චීනයේ ආදරණීය වඳුරු රජුගේ සූරාකෑම


වඳුරු රජු නොහොත් සන් වුකොංගේ වික්‍රමාන්විතයන් විස්තර කරන “බටහිරට ජෝර්නි” යනු චීන තරුණ හා මහලු අය විසින් ප්‍රකට කරන ලද ගෘහස්ථ සම්භාව්‍ය නවකතාවකි.

මින් රාජවංශයේ (1368-1644) වු චෙන්ගන් විසින් රචිත මෙම නවකතාව ගණන් කළ නොහැකි ඔපෙරා, චිත්‍රපට, රූපවාහිනී කතා මාලා, වීඩියෝ ක්‍රීඩා සහ සජීවිකරණ වලට අනුවර්තනය වී ඇත.

වඳුරු රජ යනු අතිමහත් ශක්තියකින් යුත් ජනප්‍රිය වීරයෙකි. ඔහුට උල්කාපාතයක වේගයෙන් ධාවනය කළ හැකි අතර භූමික රූප 72 ක් අනුගමනය කළ හැකිය. ඔහු යක්ෂයන් හා රාක්ෂයන් සමඟ සටන් කරයි, අවශ්‍යතා ඇති අයට උපකාර කරයි, වැරදිකරුවන්ට සාධාරණය ඉටු කරයි.

ඔහු ළමයින්ගේ පොහොසත් පරිකල්පනය ඉටු කරන අතරම, හරි වැරැද්ද පිළිබඳ සාමාන්‍ය චීන හැඟීම ද, වීරයෙකු වන්නේ කුමක් ද යන්න පිළිබඳ ඔවුන්ගේ ප්‍රතිරූපය ද නිදර්ශනය කරයි.

බොහෝ සාම්ප්‍රදායික ඔපෙරා වල නිරූපණය කර ඇති පරිදි චිත්‍ර ශිල්පී ෂු කල්ලියේ බුරුසු කෘති වඳුරු රජු අල්ලාගෙන ඇත.

‘ස්වර්ගයේ හැවොක්’

වඳුරු රජු විසින් නිර්මාණය කරන ලද විශාල ව්‍යාකූලත්වය විස්තර කරන “බටහිර දෙසට යන ගමන” හි කොටස් හතක් තිබේ. ඇලෝයි රාජධානියේ මුහුද අසල මැජික් ගලකින් උපත ලැබූ මෙම චරිතය ඔහුගේ ලොම් සහිත සහෝදරයන් සමඟ දිවයිනක නොසැලකිලිමත් ජීවිතයක් ගත කරයි. නමුත් සතුටින් ජීවත්වීම සඳහා ඔහු තමාට සහ ඔහුගේ ගෝත්‍රයට අමරණීය ic ෂධීය පානයක් සොයා ගැනීමට දිනක් පිටත් වේ.

ඔහුට උපදේශක පුටි මාස්ටර් ටාවෝ ආගමික විහාරස්ථානයක දී මුණගැසෙන අතර එහිදී ඔහු වලාකුළු හරහා පියාසර කරන්නේ කෙසේදැයි ඉගෙන ගෙන භූමික පරිවර්තනයන් 72 සිදු කරයි.

මැජික් කුසලතා ප්‍රගුණ කිරීමත් සමඟ වඳුරු රජු නැගෙනහිර මුහුදේ පතුලේ ඇති ඩ්‍රැගන් මාළිගාවට ගොස් ඩ්‍රැගන් කිංගෙන් ආයුධයක් ලබා ගනී. කුඩා ඉඳිකටුවක සිට ස්වර්ගයට ළඟා වන විශාල කුළුණක් දක්වා වෙනස් කළ හැකි ජින්ගු බැන්ග් නොහොත් රන් කූඩ්ගල් අල්ලා ගැනීමේදී ඔහු මාලිගාව පාහේ විනාශ කරයි.

ඉන්පසු ඔහු නිරයට කඩා වැදී එහි මරණ ලැයිස්තුවේ ඇති සියලුම වඳුරන්ගේ නම් අවලංගු කරයි.

ඔහු විසින් ඇති කරන ලද විනාශයත් සමඟ මකරා රජු සහ නිරයේ රජ ස්වර්ගයට ගොස් වඳුරාට ද punish ුවම් කරන ලෙස සෙලෙස්ටියල් අධිරාජ්‍යයාට ආයාචනා කරයි. නමුත් උතුරු තාරකාවේ දෙවියන් යෝජනා කරන්නේ වඳුරාට ස්වර්ගයේ සුළු තනතුරක් ලබා දෙන ලෙසයි. එවිට ඔහු සමීප අධීක්ෂණය යටතේ තබා ගත හැකිය.

දෙවියන් පසුව වඳුරා වාසය කරන කන්දට ගොස් ඔහුට වංචා කරන්නේ ඔහුට ස්වර්ගයේ උසස් තනතුරක් හිමි වී ඇති බව පවසමිනි. යථාර්ථය නම්, රැකියාව ස්වර්ගීය අශ්වයන් රැකබලා ගැනීමේ පහත් මට්ටමේ කාර්යයක් පමණි.

ස්වර්ගීය පීච් භෝජන සංග්‍රහයට යන අතරමගදී වඳුරා තමා උණ බම්බු කර ඇති අයුරු අසා ඇති අතර ඔහුට භෝජන සංග්‍රහයට ආරාධනා කර නොමැති බව දැන ගනී.

නින්දාවට හා කෝපයට පත් වඳුරා තම මැජික් බලයෙන් භෝජන සංග්‍රහයට බාධා කරයි. ඔහු අමරණීයත්වයේ සියලු පීච් අනුභව කරන අතර රාත්‍රී භෝජන වයින් සියල්ලම පානය කරයි.

සෙලෙස්ටියල් අධිරාජ්‍යයා කෝපයට පත් වී වඳුරන් සහ ඔහුගේ හොඳින් පුහුණුව ලත් වඳුරු හමුදා සමඟ සටන් කිරීම සඳහා සොල්දාදුවන් 100,000 ක ස්වර්ගීය හමුදාවක් කන්දට යවයි.

චිත්‍ර ශිල්පී ෂු නිදහස්, සජීවී වඳුරු රජු එක් කකුලකින් නිරූපණය කරයි. ඔහු හිස ඔසවන අතර, අශෝභන පෙනුමක් ඔහුගේ මුහුණ තරණය කරයි. ඔහු භෝජන සංග්‍රහයෙන් පැමිණ, බේබදුකමින් හා ඔහු විසින් ඇති කළ විනාශය ගැන සතුටු වන්නට ඇත.

‘අශ්වාරෝහක ප්‍රධානියා’

නෝර්ත් ස්ටාර්හි දෙවියන් වඳුරාට ස්වර්ගයට ඇදී එන්නේ ඔහුට අශ්වාරෝහක ප්‍රධානියා ලෙස රැකියාවක් ලබා දෙන බවට පොරොන්දු වෙමින් එය උසස් රාජකාරියක් ලෙස නිරූපණය කරමිනි.

වඳුරු රජු එම කාර්යය භාරගත්තද, පසුව ස්වර්ගීය අශ්වයන් නිදහසේ සැරිසැරීමට ලිහිල් කරයි. ඉම්පීරියල් අශ්වාරෝහක ජෙනරාල්වරයා අශ්වාරෝහක ස්ථානයට පැමිණ සියලු අශ්වයන් නැති වී ඇති බව දුටු විට, ඔහු වඳුරාට කෑගසයි, එවිට රැකියාව ඇත්ත වශයෙන්ම සුළු එකක් බව වටහා ගනී. ඔහුට කෝපය හා නින්දාව දැනේ.

ෂුගේ බුරුසු යට වඳුරු රජු දීප්තිමත් රතු සළුවකින් සැරසී සිටින අතර ඔහු අශ්වාරෝහක ප්‍රධානියා ලෙස සිය නව රැකියාව භාර ගැනීමට යයි. ඔහු කුකුළා සහ ඔහු රවටනු ලැබූ ආකාරය ගැන නොදැන සිටී. ඔහුගේ පසුකාලීන කෝපයට වඩා හාත්පසින්ම වෙනස්ව ඔහු සිනාසෙමින් සිටී.

‘අවුරුදු 500 කට පසු සන් වුකොං’

වඳුරා ස්වර්ගයේ විශාල විනාශයක් ඇති කරයි, කිසිවෙකුට ඔහුව අල්ලා ගත නොහැක. සෙලෙස්ටියල් අධිරාජ්‍යයා රුලෙයි බුදුන්ගෙන් උදව් ඉල්ලයි. බුදුරජාණන් වහන්සේ සූර්යයා දෙසට අත දිගු කර මෙසේ කියයි: “ඔබට මගේ අත්ලෙන් පනින්න පුළුවන් නම් මම ඔබට යන්න දුන්නා.”

වඳුරා අභියෝගය භාර ගනී. ඔහුගේ පියාසර කුසලතාවන් සමඟ සූර්යයා ඔහුගේ සුපිරි වේගවත් වේගය ස්වර්ගයේ අවසානය දක්වා ළඟා වන තෙක් ගමන් කරයි. ඔහුගේ පැමිණීම සනිටුහන් කිරීම සඳහා ඔහු එක් කුළුණකින් මුත්‍රා කරයි.

ඉන්පසු ඔහු නැවත බුදුන් වහන්සේ වෙතට ගොස් තමා ස්වර්ගයේ මායිමට ගිය බව කියයි. විශාල බඩ සිනහවකින් බුදුරජාණන් වහන්සේ තම අත හරවා වසර 500 ක් පුරා ආකාශ කඳු දෙකක් යට සූර්යයා තද කරයි. වඳුරා දුටු කුළුණු පහ ඇත්ත වශයෙන්ම බුදුන්ගේ ඇඟිලි පහයි.

දිනක් ගුවානින් බුදුන් සියවස් පහක් තිස්සේ කඳුකරයේ සිරගතව සිටින වඳුරා බැලීමට යයි. ඇය දයාව පෙන්වන අතර බෞද්ධ සූත්‍රවලට බටහිර දෙසට යන ගමනක දී ෂුවාන්සාන්ග් භික්ෂුව ආරක්ෂා කිරීමට ඔහු එකඟ වුවහොත් ඔහුට පිටතට පැමිණිය හැකි බව ඔහු පවසයි.

හීලෑ කර ද st ුවම් කළ වඳුරා ඊට එකඟ වී ගමන ආරම්භ කරයි.

ෂු තම බුරුසුව සමඟ වඳුරාගේ අභ්‍යන්තර ස්වභාවය පිටතට ගෙන එයි. ඔහු වඳුරු රජු සටනට කහ පැහැති වස්ත්‍රයක් ඇඳගෙන රන් කූඩුව අතැතිව into තින් බලා සිටින ආකාරය පෙන්වයි. “ලෝකයේ සිටින සියලුම යක්ෂයන් අතුගා දැමීමට” රණශූරයෙකුගේ අධිෂ් showing ානය පෙන්නුම් කරමින් වඳුරා මඟදී යක්ෂයින්ට හා අවතාරයන්ට මුහුණ දෙන විට නිර්භයව සිටියි.

‘ණයට ගත් රසිකයා’

වඳුරු රජු සහ භික්ෂුව සුආන්සාන්ග් අද වයඹදිග චීනයේ පිහිටි ෆයර් කන්දට ළඟා වෙති. නිරන්තරයෙන් දැවෙන ගින්නකින් රත් වූ මෙම ස්ථානය වියළි, ​​දැවෙන සහ නිසරු ය. දේශීය දෙවියන්ගේ වඳුරාට සහ ඔහුගේ සගයාට පවසන්නේ ගින්න නිවා දැමීමට අවශ්‍ය නම් ගින්න නිවා දැමීමට ටයිෂාන් කුමරියගෙන් විදුලි පංකාවක් ණයට ගත යුතු බවයි.

යම් වරදවා වටහාගැනීමක් හේතුවෙන් කුමරිය ඔවුන්ට විදුලි පංකාව ලබා දීම ප්‍රතික්ෂේප කරයි. වඳුරා පසුව කෘමියෙකු බවට විකෘති වී ඇය පානය කරන තේ හරහා කුමරිය වෙතට දිව යයි. ඔහුගේ උදරයේ ඔහු සිටීම ඇගේ මහත් පීඩාවට හේතු වන අතර අවසානයේ ඇය ඔහුට විදුලි පංකාව ලබා දීමට එකඟ වේ.

සිද්ධිය පිළිබඳ ෂූගේ සිතියම චරිත දෙකේ විවිධ ලක්ෂණ ග්‍රහණය කරයි. කපටි වඳුරා තියුණු මුඛයෙන්, විශාල ඇස්වලින් හා සිහින් කම්මුල් වලින් ඇද ගන්නා අතර කුමරිය කඩුවක් අල්ලාගෙන සිටින විට උදාසීන හා මඳක් කෝපයෙන් පෙනේ.Source link