ඩේවිඩ් බෝවී: සුවපත් | Stereophile.com


මට මතකයි ඩේවිඩ් බෝවී මිය ගිය බව මා මුලින් ඇසූ විට. මම වැඩට සූදානම් වෙද්දී ගුවන් විදුලියට අඩක් ඇහුම්කන් දුන්නා. මම පුදුමයට පත්වුණා. මම මගේ සහකරු දෙස බැලුවෙමි. මා පුදුමයට පත් කරමින්, මගේ කම්මුලට කඳුළක් ගලා ගියේය. ප්‍රසිද්ධ පුද්ගලයින් මිය ගිය විට හැඟීම්බර වූ පුද්ගලයන්, ඔවුන් කවදාවත් හමු නොවූ, ඔවුන් ගැන අසා නැති, ධනවත් ජීවිත ගත කළ අය ගැන මම නිතරම විහිළු කළෙමි. නමුත්, අපි නිහ silence ව වැඩ කිරීමට යන විට, මෝටර් රථයේ සැබෑ ශෝකයක් ඇති විය. බෝවී නැති විය. බෝවී මගේ ජීවිතයේ සෑම විටම සිට ඇත. වයිනයිල්ගේ බලය මට හඳුන්වා දුන්නේ ඔහුගේ තනි ගීතයකි. “සිනාසෙන ග්නෝම්” (1967) දැන් භයානක නවකතා වාර්තාවක් ලෙස සැලකිය හැකිය, නමුත් මට වයස අවුරුදු 5 දී එය මැජික් විය.

ග්ලැම් වල වර්ණය හා දර්ශනය පසුපසින් ගිය අතර, සිගි සමඟ බෝවී මාව ඇල්ලුවා. මගේ මිතුරන් පරිණත වී “බැරෑරුම්” සංගීතයට පිවිසෙත්ම මම ග්ලැම් සමඟ බෝවී සමඟ නැවතී සිටියෙමි.

එවිට පන්ක් පුපුරා ගියේය. එම ඊනියා බැරෑරුම් සංගීතයෙන් වැඩි කොටසක් දැන් සමච්චලයට ලක් විය. බෝවී නොවේ. පශ්චාත්-පන්ක් හි පර්යේෂණාත්මකභාවය ඔහුගේ බර්ලින් ත්‍රිත්වය සමඟ සැසඳිය හැකිය. RCA වෙළඳ දැන්වීම් සටන් පා gan ය ඉතා පිළිවෙලට තැබූ පරිදි: “පරණ රැල්ල තියෙනවා. නව රැල්ලක් තියෙනවා. ඩේවිඩ් බෝවී ඉන්නවා.”

121bowie.flash

මම පින්තාරු කළා ඇලඩින් සාන් මගේ අල්මාරියේ දොරවල් මත ෆ්ලෑෂ්. දශක ගණනාවකට පසුව, එය තවමත් පවතී. බෝවීගේ අවතාරය තවමත් මගේ ළමා නිදන කාමරයේ පවතී.

පහත දැක්වේ අපි නටමු (1983), බෝවී ගුණාත්මකභාවය පහත වැටුණි, නමුත් අනෙක් අය එසේ නොකළ විට මම පක්ෂපාතීව සිටියෙමි. උප නාගරික බුදුන් OST (1993) පෝරමයට නැවත පැමිණීම සං aled ා කළ අතර, පසුව බරපතල ලෙස අඩු ශ්‍රේණිගත කළ ත්‍රෛභාෂාව පිටත (1995), භූමිකම්පා (1997), සහ පැය (1999). ඊට පස්සේ ආවා හීටන් 2003 දී: ඩේවිඩ් බෝවී ??මගේ ඩේවිඩ් බෝවී ?? ආපහු ආවා.

121bowie.black

එහෙත්, සිනාත්‍රා මෙන්, බෝවී ද ඔහු තුළ නැවත පැමිණීමට වඩා වැඩි ගණනක් තිබුණි. නිශ්ශබ්දතාවයෙන් පසු, ඊළඟ දිනය 2013 දී නිකුත් කරන ලදී බ්ලැක්ස්ටාර් (2016) මගේ හිස ගසා දැමුවා. දවස් දෙකක් තිස්සේ, මට හමු වූ සෑම කෙනෙකුටම මම කම්මැලියි, එය කෙතරම් සුපිරිද, කෙතරම් නිර්භීතද, කෙසේද යන්න ඔවුන්ට පැවසුවා එළියේ. ඉන්පසු ඔහු මිය ගියේය.

එතැන් සිට, බෝවී වෙළඳ කර්මාන්තයක් වර්ධනය වී ඇති අතර, සොතෙබි හි ඔහුගේ චිත්‍ර විකිණීම සහ බෝවී ඒකාධිකාරී මණ්ඩල ක්‍රීඩාව ඇතුළුව. බෝවීගේ චිත්‍ර එකතුවට ලංසු තැබීමෙන් මුදල් මට බාධාවක් විය, නමුත් මම බෝවී ඒකාධිකාරය විසින් පොළඹවනු ලැබුවෙමි, ඔවුන් ඔහුගේ පෞද්ගලික ජීවිතයේ කුමන අංගයන් ඇතුළත් කර ඇත්දැයි බැලීමට. ඔබට ගොඩනගා කුලියට අය කළ හැකි බර්ලින් ට්‍රාන්ස්වෙස්ටයිට් බාර් තිබේද?

එසේම, 2016 ජනවාරි 10 සිට සෑම මරණින් පසු සංගීත නිකුතුවක්ම මම ඉතා උනන්දුවෙන් අපේක්ෂා කර ඇත්තෙමි. මම ඒවා සියල්ලම මිලදී ගෙන ඇත්තෙමි.

ඔහුගේ මරණයට පෙර පවා, බෝවීගේ වෘත්තිය සුවපත් වෙමින් පැවතුනි ඩේවිඩ් බෝවී ය ඔහු ආරම්භ කළ හා අවසන් කළ නගරවල වෙන්කරවා ගත් ප්‍රදර්ශනය, 2013 මාර්තු මාසයේදී ලන්ඩනයේ වික්ටෝරියා සහ ඇල්බට් කෞතුකාගාරයේ දී විවෘත වූ අතර, පසුව ලෝක සංචාරය කිරීමෙන් පසු, 2018 ජූලි මාසයේදී නිව්යෝක් නගරයේ බෘක්ලින් කෞතුකාගාරයේ දී විවෘත විය. චාරිකාව ලේඛනගත කරමින් චිත්‍රපටයක් සාදන ලදී. සෑම ප්‍රදර්ශන නැවතුම්පොළකම විශේෂ වාර්තා නිකුත් කරන ලදී.

121bowie.berl

බෘක්ලින් සඳහා, ධාවන පථ අටක් තිබුණි බර්ලිනයේ ජීවත් වන්න ඇල්බමය (Parlophone DBISNY 20181), 1978 අයිසොලර් II සංචාරයෙන් උපුටා ගන්නා ලද අතර එය බෝවීගේ අංගයකි අඩු (1977) සහ “වීරයන්” (1977) ද්‍රව්‍යය, තැඹිලි වයිනයිල් පිළිබඳ සීමිත සංස්කරණයකි. එම ආකර්ෂණීය ප්‍රදර්ශනය සඳහා සිහිවටනයක් ලෙස එය හොඳයි, නමුත් පටිගත කිරීමේ ගුණාත්මකභාවය දුර්වලයි. කොට්ට කොට්ටයක් ඔබේ කනට ඇලවීම ගැන සිතන්න.

121bowie.blackout

එම සංචාරයෙන් වඩා හොඳ පටිගත කිරීමකි බ්ලැක් අවුට් වෙත සාදරයෙන් පිළිගනිමු (LP, Parlophone DBRSD 7782; වෙනත් ආකෘති වලින් ද ලබා ගත හැකිය), එය 2018 වාර්තා ගබඩා දිනය (RSD) සඳහා නිකුත් කරන ලදී. “ශබ්දය සහ දැක්ම” හි පළමු සජීවී රංගනය ග්‍රහණය කරගනිමින් එය විචිත්‍රවත් කරයි. වඩා හොඳ ශබ්ද ගුණාත්මකභාවයකින් බර්ලිනයේ ජීවත් වන්න සහ වඩා ජීවිත අදියර (1978), මෙය බෝවී නිවසේදී ලන්ඩන් සමූහයාට පෙන්වන්නේ ආර්සීඒ සටන් පා gan ය නිකම්ම විකුණුම් තණතීරුවකට වඩා වැඩි බවයි.

121bowie.sold

මරණය, බදු සහ ආර්එස්ඩී සඳහා ඩේවිඩ් බෝවී නිදහස් කිරීමක් හැර වෙන කිසිවක් නිශ්චිත නැත. සමහර විට එකකට වඩා වැඩිය. බොහෝ විට, ඒවා සිත්ගන්නාසුළු නමුත් සෑම විටම නොවේ. 2018 දී ආර්එස්ඩී ද විය බෝවී දැන් (Parlophone DBNOW 77), ඔහුගේ 1977 ගීතවල කම්මැලි සම්පාදනයකි. මම කිව්වේ, විශ්වාසයි, එය සුදු වයිනයිල් මත, නමුත් එහි කවරයේ මිනිසාගේ සිසිල් ඡායාරූපයක්වත් නැහැ. එය නරකම නොවේ, මනස. එය වෙන්න පුළුවන් ලෝකය විකුණූ මිනිසා සහ එහි අවලස්සන පින්තූර තැටිය (RSD 2016, Parlophone DBRSDP 2016). කර්චින්!

121bowie.chang

2020 ඉතා දරුණු වසරක් ලෙස පහත වැටෙනු ඇත, නමුත් අවම වශයෙන් ආර්එස්ඩී ද්විත්ව නෝට්ටුවක් සැබෑ නෝට්ටුවක් නිකුත් කර තිබේ. ChangesNowBowie මැඩිසන් චතුරශ්‍රයේ පිහිටි ඔහුගේ 50 වන උපන්දින ප්‍රසංගය සඳහා වූ පෙරහුරුව නිල වශයෙන් නිකුත් කිරීමකි. මෙය බෝවී වර්ග කිරීම නොකැඩූ, උචිත සමීප හැඟීමකින් යුක්තය. බෝවී දේශපාලන ගීත සඳහා ප්‍රසිද්ධ නැත, නමුත් ඔහුගේ හොඳම ගීත දෙකක් මෙහි ඇත: “පුනරාවර්තනය,” සිට ලොජර් (1979), ගෘහස්ථ හිංසනය කෙරෙහි අවධානය යොමු කරයි (මෙම ගීතය 1981 දී පශ්චාත්-පන්ක් සංගීත කණ්ඩායම වන අවු පෙයාර්ස් විසින් දීප්තිමත් ලෙස ආවරණය කරන ලදී), “ගැහැනු ළමයින් සඳහා සාප්පු යාම”, සමානව අඩු නමුත් කෝපාවිෂ්ට පද රචනා කර ඇති අතර East ත පෙරදිග ලිංගික සංචාරක ව්‍යාපාරය පිළිබඳව වේ. “සාප්පු යාම” වඩා හොඳ ටින් මැෂින් අංක වලින් එකකි (ටින් මැෂින් II, 1991) සහ මුල් පිටුවේ ඊයම් ලෝහ නොමැතිව මෙහි වැඩි දියුණු කර ඇත. රීව්ස් ගේබ්‍රල්ස් අනුවාද දෙකෙහිම ගිටාරය වාදනය කරන නමුත් මෙහි වඩා පාලනය වේ. බල යතුරු පුවරුව මුළුමනින්ම පහව යන බවක් නොවේ: එම යතුරු පුවරුව මගේ මුදල් සඳහා “සුදු ආලෝකය / සුදු උණුසුම” සාදයි, බෝවීගේ වෙල්වට් භූගත ආවරණ බොහොමයක් අතරින් එකක්.

බෝවී සිය ගිටාර් වාදකයින් හොඳින් තෝරා ගනී, ගේබ්‍රෙල්ස් දිගු පාර්ශවකරුවන්ගෙන් කෙනෙකි. ඔහු අනාවැකි කිව හැකි ගේල් D න් ඩෝර්සි සමඟ බාස් සහ ආත්මීය පසුබිම් කටහ on සමඟ හොඳින් ක්‍රියා කරයි. ඇයට ඉදිරියට යා හැකි අතර, ඇය බෝවී සමඟ මෘදු “ඇලඩින් සාන්” සමඟ යුගලයක් ගායනා කරයි.

121bowie.only

අනෙක් RSD 2020 නිකුතුව විය මම නටනවා විතරයි (සෝල් ටුවර් 74) (LP, Parlophone 0190295332747), ඔහුගේ එක්සත් ජනපද සංචාරයේ සිට ඩෙට්‍රොයිට් හි සොයාගත් මැණික් වර්ගයකි. දියමන්ති බල්ලන් (1974) සහ තරුණ ඇමරිකානුවන් (1975). වේශ නිරූපණය ඩයල්, ෆ්ලෑපී, බ්ලීච් ෆ්‍රින්ජ් සහ ප්‍රසන්න කලිසම්, මේ බෝවී ආත්ම මිනිසා. ඔහුට පිටුපසින් ලූතර් වැන්ඩ්‍රොස් සහ ඩේවිඩ් සැන්බෝන් ඇතුළත් වන පිපිරුම් සංගීත කණ්ඩායමකි. බෝවී ඔහුගේ ජීවිතයේ ස්වරූපයෙන් සිටින අතර ඔහුගේ හ voice විශ්මයජනක ය. “රොක් ඇන්ඩ් රෝල් සියදිවි නසා ගැනීම” ගැන ඔහුට සවන් දෙන්න.Source link