සත්‍යමාල දේවි වඩාත් වාසනාවන්ත මනිපුරි කුමරිය විසින් මංගල්ම්ජාවෝ සොරොඛයිබාම් විසිනි


සත්‍යමාල දේවි: වාසනාවන්ත මනිපුරි කුමරිය
18 වන සියවසේ අග්නිදිග ආසියානු ඉතිහාසයේ

මැන්ගල්ම්ජාවෝ එස්. සොරොඛයිබාම් *

සත්‍යමාල දේවි යනු මහාරාජා ගරිබානිවාස්ගේ දියණියයි @ පම්හීබාගේ සහෝදරයා වන කම්ලාන්ග් පම්සාබා, වන්ග්හයිරක්පා, ගරිබානිවාස් විසින් තම දියණිය ලෙස හදා වඩා ගන්නා ලදී. ගරිබානිවාස් (1709-1748) ගේ කාලයේ මනිපූර් එහි හමුදා ගවේෂණයේ උච්චතම අවස්ථාව විය. රාජධානි.

යුද්ධයේ ඔහුගේ උපක්‍රම සම්පූර්ණ හා සැමවිටම සාර්ථකයි. ඔහුගේ කාලය තුළ කිසිවෙකුට ඔහුට එරෙහිව පළිගැනීමට නොහැකි වූ අතර, එමඟින් ඔහු ශ්‍රේෂ් greatest තම ජයග්‍රාහකයා මෙන්ම මහා සටන්කරුවෙකු බවට පත්විය. මහාරාජා ගරිබානිවාස්ගේ අණ යටතේ මනිපුරි අශ්වාරෝහක ඉරාවාඩි ගඟට බටහිරින් උතුරු ඉහළ බුරුමයේ නැවත නැවතත් ආක්‍රමණ හා විනාශයන් සිදු වූ අතර ආවා (ආවා) හි ඉහළ බුර්මා රාජධානිය මනිපූර් සිට මෙම ආක්‍රමණය හේතුවෙන් බෙහෙවින් දුර්වල විය.

මෙන්න අපි උපුටා දැක්විය හැකිය – මොන්ස්: අග්නිදිග ආසියාවේ ශිෂ්ටාචාරයක් E.Guillon විසින් – “මොන් ඉතිහාසයේ අවසාන කථාංගය, බලය සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, එහි ආරම්භය අර්ධ වශයෙන් 1724 දී බුරුමය සහ තායිලන්තය මත ඔවුන්ගේ සලකුණ මත රැඳී ඇති සිදුවීම් වලින් සමන්විත විය. ඒ වන විට මනිපූර්හි අසරුවන් (එහිදී) බුරුමයට ඔවුන් වරක් තිබූ බලපෑම අහිමි වී තිබුණි) ඉහළ බුරුමය මත සිය වැටලීම් ආරම්භ කරන ලදී, විශේෂයෙන් සාගිං.

අවුරුදු විසිපහකට ආසන්න කාලයක් තිස්සේ පැවති මෙම වැටලීම්වලදී ඔවුන් ගොවීන් හා ගව පට්ටි රැගෙන බුරුම සොල්දාදුවන් සමූල red ාතනය කළහ. ඔවුන්ගේ ප්‍රධානියා වූයේ ඔවුන් ජාතික වීරයෙකු බවට පත් කළ රසදිය රණශූරයෙකු වූ ගරිබ්නෙවාස් ය. අලුතෙන් හින්දු ආගමට හැරුණු මෙම අශ්වාරෝහකයන්ගෙන් සමහරක් සාගිංහි ඉරාවාඩි වල ස්නානය කළහොත් ඔවුන් පරාජය කළ නොහැකි බව ඒත්තු ගැන්වීය. බුරුම උසාවියට ​​මැඩපැවැත්වීමට නොහැකි වූ මෙම කැළඹීම් නිසා ආවා රාජධානිය සැලකිය යුතු ලෙස දුර්වල විය.

මේ කාලය තුළ බුරුම රජු මහදම්මරාජා දීපති මනිපුරි කුමරියකගේ අත පැතීම සඳහා බුරුම දූතයින් නැවත නැවතත් මනිපුරි රජුගේ මළුව වෙත යවයි (මනිපූර්හි රාජකීය වංශකථාව බලන්න: චීතරෝල් කුඹබා). අවසානයේදී මහාරාජා ගරිබානිවාස් 1749 දී සත්‍යමාත දේවි කුමරිය ආවා ලීමා ලෙස යවන අතර ඇය ටොංගෝ රාජවංශයේ අවසාන රජු වූ මහදම්මරාජා දීපතිගේ රැජින බවට පත් වූ අතර “මහා දේවි” ලෙස නම් කරන ලදී. ඇගේ පුත් කුරා ලෙට්පාගේ නම – මිනි සිතු (Nwe Ni Hlaing -2015,)

පසුකාලීන කාලපරිච්ඡේදයන් මනිපූර් ඉතිහාසයේ වඩාත්ම ලේවැකි කාලය විය .. හිටපු රජු වූ ගරිබානිවාස් ආවා සිට ආපසු යන ගමනේදී මයිදු සිට මඳක් උතුරට ගෝත්‍රික හමුදා සහ උතුරු ඉහළ බුරුමයේ කොල්ලකරුවන් විසින් පහර දී නැවත මනිපූර් වෙත පැමිණියේය. 1750 දී නැවත ඔහුගේ පුත් චිත් සායි විසින් නෙරපා හරින ලද අතර ඔහු නැවත ආවා වෙත ගිය නමුත් බුරුම රාජධානිය මොන්ස්ගේ ප්‍රහාරයට ලක්ව ඇති බැවින් ආවා රජුගෙන් කිසිදු උදව්වක් නොලැබුණු අතර දැඩි බලාපොරොත්තු සුන්වීමකින් ඔහු නැවත මනිපූර් වෙත ආපසු ගිය නමුත් ටොලන්ගේ හමුදාවන් විසින් අනුකම්පා විරහිතව was ාතනය කරන ලදී. ටොම්බා (සත්‍රුගන් ෂායි), ගරිබානිවාස්ගේ බාල පුත්‍රයා වන චිත් සායි විසින් ටොන්ෆැන්ග් අසල නිංති ගඟට යවන ලදි (මූලාශ්‍රය: මයිටෙයි නිංතෝරෝල් – සාරංතෙම් බෝර්මානි, පිටුව 73).

මේ අතර දකුණේ මොන්ස් ඉතා ශක්තිමත් වූ අතර පෙගු අධිකරණය විසින් චියංමායි හි සිට පෙගු රජු ලෙස පැමිණි බින්යා ඩලා නම් ජනවාර්ගිකයා තෝරාගෙන 1752 දී ආවා නෙරපා දමා විනාශ කරන ලද අතර රජු ඇතුළු රාජකීය පවුල් සිය ගණනක් පෙගු කුමරිය ඇතුළු පෙගු වෙත පිටුවහල් කරන ලදී. පොපා සහ මහා දේවි සහ සමූහ සංහාරයක් සිදුවිය. එහෙත් වාසනාවකට මෙන් “මහා දේවි” killed ාතනය නොවූ අතර බින්යා දලා රජු විසින් පෙගු හි රැජින බවට පත් කර ඇයට “තිරිසෙයා මින්ගල දේවි” යන පදවිය ප්‍රදානය කළේය.

අග්නිදිග ආසියාවේ මෙම period තිහාසික කාල පරිච්ඡේදය වඩාත් ලේවැකි එකක් වූ අතර බුරුමයේ සහ මනිපූර්හි නායකත්වයේ විශාල යුද්ධ පැවතුනි. මොක්සොබෝහි නායක ඇලන්ග්පායා ආවා හි වාසය කිරීමට ස්ථිර වූ අතර ඔහු ගමේ නායකයින් 46 දෙනෙකු සමඟ සිය ගමේ සිය ස්ථාවරය තහවුරු කර ගැනීමෙන් පසු බින්යා දලාගේ නායකත්වය යටතේ ආක්‍රමණික පෙගුවර්ස් සමඟ සටන් කිරීම සඳහා ආවා වෙත පැමිණියේය.

සමූහ ghter ාතනයෙන් වාසනාවන්ත ලෙස දිවි ගලවා ගත් බුරුම රජු වන මහදම්මරාජා දීපති (1749 සිට මාර්තු 22, 1752 දක්වා) සහ මොන් රජු බින්නියා දාලා (1752 සිට 1756 දක්වා) රැජිනියන් වූ සත්‍යමාල දේවි 1756 දෙසැම්බර් 29 වන දින නැවත ඇලන්ග්පායා වෙත ඉදිරිපත් කරන ලදී. ඇලන්ග්පායා බලවේග විසින් විනාශ කරන ලදී.

ඇත්ත වශයෙන්ම ඇය මොන් ජෙනරාල් දලබන් (තලබාන්) සමඟ පෙගු සිට පැන ගිය අතර ඇය ඇලන්ග්පායා වෙත ඉදිරිපත් කරන ලද අතර පසුව ඇලන්ග්පායාගේ උපභාර්යාවක් බවට පත් විය (කොන්බොං Vo සකසන්න. I) (බ්‍රයිස් බීමර් විසින් රචිත “ගිනිකොනදිග ආසියාවේ ක්‍රෙයෝල් නගරය” යන නිබන්ධනයේ 18, 19 වන සියවසේ බුරුමය, තායිලන්තය සහ මනිපූර්හි වහල් රැස්වීම්, සංස්කෘතික හුවමාරුව, මෙම සිදුවීම් විස්තර කළේ ?? “වසර කිහිපයකට පසු 1757 දී ඇලන්ග්ෆයා පෙගු නගරයට හමුදා විසින් නගර දොරටුව අසල මළ සිරුරු ගොඩ ගසා ඇති බව වාර්තා විය. මහ දේවි යළිත් අල්ලාගෙන අලුවාංෆයාගේ බිරිඳ බවට පත් විය. මේ අතර ගරිබ් නවාස් ination ාතනය ස්ථාවර විය මනිපූර්හි රාජාණ්ඩුව).

මේ අනුව, වන්ග්හයිරක්පා වූ මහාරාජා ගරිබානිවාස්ගේ සහෝදරයෙකු වූ කම්ලාන්ග් පම්සාබාගේ දියණිය වන සත්‍යමාල දේවි බුරුමයේ අනුප්‍රාප්තික සිදුවීම් වලදී රජවරුන් දෙදෙනෙකුගේ රැජින බවට පත්වූ අතර 1756 දී ඇලන්ග්පායා නම් මහා රජුගේ බිරිඳ බවට පත්විය. අග්නිදිග ආසියාවේ සහ දකුණු ආසියාවේ ඉතිහාසයේ වඩාත්ම වාසනාවන්ත මනිපුරි කුමරියගේ.

අලග්පායා බුරුමයේ සිය තනතුරු තහවුරු කිරීමෙන් පසු 1758 දී මනිපූර් දෙසට අවධානය යොමු කර එය ආක්‍රමණය කළේය. ඔහු 1758 නොවැම්බර් 12 වන දින මනිපූර් ව්‍යාපාරය ආරම්භ කළ අතර 1759 ජනවාරි 2 වන දින නගරය අත්පත් කර ගත්තේය (රාජකීය නියෝගය බුරුමයේ තුන්වන පිටුව, පිටුව- 55).

“කෝන්බොං-සෙට් මහයාසාවින් හි, ඇලන්ග්පායා, තම බිරිඳ වන මහ දේවියට ඇති වගකීමකින් මනිපූර් ආක්‍රමණය කිරීමට තීරණය කළ බව පැහැදිලි කරයි. මනිපුරි රැජින ‘මගේ රන් පාදය යට’ සිටින බව රජු පැහැදිලි කළේය, එයින් අදහස් කරන්නේ ඇයගේ ආරක්ෂාව සහ ඔහු ඇගේ මව්බිමේ සාමය පුළුල් කිරීමෙන් මම මනිපූර් අල්ලා ධර්මිෂ් අනුප්‍රාප්තිකයෙකු ලෙස සිංහාසනය මත තබමි. (බ්‍රයිස් බීමර් -2013, මනෝවා හි හවායි විශ්ව විද්‍යාලය) ‘.

අලිංපායා රජුගේ ප්‍රකාශයක් බුරුමයේ රාජකීය නියෝගයේ, III වන කොටසෙහි විස්තර කර ඇති පරිදි, ඔහු මනිපූර් යටත් කර ගැනීම පිළිබඳ තුන්වන කොටස: 1759 ජනවාරි 12 වන දින මනිපූර්හි ඇලන්ග්පායා රජුගේ ප්‍රකාශය: අති විශිෂ් King තම රජු, බුදු ආගමේ ආරක්ෂකයා, හිමිකරු 1759 ජනවාරි 12 වන දින සිට මනිපූර් නමින් හැඳින්වෙන සියලුම ඉඩම් තම අධිරාජ්‍යයට ex ඳාගෙන ඇති බව අරිඳමා, ලාන්ස්, සුදු, රතු සහ පැල්ලම් සහිත අලි ඇතුන්, ගෝල්ඩන් පැලස්හි අධිපතියා, විවිධ රාජධානි වල වැටලීම. ඉදිරි පරම්පරාවන්ට සදාකාලික වාර්තාවක් වන මෙම ප්‍රකාශය ගල් මත කොටා ඇත.

මෙම මනිපූර් දේශයේ ඕනෑම පාලකයෙක් තම සහෝදරිය හෝ දියණිය මනාලියක් ලෙස බුරුමයේ සිටින තම ස්වාමියා වෙත වසර තුනකට වරක් යැවිය යුතුය.

වාර්ෂික උපහාරය පහත පරිදි වේ
රත්රන් 10 ක්,
අශ්වයන් 100 ක්,
දුනු 500 ක්,
විෂ සහිත යකඩ ඉඟි සහිත ඊතල 5000 ක් සහ
ගස් තුවක්කු 1000 ක්.

යුද්ධයේ දී ඔහුට මිනිසුන් 2000 ක (අශ්වාරෝහකයන් 1000 ක් සහ දුනුවායන් 1000 ක්) සමඟ අධිරාජ්‍ය හමුදාවට බැඳීමට සිදුවේ. ඔහු බුරුමයේ අධිපතිත්වය පිළිගන්නා බැවින් මනිපූර් සොලොන්ග් පාලනය කිරීමට ඔහුට අවසර දිය යුතුය.

නමුත් ඔහු බුරුම රජුට ද්‍රෝහී වුවහොත්, පහත දක්වා ඇති සියලු දුක්ඛිත තත්වයන්ට ඔහු මුහුණ දෙනු ඇත.
බුදුරජාණන් වහන්සේගේ ආගමේ සියලු ආරක්ෂක ආත්මයන්ගේ ශාපය,
බුරුම රජුගේ සියලු ආරක්ෂක ආත්මයන්ගේ ශාපය
සියලුම හින්දු දෙවිවරුන්ගේ ශාපය
දිවියා, සිංහයන්, ව්‍යා ers ්‍රයන් සහ පණපිටින් ආහාරයට ගැනීමේ බිහිසුණු මරණය
ගොඩබිම හෝ කිඹුලන් හා මෝරුන් මත ඔග්‍රෙස්
ගිගුරුම් හ by කින් මිය යාමේ බිහිසුණු මරණය
පණපිටින් පුළුස්සා දැමීමේ බිහිසුණු මරණය
සියලුම අනූ හයේ රෝගාබාධ
ලාදුරු රෝගයේ පිළිකුල් සහගත රෝගයේ පීඩා
සියළුම වෙළඳ ව්‍යාපාරවල පැහැදිලි කළ නොහැකි අසාර්ථකත්වයන්
වඩදිය බාදියක ජලය වැනි තෙලෝස්ටොෆ් දේපල
යුද්ධයේ භීෂණය, වසංගතය, සාගතය සහ කොල්ලය
ගිලුණු බෝට්ටුවක ලුණු වැනි විසුරුවා හැරීම.

අනෙක් අතට, ඔහු පක්ෂපාතීව සිටියහොත්, ඔහු මේ ජීවිතයේ හා ඉදිරි ජීවිතවල නිරෝගීව හා සමෘද්ධිමත් වේවා, අවසානයේදී ඔහු නිර්වාණය පිළිබඳ ප්‍රීතිය ලබා ගනීවා. මෙම වාර්තාව ගල් මත තෙට් ෂේ නවියාතා විසින් කොටා ඇති අතර, සෙල්ලිපි ගල මනිපූර් මාළිගාව ඉදිරිපිට 1759 ජනවාරි 19 වන දින ඉදිකරන ලදි. (රාජකීය නියෝගය බුරුමය – III කොටස, පිටුව -55-55).

(සජිබු -අප්‍රිල්-මැයි 1759 දී මයිටෙස්ට එරෙහිව බීමී හමුදා විසින් ගොඩනඟන ලද එක් ස්මාරකයක් මයිටෙයිස් විසින් විනාශ කරන ලදි. චීතරෝල් කුම්බාබා 1989 එල්. ඉබුන්ගෝහාල් සිං සහ එන්. කෙල්චන්ද්‍ර සිං විසිනි)

වැඩිදුර කියවීම්:

1) මොන්ස්: අග්නිදිග ආසියාවේ ශිෂ්ටාචාරයක් එම්මානුවෙල් ගිලන්, බැංකොක් -1999,
2) බුරුම ඉතිහාසයේ පෙරහැරක් ඩබ්ලිව්. එස්. දේශායි, 1961, ඔරියන්ට් ලෝන්ග්මන්,
3) බුරුමයේ ඉතිහාසය Maumg Htin Aung, කොලොම්බියා යුනිවර්සිටි ප්‍රෙස්, නිව් යෝර්ක් සහ ලන්ඩන්, 1967
4) අග්නිදිග ආසියාවේ මේන්ලන්ඩ් හි ක්‍රෙයෝල් නගරය : බුරුමය, තායිලන්තය සහ මනිපූර් හි වහල් රැස්වීම් යුද්ධ හා සංස්කෘතික හුවමාරුව 18 සිට 19 වන සියවස් දක්වා මනෝවා හි හවායි විශ්ව විද්‍යාලයේ බ්‍රයිස් බීමර් විසින්.
5) මයිටෙයි (කැතේ) : මියන්මාරයේ ඔටුන්න හිමි සේවා කණ්ඩායම මුල් යුගයේ සිට අවසානය දක්වා රාජාණ්ඩු පාලනයේ අවසානය දක්වා නිව් නි හේලිං, මැන්ඩලේ විශ්ව විද්‍යාලය: මියන්මාර කලා හා විද්‍යා ඇකඩමියේ සඟරාව. XIII, අංක 9, 2015 ජුනි.
6) ඉහළ බුරුමයේ සහ ෂාන් ජනපදවල ගැසට් පත්‍රය, 1900 ජෝර්ජ් ස්කොට් විසිනි.
7) මයිටෙයි නිංතෝරෝල් (මනිපුරි හි) සාරංතෙම් බෝර්මානි විසිනි.
8) බුරුමයේ රාජකීය නියෝග III කොටස පරිවර්තනය සහ හඳුන්වාදීම ජපානයේ කියෝතෝ විශ්ව විද්‍යාලයේ තන් ටුන් විසිනි.
9) චීතරෝල් කුම්බාබා 1989 එල්. ඉබුන්ගෝහාල් සිං සහ එන්. කෙල්චන්ද්‍ර සිං විසිනි.


* මැන්ගල්ම්ජාවෝ එස්. සොරොඛයිබාම්, ඉම්ෆාල් ටයිම්ස් සඳහා මෙම ලිපිය ලිවීය
ලේඛකයා විශ්‍රාමිකය. අයිපීඑස්, හිටපු පොලිස්පති පොලිස්, මනිපූර්
මෙම ලිපිය 2021 ජනවාරි 09 දින විකාශය විය.
Source link