පවුලේ ශෝක කාලවලදී, අපි එක් වී අපගේ එකමුතුකමට බැඳී සිටිමු


මේ අවුරුද්ද මට දුකෙන් පටන් ගත්තා. සියල්ලන්ටම වඩාත්ම දුෂ්කර වසර සඳහා සමුගැනීමෙන් පසුව, මට අවශ්‍ය වූයේ 2021 දෙස සුභවාදීව බැලීමටය. කෙසේ වෙතත්, එම ශුභවාදී අදහස වූයේ ටික කලක් පැවතීමයි. අපේ ආච්චි, චන්ද්‍රබාගාබායි, අපේ පවුලේ පොදු නූල ජනවාරි 4 වෙනිදා රාත්‍රී 9.15 ට නන්දෙඩ්හි සිවිල් රෝහලකදී අභාවප්‍රාප්ත විය. ඇය ජීවිතයේ අවසාන කාර්තුව පුරා ඇදුම රෝගයෙන් පෙළුණා. ඇය වෙහෙසට පත්ව සිටි අතර හුස්ම ගැනීමේ අපහසුතාවයක්ද ඇති විය. ඇය අප හැර ගිය දවසේදී ඇය බොහෝ දුක් වින්දා. ඇය වාතාශ්‍රය ආධාරයෙන් සිටියාය. ඇගේ රුධිර පීඩනය ඉහළට හා පහළට විය.

එදින රාත්‍රියේ ඇය වෙත පැමිණීමට මගේ සහෝදරයා සහ බාප්පා පැමිණ ඇති අතර, ඇය ඇතුළත් කර ඇති දැඩි සත්කාර ඒකකයේ වාට්ටුවෙන් ආච්චිගේ ඡායාරූපයක් මට එව්වා. ඡායාරූපයෙහි දැක්වෙන්නේ ඇය ඉරා දැමූ නයිලෝන් රජයේ රෝහල් ඇඳක් මත තහඩු නොමැති බවය. මේ දර්ශනය මාව බිඳ දැමුවා. මම වහාම මානසික අවපීඩනයට ඇද වැටුණා. මගේ ආච්චිව ඒ තත්වයෙන් දකින්න කිසිම දෙයක් මාව සූදානම් කළේ නැහැ.

රෝහලට යාමට පෙර ඇය මගේ මවව බදාගෙන හ iled ා වැලපී අප ගැන බලාගන්නැයි ඉල්ලා සිටියාය – ඇගේ මුණුබුරන්. මගේ තාත්තා අවුරුදු හයකට පෙර අභාවප්‍රාප්ත විය; මගේ ආච්චි ඇගේ වැඩිමහල් පුතා – බබා ඔහු ආදරයෙන් ඇමතූ විට – ඇගේ දෑස් ඉදිරිපිටින් සමුගන්න. අප හැදී වැඩී ස්වාධීනව සිටියත් මවකගේ හදවත නිතරම තම දරුවන් දෙස බලන්නේ ආදරයෙන්.

සතියකට පෙර, මගේ සහෝදරිය මට පැවසුවේ ආයිගේ සෞඛ්‍ය තත්වය බරපතල බවයි. මම වහාම ඇයට වීඩියෝ ඇමතුමක් දුන්නා. ඇගේ මුහුණ ඉදිමී ඇති නමුත් අවම වශයෙන් ඇයට තිරය දෙස බලා මගේ ous ාති සහෝදරයාගේ උපකාරයෙන් සන්නිවේදනය කළ හැකිය. මීට වසර කිහිපයකට පෙර ආයිට ඇසීමේ හැකියාව අහිමි වී තිබුණි. ඇගේ කන් දුර්වල වී ඇති අතර, එම නිසා යන්ත්‍රයක් භාවිතයෙන් තවදුරටත් පීඩනය නොතබන ලෙසට උපදෙස් දෙන ලදී.

චන්ද්‍රබාගාබායිගේ දරුවන් ඇයව ආයි ලෙස හැඳින්වූ අතර සම්ප්‍රදාය ඇගේ මුණුබුරන් සමඟ දිගටම පැවතුනි. පිරිමි ළමයින් තිදෙනෙකු ඇයව ආයි ලෙස ඇමතීමත් පසුව මුනුබුරු මිනිබිරියන් නවදෙනාගේ නාදයටත් ඇගේ කන් පුරුදු වී තිබේ. ආයි සතුටුදායක ජීවිතයක් ගත කළේය. ඇගේ දරුවන් සහ මුණුබුරන් ජීවිත ප්‍රමාණයේ විශාල මිනිසුන් බවට පත්වීම ඇය දුටුවාය. ඇය අඩි හතරක් උසයි. අපි ඇයව බදාගත් සෑම අවස්ථාවකම යෝධ රාජාලියෙකු මෙන් ඇගේ දෑත් පුළුල් කර අපව ඇය වෙතට ගෙන යාමට ඇයට ප්‍රමාණවත් ඉඩක් ලබා දීමට අපට නැමිය යුතුව තිබුණි. වරක්, ඔබට ආරක්ෂිත බවක් දැනුනි. ඇගේ රැලි වැටුණු සම ​​ගලා බසින ගංගාවක ගල් මෙන් සිනිඳුයි.

ඇයගේ වැළඳගැනීමට කොටු වීම යනු අවම වශයෙන් විනාඩියකටවත් වැලඳ ගැනීම හා ලැජ්ජා සහගත සිපගැනීම් ය. අපි කුඩා කාලයේ ඇය කළාක් මෙන් ඇය අප සිප ගත්තාය. මම නිතරම කල්පනා කළේ විශාල ප්‍රමාණයේ ජීවීන් බවට පත්ව ඇති ඇගේ මුණුබුරන් වන අප දුටු විට ඇයට හැඟෙන්නේ කෙසේද යන්නයි. සැලකිය යුතු උසකින් මා දුටු ඇය මාව “සහේබ්” ලෙස ඇමතීමට පටන් ගත්තාය. කලින් ඇය මට කතා කළේ “බල්ලා” කියායි. ඇය හින්දි බසින් “තුම්හි” හෝ “ආප්” වැනි ගෞරව නාමවලින් මා අමතනු ඇත. මෙය ස්වභාවිකවම ඇය වෙත පැමිණියේ තරමක් උගත්, ඉහළ අධිකාරියකට යටත් වීමට ක්‍රියා කළ අයෙකු ලෙස ය. මගේ ආයි චන්ද්‍රබාගාබායිගේ කතාව වැඩිහිටි දිලිත් පරම්පරාවේ ජීවිත සංකේතවත් කරයි.

අපේ පවුලට චන්ද්‍රබාගාබායි උපන් වර්ෂය ගැන විශ්වාසයක් නැත. ඇගේ දරුවන්ගේ වයස අනුව තක්සේරු කළහොත් ආසන්නතම අනුමානය 1940 වේ. ඇය උපත ලැබුවේ ඉඩම් නොමැති කම්කරුවන්ගේ පවුලකට ය. ඇය මුලදී කුල කේත වලට විනයගරුක වූවාය. “උසස් කුලවල ආහාර හා වතුර භාජන ස්පර්ශ නොකරන ලෙස අපට ඉගැන්නුවා”, ආච්චි සිහිපත් කළේය. “අපට කිසි විටෙකත් ගෞරවයෙන් ජලය ලබා දුන්නේ නැත. ඔවුන් ඉහළින් වතුර වත් කරනවා. ” ආච්චි මරතා ඉඩම් හිමියන්ගේ කුඹුරුවල ළමා කම්කරුවෙකු ලෙස සේවය කළාය. අස්වැන්න කපන කාලය තුළ ඇගේ පවුලේ අය දිනකට රුපියල් 25 ක් උපයනු ඇත. ඇය කවදාවත් පාසල් ගියේ නැත.

චන්ද්‍රබාගාබායි ඇගේ සහෝදරයන් දෙදෙනාට වඩා වයසින් වැඩි වූ අතර ඇගේ සහෝදරියට වඩා බාල වූ අතර බොහෝ සහෝදරියන් මෙන් ඇයද ඇගේ සහෝදරයන්ව හදා වඩා ගත්තාය. නන්දෙඩ් හි උස්මාන් ෂාහි මෝලෙහි වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කළ කඩවසම් කම්හල් සහෝදරිය වන ඇගේ සැමියා සමඟ ඇය අර්ධ නාගරික ජීවිතයේ පරිධියේ දිලිත් කම්කරුවන්ගේ ගිටෝවක ජීවත් වූවාය. මෙම යුවළට දොරක් නොමැති තාවකාලික කාමරයක් තිබුණි. ප්ලාස්ටික් ආවරණයක් බිත්තියක් ලෙස ක්‍රියා කළ අතර දොර වියළි අතු වලින් සාදා ඇත.

චන්ද්‍රබාගාබායිට පිරිමි ළමයින් තිදෙනෙකු සිටි අතර ඇගේ පවුල හදා වඩා ගැනීම සඳහා අමුතු රැකියාවන්හි නිරත විය. ඇය ගොවිපලවල, සපත්තු කම්හලක, දලිත් සිසුන් සඳහා නේවාසිකාගාරයක ඉවුම් පිහුම් කළාය. ජනාකීර්ණ කාමරයක වැඩ කිරීම, මුළු නේවාසිකාගාරයක් සඳහා දිනකට තුන් වරක් ආහාර පිසීම, ඇගේ සෞඛ්‍යයට විශාල හානියක් විය. නමුත් ඇයට එය කපා දැමීමට සිදු විය. ඇය එය කළේ තම දරුවන් වෙනුවෙන්. දුප්පත්කම ඇයට උරුමයක් වූ නමුත් පිරිසිදු සාරියක් (ලුග්ඩා) ඇඳීමට ආයි කිසි විටෙකත් එකඟ නොවීය. ඇගේ සුන්දරත්වය දරාගත නොහැකි විය. එහෙත්, ඇය සෑම ඉන්දියානු ගැහැණු ළමයෙකුටම විවාහ වී සිටින විෂ සහිත පුරුෂාධිපත්‍යයේ ගොදුරක් ලෙස පැවතුනි.

වරක්, චන්ද්‍රබාගාබායිගේ කතාව හෝ ඇගේ මුනුබුරාගේ ජීවිතයට උපහාරයක්, එයද ඉංග්‍රීසියෙන්, එය ජාත්‍යන්තර මාධ්‍ය වෙත නොපැමිණෙනු ඇත. මෙය දුර්ලභ දසුනකි.

ඇය පැමිණෙන්නේ ශ්‍රේෂ් people මිනිසුන්ගේ ප්‍රජාවෙනි, නමුත් පහලම පන්තියේ අය, ඔවුන්ගේ ආසන්නතම ප්‍රවේශය, කාලය සහ ජීවිතයට වඩා විශාල සිහින දැකීමට නිර්භීත විය. දලිතයන්ට නම් අපේ මුතුන් මිත්තන් අපේ දෙවිවරු ය. අපි තව දුරටත් ගොඩනඟා ගන්නේ ඔවුන්ගේ ජීවිත මත ය. ආයි අපගේ මුතුන් මිත්තන්ගේ දේවස්ථානයට බැඳී ඇගේ ආත්මය තුළින් අපට මඟ පෙන්වීම ලබා දී ඇති අතර ඇදහිල්ල, ඉවසීම, අඛණ්ඩතාව සහ දැඩි ප්‍රේමය පිළිබඳ ආදර්ශයක් ලෙස ක්‍රියා කරයි.

මා මෙය ලියන්නේ සදාචාරාත්මක වටිනාකමක් ලෙස උරුම වූ දෙයට වඩා වැඩි යමක් සඳහා ඔවුන්ගේ මුනුබුරු මිනිබිරියන්ට දැඩි උත්සාහයක් දැරීමට හැකි වූ දැඩි ආදරය හා ධෛර්යය ඇති සියලු ආච්චිලා සීයලාට ය.

මෑත අතීතයේ දී තම ආදරණීයයන් අහිමි වූ අයට, මම ඔබ සමඟ වැලපෙමි. අපගේ පාඩු පියවා ගත නොහැකි නමුත් අප සැමවිටම සිතිය යුත්තේ අපෙන් සමුගත් ආත්මයන් සමඟ අපට ලැබුණු යහපත් අවස්ථා ගැන ය. සියල්ලට පසු, ඉතිරිව ඇත්තේ මතකයයි. හොඳ මතකයන් වල නිධිය අපව ඉදිරියට ගෙන යනු ඇත. ශෝකයේ අවධීන් බෙදා ගැනීමට පොදු වේදිකා තිබිය යුතුය. එය සාමූහික ශෝක අභ්‍යාසයක් වේවා. කිසිවෙකුට වෙනස් කළ නොහැකි මරණය පිළිබඳ මූලික සත්‍යය අප පිළිගත යුතුය. මරණය සමඟ අවසාන වශයෙන් කටයුතු කිරීම සඳහා අපට ජීවිතයේ සාරය තුළ සාමය සොයාගත හැකිය. බුදුන්ගේ බුද්ධත්වයට මඟ පෙන්වන මරණය වැලඳ ගැනීමට අප ඉගෙන ගත යුතුය. මගේ ආච්චි උපත ලැබුවේ නොපැහැදිලි කෙනෙකු ලෙස නමුත් ඇය මිය ගියේ බෞද්ධයෙකි.

සංවේදනය අපගේ රළු මනස සනසාලීමට ඉඩ දීම සඳහා, අපගේ අභ්‍යන්තරය තුළ තෘප්තියක් අවශ්‍ය වේ. පවුලේ ශෝක කාලවලදී, අපි එක් වී අපගේ එකමුතුකමට බැඳී සිටිමු. අපගේ මනස අප සතුව ඇති සුන්දර දේ ගැන සිතන අතර එය පවුලකි. ගෞරවය හා ගෞරවය ඉටු නොවන වටිනාම ආයතනය එයයි. එය අනුකම්පාව ආකර්ෂණය කර ගැනීමට සහ උණුසුම බෙදා ගැනීමට ඇති අව්‍යාජ අවකාශයකි. මෙය අප සියල්ලන්ම එකිනෙකා සමඟ බෙදාගත යුතු හැඟීමකි.

මෙම ලිපිය ප්‍රථම වරට මුද්‍රණ සංස්කරණයේ 2020 ජනවාරි 10 වන දින ‘චන්ද්‍රබාගාබායි, මගේ ආච්චි සහ මාර්ගෝපදේශකයා’ යන මාතෘකාව යටතේ පළ විය. කුල කාරණා පිළිබඳ කතුවරයා වන සුරාජ් යෙන්ග්ඩේ දෙසතියකට වරක් ‘දලිතභාවය’ තීරුව සකස් කරයි

Source link