සිය ගණනක් killed ාතනය කළ 2019 බෝම්බ ප්‍රහාරවලට ආධාර කළ බවට ශ්‍රී ලංකා ජාතිකයින් තිදෙනෙකු එක්සත් ජනපද අධිකරණයේ නඩු පවරා තිබේ


2019 දී ශ්‍රී ලංකාව දෙදරුම් කයි.

අයිඑස්අයිඑස් වෙත ද්‍රව්‍යමය සහය ලබා දීමට කුමන්ත්‍රණය කළ බවට මොහොමඩ් නවුෆර්, මොහොමඩ් අන්වර් මොහොමඩ් රිස්කාන් සහ අහමඩ් මිල්හාන් හයාතු මොහොමඩ් යන දෙදෙනාට චෝදනා එල්ල වී තිබේ. අයිඑස්අයිඑස් වෙතින් හමුදා පුහුණුව ලැබීමට ආධාර කිරීම සහ අනුබල දීම සම්බන්ධයෙන් නෆාර් සහ මිල්හාන්ට ද චෝදනා එල්ල වී තිබේ.

තිදෙනාම ශ්‍රී ලංකාවේ අත්අඩංගුවේ පසුවන බව එක්සත් ජනපද බලධාරීහු පවසති. ඔවුන් වෙනුවෙන් කතා කළ හැකි නීති yers යින් සිටී නම් එය සිකුරාදා තීරණය කළ නොහැක.

ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන් විසින් නෆාර්, රිස්කාන් සහ මිල්හාන් අත්අඩංගුවට ගත් නමුත් ඔවුන්ට හෝ වෙනත් කිසිවෙකුට එරෙහිව තවමත් චෝදනා ගොනු කර නොමැති බව එෆ්බීඅයි ඒජන්තවරයෙක් දිවුරුම් ප්‍රකාශයක ලියා තිබේ. නඩු විභාගය සඳහා තිදෙනා එක්සත් ජනපදයට ගෙන එනු ලැබුවහොත්, ලොස් ඇන්ජලීස් හි ෆෙඩරල් අධිකරණය සුදුසු ස්ථානය වනු ඇතැයි නියෝජිතයා ලිවීය.

අධිකරණ දෙපාර්තමේන්තුවේ ජාතික ආරක්ෂක අංශයට නායකත්වය දෙන සහකාර නීතිපති ජෝන් සී. ඩිමර්ස් ප්‍රකාශයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේ එක්සත් ජනපද බලධාරීන් “මෙම ත්‍රස්තවාදීන්ට එරෙහිව ශ්‍රී ලංකාවේ විමර්ශනයට සහ නඩු පැවරීමට පූර්ණ සහයෝගය ලබා දෙන” බවත් “මේවා රඳවා ගැනීමේ හවුල් ඉලක්කයක් කරා” කටයුතු කරන බවත්ය. විත්තිකරුවන් ඔවුන්ගේ අපරාධවලට වග කිව යුතුයි. ”

“ඒ අතරම, එක්සත් ජනපද අධිකරණ පද්ධතිය විදේශයන්හි සිටින අපගේ පුරවැසියන්ට හානි කරන අයට එරෙහිව දරා ගැනීමට ප්‍රබල මෙවලමක් ලෙස පවතින බව මෙම චෝදනා වලින් පිළිබිඹු වේ.”

පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාර ගැන සොයා බැලීමට එෆ්බීඅයි ඒජන්තයින් ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන් සමඟ කටයුතු කළහ. පිටු 72 කින් යුත් දිවුරුම් ප්‍රකාශයක්, සිකුරාදා මුද්‍රා නොකළ, විමර්ශනය පිළිබඳ සැලකිය යුතු නව අවබෝධයක් ලබා දෙන අතර එය ශ්‍රී ලංකා ත්‍රස්ත කෝෂය සහ සිරියාවේ අයිසිස් නායකත්වය අතර අනාවරණය වී තිබේ.

මෙම පිපිරීම ආරම්භ වූයේ 2019 අප්‍රියෙල් 21 වන දින පෙ.ව. ගුඩ්වින් දිවුරුම් ප්‍රකාශයේ ලියා තිබේ. මියගිය අය අතර එක්සත් ජනපද පුරවැසියන් පස් දෙනෙකු ද වූහ.

මෙම බෝම්බකරුවන් ශ්‍රී ලංකාවේ අයිසිස් යැයි කියාගත් කණ්ඩායමකට අයත් බව ගුඩ්වින් ලිවීය. සිරියාවේ අයිසිස් නායකත්වය මෙම පිපිරීම් සඳහා වගකීම භාර ගත් අතර, එක්සත් ජනපද හමුදා විසින් killed ාතනය කරන ලද අයිඑස්අයිඑස් නායක අබු බකර් අල්-බැග්ඩැඩිට පක්ෂපාතී බවට දිවුරුම් දෙන ශ්‍රී ලංකා ප්‍රහාරකයින්ගේ රූපයක් සහ වීඩියෝවක් සිය ප්‍රවෘත්ති ඒජන්සිය හරහා ප්‍රකාශයට පත් කරන ලදී.

මෙම ප්‍රහාරවල මහ මොළකරු සහ ශ්‍රී ලංකා අයිසිස් කොටුවේ ස්වයං-අණ දෙන නිලධාරි ගුඩ්වින් ලියා ඇත්තේ මොහමඩ් කාසිම් මොහමඩ් සහරන් ය. පාස්කු උදෑසන ප්‍රහාරයෙන් සුඛෝපභෝගී හෝටලයක පුපුරා ගිය සහරාන් සිරියාවේ අයිසිස් නායකයින් සමඟ communication ජු සන්නිවේදනයක් පවත්වා ඇති බවත්, ශ්‍රී ලංකාවේ බඳවා ගන්නන් පුහුණු කිරීම සඳහා අයිසිස් විසින් නිකුත් කරන ලද උපදෙස් ද්‍රව්‍ය භාවිතා කළ බවත් ගුඩ්වින් ලිවීය.

ඒජන්සිය ලියූ නෆාර්, ශ්‍රී ලංකාවේ අයිඑස්අයිඑස් හි “දෙවන එමීර්” සහ සහරාන්ගේ දෙවන සේනාධිනායකයා ය. නෞෆර් විසින් සෛල ප්‍රචාරක කටයුතුවලට නායකත්වය දුන් අතර නව සාමාජිකයින් බඳවා ගත් අතර ආයුධ භාවිතා කිරීමට සහ අයිසිස්ගේ දෘෂ්ටිවාදය වැලඳ ගැනීමට ඔවුන් පුහුණු කළ බව දිවුරුම් ප්‍රකාශයේ සඳහන් වේ.

කොළඹ ශ්‍රී ලංකා පොලිස් මූලස්ථානයේ දින හතරකට වැඩි කාලයක් සම්මුඛ සාකච්ඡා පැවැත්වූ නෆාර්, තමා සහරන් මුණගැසුණු ආකාරය, අයිඑස්අයිඑස් පණිවුඩයට උණුසුම් වූ අතර අවසානයේ එයට හේතුව පිළිගත් ආකාරය එෆ්බීඅයි ඒජන්තවරුන්ට පැහැදිලි කළේය. ඔහු මුලින් අයිඑස්අයිඑස් ප්‍රතික්ෂේප කළ අතර, එහි නායකයින් වෙනත් මුස්ලිම්වරුන්ට එරෙහි හිංසනය අනුමත කළ නිසාත්, ඉස්ලාමයේ ශුද්ධ වූ බොහෝ ස්ථානවල වාසය කරන සෞදි අරාබිය විනාශ කරන ලෙසත් ඉල්ලා සිටියේය. නමුත් සිදුවීම් දෙකක් ඔහුගේ අදහස වෙනස් කළ බව ඔහු පැවසීය.

සහරාන් විසින් සංවිධානය කරන ලද රැස්වීමක් සුෆි මුස්ලිම්වරුන් සමඟ ප්‍රචණ්ඩත්වයට ලක් වූ විට, ශ්‍රී ලංකා පොලිසිය සහරාන්ගේ අනුගාමිකයන් අත්අඩංගුවට ගත් නමුත් සුෆිවරුන් නොව, නෆාර් ඒජන්තවරුන්ට පැවසීය. එම වසර අගදී බෞද්ධ අන්තවාදීන් ශ්‍රී ලංකාවේ මුස්ලිම්වරුන්ට පහර දුන්හ. ශ්‍රී ලංකා රජය මුස්ලිම්වරුන් ආරක්ෂා කිරීමට අපොහොසත් වී ඇති බවත් ඔවුන්ට පක්ෂග්‍රාහී බවත් නෆාර් විශ්වාස කළ බව දිවුරුම් ප්‍රකාශයේ සඳහන් වේ.

2017 අගභාගයේදී හෝ 2018 මුල් භාගයේදී සහරාන් තමා, නෆාර් සහ තවත් අය ශ්‍රී ලංකාවේ වනාන්තරයක සිටගෙන ගිනි අවි ළඟ තබාගෙන අයිසිස් සහ එහි නායක බැග්ඩැඩිට පක්ෂපාතී බවට දිවුරුම් දෙන වීඩියෝවක් පටිගත කළ බව දිවුරුම් ප්‍රකාශයේ සඳහන් වේ. අයිඑස්අයිඑස් සමඟ එක්වීම සඳහා සිරියාවට ගිය ශ්‍රී ලාංකික ජාතිකයෙකුට සහරාන් එම වීඩියෝ පටය යවා ඇති අතර, එම දර්ශන බැග්ඩෑඩි වෙත පෙන්වනු ඇත. අයිඑස්අයිඑස් නායකත්වය විසින් ශ්‍රී ලංකා සිර මැදිරිය අනුමත කර ඇති බවත්, ඔහු එහි එමීර් නොහොත් නායකයා ලෙස පිළිගෙන ඇති බවත් සහරාන් පසුව තම අනුගාමිකයන්ට පැවසීය.

ඔහුගේ කණ්ඩායම අයිඑස්අයිඑස් අනුබද්ධ ආයතනයක් ලෙස විධිමත් ලෙස පිළිගැනීමත් සමඟ සහරාන්ට නව සාමාජිකයින් සඳහා “සවිස්තරාත්මක පුහුණු විෂය නිර්දේශයක්” ලබා දුන් බව දිවුරුම් ප්‍රකාශයේ සඳහන් වේ. කණ්ඩායම පුළුල් කිරීම සඳහා දෑස් යොමු කළේය. තමා බහු දින පුහුණු පා courses මාලා සංවිධානය කළ බව නෆාර් මහතා පැවසීය. කුලියට ගත් නිවාසවල, බඳවා ගත් 15 සිට 25 දක්වා කණ්ඩායම්වලට ඒකේ 47 වර්ගයේ රයිෆල් සහ විලාසිතා කළු කුඩු පුපුරණ ද්‍රව්‍ය වෙඩි තැබීමට උගන්වන ලදී. ඔවුන් අයිඑස්අයිඑස් දෘෂ්ටිවාදයේ අධ්‍යාපනය ලැබූ අතර අයිඑස්අයිඑස් පක්ෂපාතී බවට දිවුරුම් දීමෙන් සෑම රැස්වීමක්ම අවසන් කළ බව දිවුරුම් ප්‍රකාශයට අනුව නෆාර් ඒජන්තවරුන්ට පැවසීය.

මරාගෙන මැරෙන බෝම්බකරුවෙකුගේ පරිගණක දෘ hard තැටියක් ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන් විසින් අත්අඩංගුවට ගෙන ඇති අතර එහි ටෙරාබයිට් අයිඑස්අයිඑස් පුහුණු ද්‍රව්‍ය හා ප්‍රචාරක ද්‍රව්‍ය අඩංගු විය. “ජිහාඩ් පොත” නම් වූ පත්‍රිකා සමූහයක, “ආයුධ වැඩි දියුණු කිරීම හා අළුත්වැඩියා කිරීම, මොලොටොව් කොක්ටේල්, අත්බෝම්බ, පතල්, ගෙදර හැදූ විනාශකාරී උපකරණ, පාලම් පුපුරවා හරින ආකාරය, [and] සේවා දුම්රිය මාර්ග සහ දුම්රිය මාර්ග ඉරා දමා ඉවත් කරන්න ”යනුවෙන් දිවුරුම් ප්‍රකාශයේ පත්‍රිකාව කියවා ඇති බව සඳහන් කරයි.

අයිඑස්අයිඑස් ප්‍රවෘත්ති ඒජන්සියක් විසින් පළ කරන ලද ලිපියකින් පල්ලි ඉලක්ක කර ගන්නා ලෙස අනුගාමිකයින්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය. පල්ලියේ ඡායාරූපයක් සමඟ “ජනප්‍රිය කුරුස යුද්ධ කරුවන් එක්රැස් වන ස්ථානයක් ගිනිබත් කිරීමට බලා සිටියි.”

පාස්කු උදෑසන ප්‍රහාරයට මාසයකට පෙර සහරාන් සමඟ සබඳතා කපා හැර ඇති බව නෆාර් කියා සිටි බව දිවුරුම් ප්‍රකාශයේ සඳහන් වේ. ඔහු සහ ඔහුගේ ආධාරකරුවන් කොළඹ උපනගරයක් වන වටලා හි ආරක්ෂිත නිවසක සැඟවී සිටි අතර පිපිරුම් ගැන දැනගත් විට ඔහු ඒජන්තවරුන්ට පැවසීය.

බෝම්බ සෑදීම පිළිබඳ සාකච්ඡාවක් අසා ඇති බව නෆාර් පිළිගත් නමුත් වෙනත් ආකාරයකින් පිපිරීම් සම්බන්ධයෙන් කිසිදු කාර්යභාරයක් හෝ අනතුරු ඇඟවීමක් නොමැති බව දිවුරුම් ප්‍රකාශයේ සඳහන් වේ. ඔහු දැන සිටියේ නම්, ඔහු එය නැවැත්වීමට උත්සාහ කරනු ඇත, නෆාර් ඒජන්තවරුන්ට පැවසුවේ, මහා පරිමාණ ප්‍රහාරයක් “උපායමාර්ගික වැරැද්දක්” ලෙස දුටු පමණින්. දිවුරුම් ප්‍රකාශයට අනුව කණ්ඩායමට “ජිහාඩ් දිගටම කරගෙන යාමට” ඉඩ සලසන “හුදකලා වෘකයා” ප්‍රහාරයක් තමා වෙනුවෙන් ඉදිරිපත් කළ බව නූෆර් පැවසීය.

ගුඩ්වින් පවසන පරිදි සහරාන් පාස්කු උදෑසන බෝම්බ හෙලීමට හේතු කිහිපයක් ඉදිරිපත් කළේය. එකක් නම්, එය මාසයකට පෙර සිරියාවේ බැගුස් හි අයිසිස් සටන්කරුවන්ට එරෙහිව එක්සත් ජනපදයේ පිටුබලය ලත් ගුවන් ප්‍රහාර සඳහා පළිගැනීමක් විය. “බහු දේවවාදී පල්ලි” හෝ “හරස් නමස්කාරකයන්ගෙන් පිරී ඇති වෙනත් ස්ථාන” වලට පහර දෙන ලෙස අයිඑස්අයිඑස් සිය අනුගාමිකයින්ගෙන් ඉල්ලා සිටිමින් වීඩියෝවක් ප්‍රකාශයට පත් කර තිබේ.

අයිඑස්අයිඑස් සිය අනුගාමිකයින්ට “චීනයට හා චීන අවශ්‍යතාවන්ට පහර දෙන ලෙස” උපදෙස් දී ඇති අතර, නෆාර් ඒජන්තවරුන්ට පැවසූ අතර, සහරාන් විසින්ම පුපුරුවා හරින ලද කොළඹ ෂැන්ග්‍රි-ලා හෝටලයේ හිමිකාරීත්වය හොංකොං හි මූලස්ථානයයි.

අයිඑස්අයිඑස් පුහුණු කඳවුරුවල ඔහුගේ භූමිකාව සහ බෞද්ධ ප්‍රතිමා අපකීර්තියට පත් කිරීම පිළිබඳව විමර්ශනය කරමින් සිටි ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන් විසින් අත්අඩංගුවට ගැනීමට වඩා සහරාන් සියදිවි නසාගැනීමේ ප්‍රහාරයකින් සියදිවි නසා ගැනීමට තීරණය කළ බව නූෆර් තර්ක කළේය.

එක්සත් ජනපද නඩුවේ නවුෆාර්ගේ කෝඩ්ෆෙන්ඩන්ට් වන රිස්කන්, ආරක්ෂිත නිවාස පිළියෙළ කොට පුපුරණ ද්‍රව්‍ය සෑදීමට භාවිතා කරන රසායනික ද්‍රව්‍ය මිලදී ගත් ශ්‍රී ලංකා අයිසිස් කොටුවේ සාමාජිකයෙකි. ලේඛනයට අනුව, රිස්කාන් එෆ්බීඅයි ඒජන්තවරුන්ට පැවසුවේ බෝම්බ පිපිරීමට දින තුනකට පෙර සහරන් තමාගෙන් “පළිගැනීමේ මෙහෙයුමකට” සහභාගි වන ලෙස ඉල්ලා සිටි බවයි. සිද්ධීන් දෙකක් සඳහන් කරමින් නවසීලන්තයේ ක්‍රයිස්ට්චර්ච් හි මුස්ලිම් පල්ලියකට සහ ඉස්ලාමීය මධ්‍යස්ථානයකට පහරදීම. සුදු අධිපතිවාදීන් 51 දෙනෙකු වෙඩි තබා death ාතනය කළහ; සිරියාවේ යුධ පිටියේදී මෑතකදී අයිසිස් පරාජය කිරීම.

මෙම ප්‍රහාරවලට සහභාගී වීම ප්‍රතික්ෂේප කළ බව රිස්කාන් ප්‍රකාශ කළ නමුත් ඔවුන් භාවිතා කළ බෝම්බ බෝල ෙබයාරිං සමඟ ඇසුරුම් කළ බව දිවුරුම් ප්‍රකාශයේ සඳහන් වේ. ශ්‍රී ලංකාවේ නැගෙනහිර වෙරළ තීරයේ පිහිටි මඩකලපුවෙහි වෙරළ තීරයක බෝම්බයක් අත්හදා බැලූ බව ඔහු පිළිගත්තේය.

එක්සත් ජනපද නඩුවේ තුන්වන විත්තිකරු වන මිල්හාන් ශ්‍රී ලංකා අයිඑස්අයිඑස් කොටුව සඳහා ගිනි අවි ලබා ගැනීමේ උත්සාහයක දී ශ්‍රී ලංකා පොලිස් නිලධාරීන් දෙදෙනෙකු dered ාතනය කළ බව එක්සත් ජනපද බලධාරීහු චෝදනා කරති. කළු වෙළඳපොලේ තුවක්කු ලබා ගැනීමට දැරූ උත්සාහයන් අසාර්ථක වීමෙන් පසුව, සහරාන් මිල්හාන්ට පොලිස් ස්ථානයකට පහර දී ආයුධ සොරකම් කර කිසිදු නිලධාරියෙකු පණපිටින් තබන ලෙසට උපදෙස් දුන්නේය.

තමා සහ ශ්‍රී ලංකා අයිසිස් සිර මැදිරියේ සාමාජිකයින් තිදෙනෙකු අලුයම 2 ට පොලිස් ස්ථානයකට ඇතුළු වූ අතර එහිදී එක් නිලධාරියෙකු නිදාගෙන සිටින අතර තවත් අයෙකු පිටත පුටුවක වාඩි වී සිටිනු දුටු බව මිල්හාන් පැවසීය. ත්‍රස්තවාදීන් දෙදෙනෙකු නිදා සිටි නිලධාරියාට පිහියෙන් ඇන death ාතනය කළ අතර මිල්හාන් අනෙක් නිලධාරියාට බිම වැතිර සිටින ලෙස අණ කළ අතර පසුව ඔහුගේ හිස පිටුපසට වෙඩි තැබූ බව දිවුරුම් ප්‍රකාශයේ සඳහන් වේ.

2018 නොවැම්බර් 28 වන දින අලුයම 2 ට පමණ මුරපොලක් පවත්වාගෙන ගිය පොලිස් නිලධාරීන් දෙදෙනෙකු killed ාතනය කළ බව ශ්‍රී ලංකා පොලිස් නිලධාරියෙක් එෆ්බීඅයි වෙත පැවසීය. එක් අයෙකුට 41 වතාවක් පිහියෙන් ඇන ඇති අතර අනෙක් තැනැත්තාගේ හිසට සහ පිටුපසට වෙඩි වැදී ඇත. Of ාතකයින් නිලධාරීන්ගේ රිවෝල්වර සහ පතොරම් 10 ක් රැගෙන ගිය බව පොලිස් නිලධාරියා පැවසීය.

Source link