ටිබෙට් බුද්ධාගමේ මීළඟ නායකයා ලෙස චීනයට නම් කළ නොහැකි බව පවසමින් එක්සත් ජනපදය රතු ඉරක් ඇද ගනී


වසර 70 ක් තිස්සේ චීන ටිබෙට් වාඩිලෑමෙන් පසු, රටේ වහල්භාවයේ සිටින ටිබෙට් රජය පවසන්නේ රටේ තත්වය වඩාත් නරක අතට හැරෙමින් පවතින බවත්, පසුගිය මාස හය තුළ ග්‍රාමීය ටිබෙට් ජාතිකයන් මිලියනයකට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් හමුදා ශෛලියේ පුහුණු කඳවුරුවල සිටින බවත්, ෂින්ජියැන් හි උයිගර් අල්ලාගෙන සිටින අය.

“චීනය ලෝකයේ සැබවින්ම සැලකිය යුතු කොටසක් වසා දමා, වසා දමා ඇත. ටිබෙට් යනු කුඩා කඳුකර රාජධානියක් නොවේ. එය විශාල ප්‍රදේශයකි. ඇතුළත සිටින ටිබෙට් ජාතිකයන් දැඩි ගෝලීය සහයෝගයක් සහ මැදිහත් වීමක් අපේක්ෂා කරයි. ”

ටිබෙට් ක්‍රියාකාරී ආයතනය මෙහෙයවන ලාඩන් ටෙතොං

“චීනය ලෝකයේ සැබවින්ම සැලකිය යුතු කොටසක් වසා දමා, වසා දමා ඇත. ටිබෙට් යනු කුඩා කඳුකර රාජධානියක් නොවේ. එය විශාල ප්‍රදේශයක් ”යැයි ටිබෙට් ක්‍රියාකාරී ආයතනය මෙහෙයවන කැනේඩියානු ටිබෙට් ජාතික ලාඩන් ටෙතොං පැවසීය. “ඇතුළත සිටින ටිබෙට් ජාතිකයන් වඩාත් ශක්තිමත් ගෝලීය සහයෝගයක් සහ මැදිහත් වීමක් අපේක්ෂා කරයි.”

ආශ්‍රිත: බුද්ධිමත් කෙනෙකු ලෙස නැවත ඉපදීම පහසු නැත. විශේෂයෙන් ඔබට වයස අවුරුදු 6 ක් වන විට.

යම් දුරකට ඔවුන්ගේ බලාපොරොත්තු වලට අවසානයේ පිළිතුරු ලැබී තිබේ. එය වසර ගණනාවක දුර්ලභ ද්වි පාර්ශවීය සහයෝගීතාවයක් ගෙන ඇත, නමුත් එක්සත් ජනපදය දැන් නිහ ly ව ටිබෙටයේ චීනය සඳහා රතු ඉරක් ඇද ගන්නා පියවරක් ගෙන තිබේ. ප්‍රතිපත්ති වෙනස් කිරීම ඩොලර් බිලියන 900 ක ආර්ථික උත්තේජක පැකේජයක් තුළ තැන්පත් කරන ලද අතර එය ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් දෙසැම්බර් මාසයේදී අත්සන් කළ ඩොලර් මිලියන 1.4 ක වියදම් පනතේ කොටසකි. චීන කොමියුනිස්ට් පක්ෂ නිලධාරීන් දලයි ලාමාගේ පුනරුත්පත්තිය ක්‍රියාවලියට මැදිහත් වීමට උත්සාහ කළහොත් එක්සත් ජනපදය ආර්ථික හා වීසා සම්බාධක පැනවෙනු ඇතැයි එහි සඳහන් වේ.

“ටිබෙට් ජාතිකයින්ට මෙය විශාල ජයග්‍රහණයක්. එය බොහෝ රජයන් මෙන් චීන රජයට පැවසීම එක් දෙයක් බව ගෝලීය වශයෙන් පූර්වාදර්ශයක් සපයන හෙයින් මෙය සිදු නොකළ යුතු බවත් ඔවුන් මෙය නොකළ යුතු බවත් ටෙතොං පැවසීය. . “නමුත් ඇත්ත වශයෙන්ම යම් ප්‍රතිවිපාක ගෙන ඒමට සැබෑ ප්‍රතිවිපාක ක්‍රීඩාව වෙනස් කරයි.”

ආශ්‍රිත: බිඩෙන් පවසන්නේ ඔහු චීනය ගල් අඟුරු වලින් ඉවත් කරන බවයි. ඔහුට භාර දිය හැකිද?

වයස අවුරුදු 85 දී වර්තමාන දලයි ලාමා ටිබෙට් බුද්ධාගමේ උත්තරීතර අධ්‍යාත්මික අධිකාරිය ලෙස පවතී. ඔහුගෙන් පසු පුනරුත්පත්තිය ලැබූ නායකයාගේ මාතෘකාව වන්නේ පංචෙන් ලාමා ය.

වර්තමාන දලයි ලාමාගේ පංචෙන් ලාමාගේ අනුප්‍රාප්තිකයා ලෙස ප්‍රථම වරට හඳුනාගත් හාමුදුරුවෝ 1989 දී හදිසියේම මිය ගියහ. වසර කිහිපයකට පසු දලයි ලාමා තරුණ පිරිමි ළමයා හඳුනාගත්තේ පංචෙන් ලාමාගේ පුනරුත්පත්තිය ආත්මයෙනි, ඔහු ඔහුගේ නව අනුප්‍රාප්තිකයා වනු ඇත. නමුත් දින කිහිපයක් ඇතුළත එම පිරිමි ළමයා අතුරුදහන් වූ අතර එතැන් සිට චීන රජයේ අත්අඩංගුවේ පසුවන බව වාර්තා වේ. මේ අතර කොමියුනිස්ට් පක්ෂයේ නිලධාරීන් තවත් පිරිමි ළමයෙකු පංචෙන් ලාමා ලෙස තෝරාගෙන දලයි ලාමාගේ අනුප්‍රාප්තිකයා ලෙස නම් කළහ.

එම මිනිසා දලයි ලාමා බවට පත්වුවහොත් චීනය ඔහු හරහා ලොව පුරා සිටින මිලියන සංඛ්‍යාත අනුගාමිකයින් පාලනය කිරීමට උත්සාහ කරනු ඇතැයි ටිබෙටයේ ජාත්‍යන්තර ව්‍යාපාරයේ උප සභාපති භූචුන් සේරිං පැවසීය.

ආශ්‍රිත: අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් කවුන්සිලයේ තීරණයට යටත් නොවී උයිගර්ස් එක්සත් රාජධානියේ යුරෝපා සංගමයට ප්‍රශංසා කරයි

“එක්සත් ජනපද රජය හුදෙක් කියන්නේ චීන රජය ටිබෙට් බෞද්ධ සම්ප්‍රදායට ගරු කළ යුතු බවයි.”

බුචුන් සේරිං, ටිබෙටයේ ජාත්‍යන්තර ව්‍යාපාරය

“එක්සත් ජනපද රජය හුදෙක් කියන්නේ චීන රජය ටිබෙට් බෞද්ධ සම්ප්‍රදායට ගරු කළ යුතු බවයි.” දලයි ලාමා මිය යන විට ඔවුන්ගේ අනුප්‍රාප්තිකයා ස්ථාපනය කිරීමට උත්සාහ කළහොත් චීන නිලධාරීන්ට ද punish ුවම් කරන නව එක්සත් ජනපද ප්‍රතිපත්තිය සැකසීමට උදව් කළ සේරිං පැවසීය.

“චීන රජයට දැන් පණිවුඩය ලැබී ඇත්තේ ඔවුන් එය කිරීමට අදහස් කරන්නේ නම් ඔවුන්ගේ අධිකාරය තහවුරු කර ගැනීමට පහසු මාවතක් නොමැති බවයි.”

ටිබෙට් අගනුවර වන ලාසා හි එක්සත් ජනපද කොන්සල් කාර්යාලයක් පිහිටුවන තුරු එක්සත් ජනපදයේ නව කොන්සල් කාර්යාලයක් චීනය ප්‍රතික්ෂේප කරන ලෙස ද නව ප්‍රතිපත්තිය රාජ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුවට උපදෙස් දෙයි.

ආශ්‍රිත: පුපුරා යාම පිළිබඳව වාර්තා කළ නීති lawyer යාට චීනය වසර 4 ක් දක්වා ද sentences ුවම් කරයි

“ටිබෙට් ජනතාවට පැවසීමේ දේශපාලන පණිවුඩයක් එහි තිබේ, එක්සත් ජනපදය චීන රජයේ ප්‍රතිපත්ති පිළිබඳ මුරකරුවෙකු ලෙස ක්‍රියා කළ යුතු ය” යි සේරිං පැවසීය.

චීනය කෝපයෙන් ප්‍රතිචාර දක්වා ඇත්තේ එක්සත් ජනපදය සිය අභ්‍යන්තර ප්‍රශ්නවලට මැදිහත් වන බවයි. ඔහුගේ පැත්තෙන් දලයි ලාමා බීබීසීයට පවසා ඇත්තේ චීනය විසින් පාලනය කරනු ලැබීමට වඩා තම තනතුරේ අවසානය දැකීමට තමා කැමති බවයි.

“ඊටත් වඩා හොඳයි, ශතවර්ෂ ගණනාවක් පැරණි සම්ප්‍රදායක් නතර වේ[s] තරමක් ජනප්‍රිය දලයි ලාමාගේ කාලයේදී, ”ඔහු සිනාසෙමින් පැවසීය.

Source link