අපේ නිවුන් වසංගත | මිත්රශීලී ගින්න


හොඳම අඩුපාඩු සියල්ල ඒත්තු ගැන්වීම අතර නරකම ඒවා වේ
උද්‍යෝගිමත් තීව්‍රතාවයෙන් පිරී…ඩබ්ලිව් බී යීට්ස්

අනාගත ඉතිහාස ians යින් අපගේ වර්තමාන කාලය නම් කරනු ඇතැයි මම සැක කරමි: වසංගත වසර. වසංගත ගැන සිතීමේදී නොබෙල් ත්‍යාගලාභී කතුවරයා / දාර්ශනික ඇල්බට් කැමූස් සහ ඔහුගේ නවකතාව, ලා පෙස්ටේ/වසංගතය මතකයට එයි. එහි මතුපිටින් එය ඕරන් ඇල්ජීරියාවේ බුබොනික් වසංගතය පැතිරීම ගැන පැවසුවා. මිනිසුන්ගේ බිය, ගැටුම්, වංශවත් බව සහ තෘෂ්ණාව මෙන්ම බොහෝ විට මාරාන්තික ආසාදනයේ අහඹු බව සහ විකාරය එහි විස්තර කර ඇත. බැක්ටීරියා ව්‍යාප්ත කරන ඔරාන්හි මීයන්ගේ ජනගහනය විස්තර කිරීමේදී එය විශේෂයෙන් විචිත්‍රවත් විය.

මම මීට වසර ගණනාවකට පෙර නවකතාව කියවූ අතර වසංගතය නාසි ෆැසිස්ට්වාදයේ රූපකයක් ද වන අතර එය මීයන් විසින් ද විචක්ෂණ ලෙස ව්‍යාප්ත කරන ලදී. මතකය හා තීක්ෂ්ණ බුද්ධිය ඇති මේ මොහොතේ, මට තේරුම් ගත්තා අපට වසංගත දෙකක් ඇති බව: වෛද්‍ය සහ සමාජීය.

අපි නිසැකවම කොවිඩ් -19 පීඩා විඳින්නෙමු. එහෙත්, මෙම භයානක වසංගතය සහ ඛේදජනක මරණ සංඛ්‍යාව සහ ආර්ථික දුක් වේදනා ගැන මා කල්පනා කරද්දී, කැමූස් කෝපය, ප්‍රචණ්ඩ වෛරය සහ ඔව්, ෆැසිස්ට්වාදය වැනි අපගේ වසංගතය ගැන සිතා බැලීමට මා යොමු කළේය.

මෙම වසංගතයෙන් ආසාදිත පුද්ගලයින් අපේ ජාතියේ කැපිටල් වලට පහර දෙන ආකාරය මම බලා සිටියෙමි. එක්සත් ජනපද ජනාධිපතිවරයා විසින් විනාශකාරී කුරුස යුද්ධයක් සඳහා හිතාමතාම එක්රැස් කර, වැඩ කොට යැවූ කැරලිකරුවන්ගේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය වටලනු ලැබීය.

අප වෛද්‍යමය රෝගයකට හා සමාජීය පහසුවකට නිරාවරණය වී සිටිමු. මැර පිරිස කෝපයට පත් වෙත්ම මම අපේ පහසුව ගැන සිතුවෙමි. ඔවුන්ගේ මුහුණු ද්වේෂයෙන් හා කෝපයෙන් විකෘති වී ඇති අතර, බොහෝ විට කරදරකාරී වන්නේ ඔවුන් ස්වයං-ධර්මිෂ් certain නිශ්චිතභාවයකින් පිරී තිබීමයි. ඔවුන් තම (සුදු) ජාතිය ආරක්ෂා කරමින් දේශප්‍රේමීන් යැයි විශ්වාස කළහ.

සමහර දේශපාලන politicians යන් හා පණ්ඩිතයන් මෙන් නොව ඔවුන් අවංක විය. අවංකකම සැමවිටම ගුණධර්මයක් නොවන බව ඔවුහු ඔප්පු කරති. බොහෝ නපුර සිදු කරනු ලබන්නේ ඔවුන් යහපත් පුද්ගලයන් යන බොරු විශ්වාසයෙන් සුරක්ෂිතව, යහපත් දේ කරමින්, ඔවුන්ගේ වටිනා හා ශුද්ධ වූ හේතුව නිසාය. ඔවුන් නිකම්ම දැනගන්න ඔවුන්ට දෙවියන් හෝ ඉතිහාසය ඔවුන්ගේ පැත්තේ ඇති බව.

ජාතිවාදී හා ෆැසිස්ට් ආඩම්බර පිරිමි ළමයින්ට සහතිකයක් නොමැති අතර කේකේකේ සහ ආර්ය ජාතියේ සෙසු සංචාරකයින් ද නැත. ඔවුන් ජාතිවාදයේ හා වෛරයේ වෛරසය අල්ලාගෙන ඇත. එය බලය, තත්වය සහ අනන්‍යතාවය අහිමි වන බවට සුළු වශයෙන් දැනෙන හැඟීම් සිට පුද්ගලයාට පුද්ගලයාට ව්‍යාප්ත වේ. බොහෝ ජනතාවාදයේ මෙන්ම, ඔවුන් විශ්වාස කරන්නේ යමෙකු ඔවුන්ගෙන් ප්‍රයෝජන ගන්නා බවත් සුදු ජාතික පුරුෂයින් ලෙස ඔවුන්ගේ උප්පැන්න අයිතිය අත්කර ගැනීම වළක්වන බවත්ය. වර්ණ ගැන්වූවන්, සමාජවාදීන් සහ කොමියුනිස්ට්වාදීන්ගෙන් තම රට ආපසු ලබා ගනිමින් ඔවුන් ගොදුරු බවට ඔවුන් සැබවින්ම විශ්වාස කරති.

කෝපාවිෂ් and සහ ප්‍රචණ්ඩකාරී අය මෙම සමාජ වෛරසයට ගොදුරු වෙති. සමහර ඒවා පාහේ රෝග ලක්ෂණ රහිත බවක් පෙනෙන්නට ඇති අතර බොහෝ දුරට අවි cious ානික නැඹුරුවක් දක්වයි. තවත් සමහරු මධ්‍යස්ථ රෝග ලක්ෂණ පෙන්නුම් කරන්නේ උසස් බව මුළා කරවන අතර ඔවුන්ගේ අනාරක්ෂිතබව සහ අසාර්ථකත්වය පිළිබඳ හැඟීම සඳහා වන්දි ගෙවීමෙනි. බොහෝ දෙනෙක් දැඩි ලෙස ආසාදනය වී ඇති අතර, ඔවුන්ගේ රෝග ලක්ෂණ ප්‍රකාශ වන්නේ වෛරය සහ ප්‍රචණ්ඩත්වය තුළ ය.

මෙම වෛරසය මීට පෙර, වෙනත් වේලාවක සහ වෙනත් සමාජවල පැතිර ඇති බව අපි දැක ඇත්තෙමු. හොලොකෝස්ටය, කාම්බෝජයේ fields ාතන කෙත්වතු, රුවන්ඩාවේ ජන සංහාරය, සෝවියට් සංගමයේ පිරිසිදු කිරීම් අපට මතකයි. මෙම බෝවන පිස්සුව රට, ජනවාර්ගිකත්වය හෝ ආගම මගින් පමණක් සීමා නොවන බව අපට පෙනේ, නමුත් නොපෙනේ. අපගේ ව්‍යාජ ඒකාකෘති වලට එරෙහිව බෞද්ධයන් මියන්මාරයේ මුස්ලිම්වරුන් tered ාතනය කර තිබේ. කිතුනුවන් එකිනෙකාට එරෙහිව බොහෝ යුද්ධ කර ඇති පරිදි මුස්ලිම්වරු ද වෙනත් මුස්ලිම්වරුන් මරා දමා ඇත. හිටපු අගමැති යිට්ෂක් රාබින්ව ated ාතනය කරනු ලැබුවේ තමා දේශපේ‍්‍රමී මෙන්ම ආගමික යැයි සිතූ යුදෙව්වෙකු විසිනි. ජාතික, ජනවාර්ගික හෝ ආගමික ප්‍රතිශක්තියක් නොමැත. “එය මෙහි සිදුවිය නොහැක” යන්න ප්‍රතික්ෂේප කිරීමකි.

කොවිඩ් -19 නම් භයානක හා පහසුවෙන් සම්ප්‍රේෂණය වන වෛරසයකින් අප නිසැකවම පීඩා විඳිති. එය රාජ්‍ය හා ජාතික යන දෙඅංශයෙන්ම මුහුද හා දේශසීමා හරහා ගමන් කරයි. එය නගරයක් විනාශ කර, ඊටත් වඩා ශක්තිමත් ලෙස ආපසු යාමට පෙර ඉදිරියට යයි. එය නිර්දය හා පසුතැවිල්ලකින් තොරව යහපත් මිනිසුන්ට හා අයහපතට මෙන්ම සියලු ජනවර්ගවල ධනවතුන් හා දුප්පතුන්ට පහර දෙයි.

ජීවත් වන්නේ සහ මිය යන්නේ කවුද යන්න විකාර සහගත ලෙස පෙනේ. කෙසේ වෙතත්, ඔබ සුදු ජාතිකයෙකු නම් මිස සීමිත ආකාරයකින් නොව, අවහිර වූ නිවාසවල රැඳී සිටිමින් භයානක (අත්‍යවශ්‍ය) වැඩක් කරන්නේ නම්, දිවි ගලවා ගැනීමේ සම්භාවිතාව වඩා හොඳය. පැරණි ඒවා වඩාත් අවදානමට ලක් වේ. පෙර පැවති තත්වයන් ඇති පුද්ගලයින්ට ද නරක ප්‍රති come ල ලැබීමට වැඩි ඉඩක් ඇත, එනම් “මියයන්න”. එහෙත් ශක්තිමත්, සෞඛ්‍ය සම්පන්න සහ තරුණ අයටද මිය යා හැකි අතර, සියල්ලන්ටම හුස්ම ගැනීම, ඉන්ද්‍රියයන්ට හානි වීම සහ සංජානන දුර්වලතා පිළිබඳ අඛණ්ඩ ගැටළු ඇති විය හැකිය.

ජීවිතයේ ස්වභාවය නම් අපගේ අවදානම් අවම කර ගැනීමට උත්සාහ කළ හැකි නමුත් සහතිකයක් නොමැත. වෙස් මුහුණු ප්‍රයෝජනවත් වේ, නමුත් අප ඇතුළත හර්මෙටික් ලෙස මුද්‍රා තබා නොමැත. සෑම සන්නාහයකම ඇඳුම නයිට්වරයාට, මරණයට පනින්නට, චලනය වීමට ඉඩ සලසන විවෘත ප්‍රකාශයන් සේම, වෙස්මුහුණු හා සේදීමට පවා ඉඩ තිබේ.

අපි අවසානයේදී කෝවිඩ් වසංගතය හීලෑ කරන්නෙමු, නමුත් එය මිල අධික වනු ඇති අතර ඇමරිකානුවන් මිලියන භාගයකට වඩා විනාශ වනු ඇත. කෙටියෙන් කිවහොත්, කෝපය, දුක්ගැනවිලි හා ප්‍රචණ්ඩත්වය යන සමාජ වසංගතය නැවැත්වීම ගැන මම සුභවාදී නොවෙමි. ආදරය හැර වෛරය සඳහා එන්නතක් නොමැත. ආදරය දුෂ්කර, දැඩි හා අභියෝගාත්මක ය. එය සත්‍යය හුදෙක් හැඟීම් වලට නොව ක්‍රියාවන්ට ය.

මෙම ජාතියේ රැකවරණය හා සුව කිරීම සඳහා අපගේ දැඩි මැදිහත් වීමකින් තොරව අපගේ නිවුන් වසංගත පහව යන්නේ නැත.
© 2021 ජොනතන් ඩොබ්රර්
www.Dobrer.org
මාව අනුගමනය කරන්න ට්විටර් ond ජොන්ඩොබ්‍රර්

Source link