කෝලාහල නොතකා මුස්ලිම් කොවිඩ් -19 වින්දිතයින්ගේ ආදාහනය කිරීමට ශ්‍රී ලංකාව කටයුතු කරයි


කොලොම්බෝ: ඉස්ලාමීය සිරිත් විරිත් වලට අනුකූලව මුස්ලිම් සුලුතරයට ඔවුන්ගේ මළවුන් භූමදානය කිරීමට ඉඩ දෙන ලෙස අන්තර්ජාතික ආයාචනා සහ තමන්ගේම විශේෂ experts යින්ගේ නිර්දේශ ප්‍රතික්ෂේප කරමින් ශ්‍රී ලංකා රජය සිකුරාදා කිරීටක වින්දිතයින්ගේ ආදාහනය සඳහා අවධාරනය කළේය.

බලහත්කාරයෙන් බෞද්ධ භික්ෂූන් වහන්සේලා විසින් භූමදාන ජලය දූෂණය කර වෛරසය පැතිරවිය හැකි බවට බලගතු බෞද්ධ භික්ෂූන් වහන්සේලාගේ කනස්සල්ල මධ්‍යයේ රජය විසින් අපේ‍්‍රල් මාසයේදී භූමදානය තහනම් කරන ලදී.

ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය එවැනි අවදානමක් නොමැති බව පවසා වෛරස් ආසාදිතයින්ගේ භූමදානය සහ ආදාහනය යන දෙකම නිර්දේශ කර ඇති නමුත් ශ්‍රී ලංකා රජය එය ප්‍රතික්ෂේප කර තිබේ.

“මෙම තීරණය සමාජ, ආගමික, දේශපාලනික හෝ වෙනත් පෞද්ගලික හේතුවක් නිසා වෙනස් නොවන බව සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය පවිත්‍රා වන්නියාරච්චි මහතා අමාත්‍යාංශ නිලධාරීන්ට පැවසීය. ආදාහනය කිරීම ආරක්ෂිත යැයි හැඟුණත්, දැඩි කොන්දේසි යටතේ භූමදානය කිරීමට ඉඩ දිය හැකි බව රජය විසින් පත් කරන ලද විශේෂ expert කමිටුවක් මේ සතියේ සඳහන් කර තිබියදීත් මෙම නිවේදනය නිකුත් විය.


Source link