මුස්ලිම් වෛරස් වින්දිතයින්ගේ ආදාහනය සඳහා ශ්‍රී ලංකාව කටයුතු කරයි


කොළඹ: කොලොම්බෝහි සුසාන භූමියකින් පිටත COVID-19 කිරීටක වයිරසයෙන් මිය යන මුස්ලිම්වරුන් බලහත්කාරයෙන් ආදාහනය කිරීමේ රජයේ ප්‍රතිපත්තියට එරෙහිව 2020 දෙසැම්බර් 23 දින ගන්නා ලද මෙම ලිපිගොනු ඡායාරූපයෙහි විරෝධතාකරුවන් සහභාගී වේ. – ඒඑෆ්පී

කොළඹ: ඉස්ලාමීය සිරිත් විරිත් වලට අනුකූලව මුස්ලිම් සුලුතරයට ඔවුන්ගේ මළවුන් භූමදානය කිරීමට ඉඩ දෙන ලෙස ජාත්‍යන්තර ප්‍රසාදය සහ තමන්ගේම විශේෂ experts යින්ගේ නිර්දේශ ප්‍රතික්ෂේප කරමින් ශ්‍රී ලංකා රජය සිකුරාදා කිරීටක වින්දිතයින්ගේ ආදාහනය සඳහා අවධාරනය කළේය. සිරුරු භූමදාන කිරීම භූගත ජලය දූෂණය කර වෛරසය පැතිරවිය හැකි බවට බලගතු බෞද්ධ භික්ෂූන් විසින් පදනම් විරහිත යැයි විශේෂ experts යන් පවසන කනස්සල්ල මධ්‍යයේ රජය විසින් අපේ‍්‍රල් මාසයේදී භූමදානය තහනම් කරන ලදී.
ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය එවැනි අවදානමක් නොමැති බව පවසා වෛරස් ආසාදිතයින්ගේ භූමදානය සහ ආදාහනය යන දෙකම නිර්දේශ කර ඇති නමුත් ශ්‍රී ලංකා රජය එය ප්‍රතික්ෂේප කර තිබේ. “මෙම තීරණය සමාජ, ආගමික, දේශපාලනික හෝ වෙනත් පෞද්ගලික හේතුවක් නිසා වෙනස් නොකරනු ඇත” යැයි සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය පවිත්‍රා වන්නියාරච්චි මහතා අමාත්‍යාංශ නිලධාරීන්ට පැවසීය.

ආදාහනය කිරීම ආරක්ෂිත යැයි හැඟුණත්, දැඩි කොන්දේසි යටතේ භූමදානය කිරීමට ඉඩ දිය හැකි බව රජය විසින් පත් කරන ලද විශේෂ expert කමිටුවක් මේ සතියේ සඳහන් කර තිබියදීත් මෙම නිවේදනය නිකුත් විය. සාම්ප්‍රදායිකව මුස්ලිම්වරු මක්කම දෙසට මුහුණලා මියගිය අය භූමදාන කරති. වත්මන් ආණ්ඩුවේ ප්‍රබල ආධාරකරුවන් වන ශ්‍රී ලංකාවේ බහුතර බෞද්ධයන් සාමාන්‍යයෙන් ආදාහනය කරනු ලබන්නේ හින්දු භක්තිකයන් ලෙස ය.

පසුගිය මාසයේදී බලධාරීන් නියෝග කළේ අවම වශයෙන් මුස්ලිම් COVID-19 වින්දිතයින් 19 දෙනෙකු ළදරුවෙකු ඇතුළු බලහත්කාරයෙන් ආදාහනය කිරීමට නියෝග කළ බවයි. 57 දෙනෙකුගෙන් යුත් ඉස්ලාමීය සහයෝගීතා සංවිධානය නැවත නැවතත් කනස්සල්ල පළ කිරීමත් සමඟ මෙය මුස්ලිම් ප්‍රජාව, මධ්‍යස්ථ මතධාරීන් සහ විදේශයන් අතර කලකිරීමට හා කෝපයට හේතු විය.

ආදාහනය පිළිබඳ තීන්දුවත් සමඟ මුස්ලිම් තරුණයින් “යම්කිසි කඩාවැටීමක්” කිරීමට කුපිත කිරීමට රජය උත්සාහ කරන බවට ශ්‍රී ලංකාවේ මුස්ලිම් කවුන්සිලය (එස්එල්එම්සී) චෝදනා කළේය. දේශීය ජිහාඩ්වාදීන් විසින් සිදු කරන ලද මාරාන්තික 2019 පාස්කු බෝම්බ ප්‍රහාරයේ සිට මුස්ලිම්වරුන් සහ බහුතරයක් සිංහලයන් අතර වැඩි වශයෙන් බෞද්ධයන් අතර ආතතීන් පවතී.

ශ්‍රී ලංකාවේ COVID-19 හි ගොදුරු වූ 222 දෙනාගෙන් අඩකට වඩා වැඩි සංඛ්‍යාවක් මුස්ලිම් සුලුතරයට අයත් අය වන අතර එය මිලියන 21 ක ජනගහනයෙන් 10% ක් පමණි. “අපට අසමාන ලෙස මාරාන්තික සංඛ්‍යාවක් ඇති අතර, මුස්ලිම්වරුන් රෝහලට ගිය පසු ආසාදනය වේ යැයි බියෙන් ඔවුන් ආදාහනය කරනු ඇතැයි යන බියෙන් ප්‍රතිකාර ලබා නොගන්නා නිසා” යැයි ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනයේ ප්‍රකාශක හිල්මි අහමඩ් පැවසීය. ශ්‍රී ලංකාවේ මුස්ලිම් අසල්වැසියා වන මාලදිවයින පසුගිය මාසයේ නිවේදනය කළේ මුස්ලිම්වරුන්ගේ සිරුරු භූමදානය සඳහා එහි යැවීමට ශ්‍රී ලංකාව අවසර ඉල්ලා ඇති බවයි. මාලදිවයිනේ කථානායක මොහොමඩ් නෂීඩ් මහතා යෝජනා කළේ ශ්‍රී ලාංකික මුස්ලිම්වරුන්ට ශ්‍රී ලංකා අගනුවර මාලදිවයින් සඳහා සුසාන භූමියක භූමදාන කිරීමට ඉඩ දිය හැකි බවයි.

එම යෝජනාවට කොළඹ සිට කිසිදු ප්‍රතිචාරයක් ලැබී නොමැත. ශ්‍රී ලංකාව තුළ COVID-19 රෝගීන්ගේ වැඩිවීමක් සිදුවී ඇති අතර, ආසාදන සංඛ්‍යාව ඔක්තෝම්බර් මාසයේ 3,300 සිට 46,800 දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති අතර මරණ 13 සිට 222 දක්වා ඉහළ ගොස් තිබේ.Source link