන සංග්‍රහයක් ලබා ගත හැකිය. මෙම වරාය පිහිටා ඇත්තේ නැකොන් ෆැනොම් නගරයේ ඉන්දුචිනා වෙළඳපොළට බොහෝ දුරින් නොවේ.

නැකොන් ෆැනොම් නගරයේ මෙකොං හි පොදු අවකාශය තරමක් දීප්තිමත් විය. නත්තල් සහ අලුත් අවුරුද්ද සැමරීම සඳහා වීදි ලාම්පු සහ වර්ණවත් සැරසිලි ලාම්පු වල කහ ආලෝකය මගින් එය ආලෝකමත් විය. ලාඕසයේ කම්මුආන් පළාතේ ෆූ හින් පුන් ජාතික ආරක්ෂිත ප්‍රදේශයේ රක්ෂිත වනාන්තරයේ නිහ quiet දර්ශනයක් වන ගඟේ අනෙක් පැත්තට වඩා මෙම වාතාවරණය බෙහෙවින් වෙනස් ය.

අසල්වැසි රටේ හුණුගල් කඳුකරයේ ස්වාභාවික සුන්දරත්වයට ස්තූතිවන්ත වන අතර, මෙම දර්ශනය සීතල සමයේදී මා නැවත ඊසානදිග පළාතට ඇදී ගියේය.

“සෑම දිනකම දර්ශනීය භූ දර්ශනය දැක ගත හැකි වන පරිදි මට ගඟ දිගේ නිවසක් තිබෙන්නට ඇතැයි මම ප්‍රාර්ථනා කරමි,” මම ගංගා ඉවුරේ පිහිටි ඇගේ කෝපි හලෙහි මගේ එස්ප්‍රෙසෝ එනතුරු බලා සිටියදී මගේ බැරිස්ටාට කීවෙමි. ඇය ආඩම්බරයෙන් සිනාසුණාය.

විශේෂයෙන් අහස තැඹිලි පැහැයට හැරී කහ පැහැය හරිත හුණුගල් කඳුකරය සවස් වන විට සොබාදහමේ සුන්දරත්වය බැබළුණි. සීතල සුළඟ මගේ කම්මුල් ස්පර්ශ කළේය. සංචාරකයින් පිරිසක් ද්විත්ව තට්ටු බෝට්ටුවකට ගොඩවීමට සූදානම් වන අයුරු මම දුටුවෙමි. ඔවුන් ස්වීටර් මුදුනේ ජීවිතාරක්ෂක කබා පැළඳ සිටියහ. බෝට්ටුව මෙකොං ගඟ තරණය කරන අතර ඔවුන් රාත්‍රී ආහාරය ගනු ඇත.

“අපි එය ආදර රාත්‍රී භෝජන සංග්‍රහයක් ලෙස හඳුන්වනවා” යැයි බෝට්ටුව මෙහෙයවන මෙකොං පැරඩයිස් ක ru ස් හි කාර්ය මණ්ඩල සාමාජිකයෙක් පැවසීය. කොවිඩ් -19 වසංගතය අතරතුර අමුත්තන් සීමිත වීම නිසා සේවාව වෙන්කරවා ගැනීමට ඇය මට නිර්දේශ කළාය.

Wat Phra Phutthabat Wen Pla යනු නගරයෙන් මිනිත්තු 30 ක දුරක්. මෙම විහාරස්ථානයේ මීකොං ගඟේ පර්වතයක් මත දුර්ලභ පූජනීය ස්ථානයක් දක්නට ලැබේ. ප්‍රදේශවාසීන් විශ්වාස කරන්නේ එය බුදුන්ගේ අඩි සලකුණු දෙකකින් මුද්‍රණය කර ඇති බවයි. වියළි කාලවලදී, දෙසැම්බර් සිට මැයි මුල දක්වා, දේවමාළිගාව වන්දනාකරුවන් සඳහා ලී ඇවිදීමේ මාර්ගයක් ඉදිකර ඇති බැවින් ඔබට පයින් පයින් වෙබ් අඩවියට පිවිසිය හැකිය. (පසුබිමේ තුන්වන තායි-ලාඕ මිත්‍රත්ව පාලම ද ඔබට දැක ගත හැකිය). මෙම විහාරස්ථානය අප්‍රේල් 13 සිට 15 දක්වා වාර්ෂිකව ෆ්‍රා ෆුටාබාත් සැමරීමක් සංවිධානය කරයි.

මීකොං ඉවුරේ පිහිටා ඇති ශාන්ත ඇනා නොං සාං කතෝලික දේවස්ථානය 1926 දී ඉදිකරන ලදි. පල්ලියට ඉදිරිපස විශාල ඉඩක් ඇති අතර ප්‍රධාන ව්‍යුහය කුළුණු දෙකකින් සමන්විත වන අතර ඒවා පාලමකින් සම්බන්ධ වේ. පල්ලිය ඇතුළත, අභ්යන්තරය තරමක් සරල ය. පූජාසනයක් පිටුපස ඇති විශාල බිත්තිය පැල්ලම් සහිත වීදුරුවලින් සරසා ඇති අතර යේසුස් වහන්සේ කුරුසියේ හා වෙනත් බයිබලානුකුල දර්ශන පෙන්වයි. ශාලාවේ දොරටුවට යාබදව, වහලය දෙසට දිවෙන සර්පිලාකාර පඩිපෙළක් ඇති නමුත් ආරක්ෂාව සඳහා ප්‍රවේශය වසා ඇත. පල්ලිය අසල 1952 දී ඉදිකරන ලද පැරණි යටත් විජිත ශෛලමය ගොඩනැගිල්ලකි.

මම මෙවර ක ise ස් එක ගත්තේ නැහැ. මගේ ඊළඟ නැවත පැමිණීම සඳහා එය තබා ගැනීමට මම කැමතියි. මෙම සංචාරය සඳහා මම ගඟ දිගේ ඇති ආකර්ෂණීය ස්ථාන ගවේෂණය කළෙමි. මගේ පළමු නැවතුම වූයේ ලාන් ෆැනොම් නාගා ය. එය මීකාං නගරයට ඉහළින් ෆා ශ්‍රී සත්තනකරාජ් නමින් හැඳින්වෙන හිස් හතක නාග මූර්තිය තැනූ ස්ථානයයි.

මෙම ප්‍රතිමාව ලෝකඩ ටොන් 9 කින් සාදා ඇති අතර උස මීටර් 16.2 කි. රන් පැහැයෙන් අලංකාර පෙනුමක් ඇති මිථ්‍යා සර්පයාට ගරු කිරීම සඳහා මම ප්‍රදේශවාසීන් සමඟ එක් වුණෙමි. පිළිමය යට 2016 දී පිළිමය නිර්මාණය කරන විට වාර්තා පෙන්වන ප්‍රදර්ශනාගාරයක් ඇත.

ෆා ශ්‍රී සත්තනකරාජ් ප්‍රතිමාව ඉදිරිපිට පාරේ අනෙක් පැත්තේ කෝපි හලක් තෝරා ගත හැකිය. ඔවුන්ගෙන් සමහරක් සාප්පු සංකීර්ණයේ දෙවන මහලේ පිහිටා ඇති අතර එය ගඟේ දර්ශනය දැකීමට හොඳ ස්ථානයක් වනු ඇත.

නාග ප්‍රතිමාවෙන් මඳක් ඇවිද ගිය මම පැරණි පන්සලක් වූ වොට් ඔකට් වෙත ළඟා වීමි. එහි පළාතේ වඩාත්ම ගෞරවයට පාත්‍ර වූ බුදු පිළිමයක් ඇත. මම කෙලින්ම එහි යාච් prayer ා ශාලාවට ගියේ ෆ්‍රා ටියූ සහ ෆ්‍රා තියාම් යන ද්විත්ව ආසන සහිත බුදු පිළිමවලට ගරු කිරීම සඳහා ය. 695AD දී ශ්‍රී කොට්ටබුන් රාජධානියේ පාලකයා විසින් ෆ්‍රා ටියූ ඉදිකරන ලද්දේ ප්‍රදේශයට ආශීර්වාද කිරීම සඳහා බව ප්‍රදේශවාසීහු විශ්වාස කරති.

දේවමාළිගාව ගිනිබත් කළ විශාල සිදුවීමකින් පසු අනුපිටපත මූර්ති කරන ලදී. නමුත් ගින්නෙන් බේරී ෆ්‍රා ටියූ පසුව එම රූපය මීකොං ගඟේ පාවෙමින් තිබී ඇත. පාලකයා බුදු පිළිම ආලේප කිරීම සඳහා රත්රන් බාට් 30 ක් පරිත්‍යාග කළ අතර ඒ හා සමාන මූර්තිය ද ඒ අසල තැබීය. සෑම වසරකම හයවන චන්ද්‍ර මාසයේ පුර පසළොස්වක පොහොය දින පන්සල රූප දෙක සඳහා ස්නානය කිරීමේ උත්සවයක් පවත්වයි. නමුත් පන්සල පුරාණ මූර්ති දෙක භාවිතා නොකරයි. උත්සවය සඳහා භාවිතා කිරීම සඳහා ෆ්‍රා ටියූ සහ ෆ්‍රා තියාම්ගේ අනුපිටපත් සකස් කරන ලදී. මෙම වර්ෂය සඳහා උත්සවය අප්‍රේල් 26 දින සංවිධානය කෙරේ.

මීකොං ගඟ දිගේ තවත් නැවතුමක් වන්නේ 2006 දී කෞතුකාගාරයක් ලෙස ප්‍රතිසංස්කරණය කරන ලද පැරණි ආණ්ඩුකාරවරයාගේ නිවසයි. මෙම ගොඩනැගිල්ල යටත් විජිත ශෛලියකින් ඉදිකරන ලද අතර ඉන්දුචිනා යුද්ධයේදී ගුවන් බෝම්බ හෙලීමෙන් බේරී ඇත.

අවසාන වශයෙන් මම ශාන්ත ඇනා නොං සාං කතෝලික දේවස්ථානයේ හෝ ශාන්ත ඇනා දේවස්ථානයේ කෙටියෙන් නැවතුණා. පල්ලිය තරමක් සාමකාමී වන අතර එහි ශ්‍රේෂ් structure ව්‍යුහය දැකීමට ඕනෑම අයෙකු සාදරයෙන් පිළිගනී.

පළාතෙන් පිටවීමට පෙර, මම එම ෆැනෝම් දිස්ත්‍රික්කයේ පැරණි හා කඩවසම් ස්ථූපයක් වන ෆ්‍රා ද ෆැනොම් නගරයට පැයක පමණ දුරක් ගියෙමි. බුද්ධ ධාතු වන්දනාමාන කිරීම සඳහා පන්සලට නොගොස් ඔබට පළාතට යා නොහැකි බව ජනතාව පවසති. දේවමාලිගාව නැරඹීමට ඔබ හත් වතාවක් උත්සාහ කළහොත් ඔබ බවට පත්වනු ඇත luk phrathat, එයින් අදහස් කරන්නේ ඔබට ආශීර්වාද ලැබෙනු ඇති බවයි.

මා සංචාරය කළ සියලු ස්ථාන වලට මා කැමති වුවද, මම වඩාත්ම කැමති ස්ථානය මීකොං ගං ඉවුර දිගේ දිගු ඇවිදීමේ මාර්ගයකි. ඇත්ත වශයෙන්ම, ඔබ නගරයේ සිටින විට කළ හැකි හොඳම දෙය නම් ගං ඉවුර අසල වාඩි වී කාලය ගත කිරීමයි. හුණුගල් කඳුකරයේ දර්ශන නැරඹීම හැර වෙන කිසිවක් නොකරන්න.

මීකොං ගං ඉවුරේ අලංකාරව පිහිටා ඇත්තේ නැකොන් ෆැනෝම් පළාත් ආණ්ඩුකාරවරයාගේ නිවසේ කෞතුකාගාරයයි. එය සාන්ත ඇනා පල්ලියට නුදුරින් පිහිටි රායි 4 ක ඉඩමක 1912-1914 සිට පළමු ආණ්ඩුකාර ෆ්‍රා ෆනාම් නකනනුරක් විසින් ඉදිකරන ලද්දකි. මෙම වාසස්ථානය ගොඩනැගිලි තුනකින් සමන්විත වන අතර මහල් දෙකකින් යුත් ප්‍රධාන ව්‍යුහය යටත් විජිත ශෛලියකින් සහ තනි මහල් ගොඩනැගිලි දෙකකින් සමන්විත වේ. එකක් මාණ්ඩලික නිවසක් වන අතර අනෙක මුළුතැන්ගෙය. 1995 දී ඔවුන්ගේ මන්දිර රජු වන භූමිබොල් අදුල්යාදෙජ් සහ සිරිකිට් රැජින පිළිගැනීම සඳහා මෙම මන්දිරය ප්‍රතිසංස්කරණයට ලක් විය. 1980 දී නව නිවසක් ඉදිකිරීමෙන් පසු මෙම නිවස වසා දමන ලදී. 2006 දී ලලිත කලා දෙපාර්තමේන්තුව විසින් ගොඩනැගිල්ල ප්‍රතිසංස්කරණය කර කෞතුකාගාරයක් බවට පත් කරන ලදී. ප්‍රදර්ශන 10 කින් සමන්විත වන අතර, ආණ්ඩුකාරවරුන්ගේ වැඩ මේසයක් සහ බිත්තියේ හිටපු ආණ්ඩුකාරවරුන්ගේ පින්තූර, records තිහාසික වාර්තා මෙන්ම පැරණි සැරසිලි සහිත නිදන කාමරයක් ද රාජකීය සංචාරයේ දී ඔවුන්ගේ මහේශාක්‍යයන් රාත්‍රියක් ගත කළ කාලය වැනි ය.

ෆා ශ්‍රී සත්තනකරාජ් යනු හිස් හතක නාගයක් වන අතර, මෙකොං ගඟේ වාසය කරන බවට විශ්වාස කෙරෙන අද්භූත සර්පයා වැනි සත්වයාය. එය පළාතේ වැදගත් සලකුණක් ලෙස 2016 දී ගං ඉවුරේ ඉදිකරන ලදි. දඟර නාග මූර්තියේ උස මීටර 5.3 ක් හැර මීටර් 10.9 කි. නාගයන් විශ්වාස කරන්නේ නාගය ඔවුන්ගේ නගරය ආරක්ෂා කිරීමට උපකාරී වන බවයි.

මෙකොං දිගේ දිගු පොදු අවකාශයක් යනු ගඟට ඉහළින් හිරු උදාව නැරඹීමට ප්‍රියමනාප ස්ථානයකි. පදිංචිකරුවන් අතර යහපත් සෞඛ්‍යයක් ඇති කිරීම සඳහා පළාත ගංගාවට සමාන්තරව කිලෝමීටර් 70 ක පාපැදි මංතීරුවක් ඉදිකරන ලදි. තුන්වන තායි-ලාඕ මිත්‍රත්ව පාලමේ සිට ෆ්‍රා ද ෆැනෝම් කෝවිල දක්වා.

මීකොං ගඟේ පිහිටා ඇති ෆ්‍රා ද ෆැනොම් යනු ඊසානදිග පිහිටි බෞද්ධ ස්මාරක වලින් එකකි. බුදුරජාණන් වහන්සේගේ ධාතු තැන්පත් කිරීම සඳහා මෙම ස්තූපය ක්‍රි.පූ 500 දී ඉදිකරන ලදි. අද දින දක්නට ලැබෙන ලාඕසයේ ලාන් ෂැං කලාවේ ශෛලිය තුල හතරැස් නෙළුම් හැඩය ගත් වියන්තියන්හි භික්ෂුවක් වන ෆ්‍රා ක්‍රු ලුආන් ෆොන්සාමෙක් විසින් 1690-1692 දී ප්‍රධාන ස්තූපය කිහිප වතාවක්ම ප්‍රතිසංස්කරණය කරන ලදී. මෙම ස්තූපය 1975 අගෝස්තු මාසයේදී කඩා වැටීමට පෙර සියවස් ගණනාවක් උසින් පැවතුණි. 1976-79 දී ලලිත කලා දෙපාර්තමේන්තුව විසින් මෙම ව්‍යුහය නැවත ගොඩනංවන ලදී. අද වන විට ස්තූපය මීටර් 53.6 ක උසකින් යුක්ත වන අතර සැබෑ රන් කිලෝග්‍රෑම් 16 කි. තුන්වන චන්ද්‍ර මාසයේ ඉටි සඳෙහි අටවන දින පන්සල වාර්ෂිකව කුසලතා සම්පාදනය කිරීමේ උත්සවයක් සංවිධානය කරන අතර එහිදී පෙළපාළියකට හා ආහාර පොළකට සහභාගී විය හැකිය. වසංගතය හේතුවෙන් මෙම වසරේ උත්සවය ජනවාරි 21-29 සිට පෙබරවාරි 19-27 දක්වා කල් දමා ඇත. දෙවන පුපුරා යාම තවමත් සිදුවන්නේ නම් සිද්ධිය අවලංගු විය හැකිය.

ඉන්දුචිනා වෙළඳපොළෙන් කෙටි දුරක් ඇවිදින්නේ වොට් ඔකාට් ය. මීකොං දෙසට මුහුණලා ඇති රායි 3.5 ක භූමි භාගයක පිහිටා ඇති මෙම විහාරස්ථානයේ යාච් prayer ා ශාලාවේ පූජනීය බුදු පිළිම දෙක වන ෆ්‍රා ටියූ සහ ෆ්‍රා තියාම් වාසය කරයි. හත්වන සියවසේදී ලී රූප නිර්මාණය කර ඇති අතර ඒවා සෙන්ටිමීටර 60 ක් පමණ උස බව ප්‍රදේශවාසීහු විශ්වාස කරති. පුරාවෘත්තයට අනුව දේවමාළිගාව ගිනිබත් කළ විශාල ගින්නකින් ෆ්‍රා ටියූ නැති විය. වන්දනාකරුවන් වාඩි වී සිටින ෆ්‍රා ටියූ වැනි පෙනුමක් ලබා ගැනීම සඳහා තවත් බුද්ධ රූපයක් නිර්මාණය කළහ. ඔවුන් රූපය හැඳින්වූයේ ෆ්‍රා තියාම් (අනුකරණය කළ) යනුවෙනි. පසුව ඔවුන් මුල් ෆ්රා ටියූ සොයා ගත් නිසා ඔවුන් රූප දෙකටම නමස්කාර කරති. ෆ්‍රා තියාම් දකුණු පසින් ෆ්‍රා තියාම්ගේ බවත්, ෆ්‍රා තියාම් යනු රන් කොළවලින් ආලේප කර ඇති මූර්තිය බවත් කියනු ලැබේ.

මුවාං දිස්ත්‍රික්කයේ නිහ quiet බන් නා චොක් ගම්මානයේ නිහතමානී ලී නිවසක් වරෙක වියට්නාම ජාතිකවාදී ව්‍යාපාරයේ නායකයා සහ වියට්නාම් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ජනරජයේ (උතුරු වියට්නාමය) සභාපති හෝ චි මිංගේ නිවස ලෙස භාවිතා කරන ලදී. ඔහු 1928-1929 කාලය තුළ ගොවියෙකු ලෙස ප්‍රජාව තුළ ජීවත් විය. එකල වියට්නාම පරම්පරාවෙන් පැවත එන ප්‍රදේශවාසීන් ඔහුව හැඳින්වූයේ “තාඕ චින්” (පැරණි චින් යන්නෙහි තේරුම) යනුවෙනි. ඔහු ජීවත් වූයේ නායකයාගේ සමීප සොල්දාදුවෙකුගේ පුත් නුජෙන් වැන් ටාවෝගේ රායි 2.5 ක ඉඩමක එක් මහල් ලී නිවසක ය. 2001 දී මෙම නිවස සංචාරක ආකර්ෂණයක් ලෙස ප්‍රතිසංස්කරණය කරන ලදි. එහි නිදන කාමර දෙකක්, විසිත්ත කාමරයක්, පොදු ප්‍රදේශයක් ලෙසද, කෑම කාමරයක්ද ඇත. මුළුතැන්ගෙය නිවසේ පිටුපස වෙන වෙනම පිහිටා ඇත. තායිලන්තය සහ වියට්නාමය අතර මිත්‍රත්වය තවදුරටත් ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා බෑන් නා චොක් තායි-වියට්නාම මිත්‍රත්ව ගම්මානය ලෙස නම් කර ඇත. හෝ චි මිං අනුස්මරණය ඉදිකර ඇත්තේ ඔහුගේ නිවසට නුදුරින් පිහිටි රායි 7 ක ඉඩමක ය. මෙම ව්‍යාපෘතියට බාට් මිලියන 45 ක අරමුදලක් ලැබුණි

ෆා ශ්‍රී සත්තනකරාජ්ගේ නාග මූර්තියට වඩා not තින් පිහිටි අලංකරණ විදුලි පහන් බයිසිකල් මංතීරුවේ කොටසක් අලංකාර කරයි. මාවත සවාන් චයි කොං ලෙස හැඳින්වේ, එහි අර්ථය වන්නේ මෙකොං ගඟ දිගේ ස්වර්ගයයි.

සංචාරක තොරතුරු

  • Phra That Phanom පිහිටා තිබෙන්නේ එම Phanom දිස්ත්‍රික්කයේ, නගරයෙන් පැයක පමණ දුරක්. එය දිනපතා උදේ 5 සිට රාත්‍රී 9 දක්වා විවෘතව පවතී. වැඩි විස්තර සඳහා, facebook.com/watthat හි watthat.com හෝ එහි ෆේස්බුක් පිටුවට පිවිසෙන්න හෝ 087-220-9497 සහ 094-543-5888 අමතන්න.
  • නැකොන් ෆැනොම් පළාත් ආණ්ඩුකාරවරයාගේ නිවසේ කෞතුකාගාරය බදාදා සිට ඉරිදා දක්වා උදේ 9 සිට පස්වරු 5 දක්වා විවෘතව පවතී. එය සඳුදා සහ අඟහරුවාදා වසා ඇත, අලුත් අවුරුදු සහ සොන්ක්රාන් හි දිගු නිවාඩු. ඇතුළත් කිරීම නොමිලේ.
  • හෝ චි මිං අනුස්මරණය, ඔහුගේ තාවකාලික නිවස සහ තායි-වියට්නාම මිත්‍රත්ව කෞතුකාගාරය දිනපතා උදේ 9 සිට සවස 5 දක්වා විවෘතව පවතී. ඇතුළත් කිරීම නොමිලේ. වැඩි විස්තර සඳහා තායිලන්තයේ නැකොන් ෆැනම් කාර්යාලයට 042-513-490 / 1 අමතන්න. 042-516-6337 යන අංකයෙන් නාකොන් ෆැනොම් හි සංචාරක හා ක්‍රීඩා දෙපාර්තමේන්තුවේ කාර්යාලයට අමතන්න.
  • මීකොං පැරඩයිස් ක ru ස් විසින් රාත්‍රී භෝජන සංග්‍රහයක් පිරිනමනු ලැබේ. ආහාර හා බීම හැර එක් පුද්ගලයෙකුට ගාස්තුව බාට් 200 කි. සේවාව සවස 5.30 ට ආරම්භ වී රාත්‍රී 7.30 ට පමණ අවසන් වේ. වැඩි විස්තර සඳහා facebook.com/MekongParadiseCruise වෙත පිවිසෙන්න හෝ 085-4962-456 සහ 083-9858-456 අමතන්න.Source link