ආදිත්‍යනාත් අඛිලේෂ් සමඟ කැණීම් කරයි: ඉඩම් මාෆියා නායකයින් කඩා බිඳ දැමීම ගැන කරදර වෙති


ඔහුගේ පූර්වගාමියා සහ සමාජවාදි පක්ෂයේ (එස්පී) සභාපති අඛිලේෂ් යාදව් සමඟ කළ කැණීමක දී මහ ඇමති යෝගී ආදිත්‍යනාත් ඉරිදා කියා සිටියේ දුප්පතුන්ට සහ වෙළෙඳුන්ට අයත් ඉඩම් ඔහුගේ පරිපාලනය විසින් නිදහස් කිරීම පිළිබඳව ඉඩම් මාෆියාවේ නායකයින් කලබල වී ඇති බවයි.

නීතිවිරෝධී ලෙස ඉදිකරන ලද නිවාස හා ගොඩනැගිලි කඩා දැමීමට රජය ගෙන ඇති පියවර දේශපාලන ප්‍රතිවාදීන් ඉලක්ක කර ගත් ක්‍රියාවක් සේ පෙනෙන බව සිකුරාදා යාදව් පවසා තිබේ. ලබන වසරේ පැවැත්වෙන ප්‍රාන්ත මැතිවරණයේදී බලයට පත්වන පක්ෂය දැනට බලයේ සිටින අයට එරෙහිව එවැනිම ක්‍රියාමාර්ගයක් ගන්නා බවට ඔහු අනතුරු ඇඟවීය.

ෆාරුකාබාද් දිස්ත‍්‍රික්කයේ සංඛීසා හි “මුක්‍යමන්තරි ආරෝග් මේලා” සමාරම්භක උත්සවයේදී පොලිස් අධිකාරී ප‍්‍රධානියාට ප‍්‍රතිචාර දක්වමින් ආදිත්‍යනාත් කියා සිටියේ මිනිසුන් අතර භීතිය පැතිරවීමට පුරුදුව සිටි අය මේ වන විට පොලිස් ස්ථානවලට ගොස් ගෙල වටා පුවරු දමා දයාව ඉල්ලා හිඳින අතර බුල්ඩෝසර්වල දේපල විනාශ කරන බවයි. මාෆියෝසෝස් සහ ඔවුන්ගේ හෙංචයියන්.

“මීට පෙර මාෆියාව දුප්පතුන්ගේ සහ ව්‍යාපාරිකයන්ගේ ඉඩම් අත්පත් කර ගැනීමට භාවිතා කළා. අද, මෙම ඉඩම් මාෆියෝසෝවරුන්ගේ පපුව හරහා බුල්ඩෝසර් ධාවනය වන විට, අපරාධකරුවන් පලා ගොස් ඇති නමුත් ඔවුන්ගේ ‘රෙහුමා’ [leaders] කරදර වෙනවා. දුප්පතුන්ගේ, වෙළඳුන්ගේ හෝ සාමාන්‍ය පුද්ගලයකුගේ ඉඩම් ඉඩම් මාෆියාව සහ අපරාධකරුවන් විසින් අත්පත් කර ගත් විට ඔවුන්ට කරදරයක් නොවීය. දුප්පතුන්ගේ දේපළ හා ගොවීන් එවැනි අපරාධකරුවන්ගෙන් නිදහස් වූ විට ඔවුන්ට ගැටළු ඇති වේ… මෙම අපරාධකරුවන්ගේ නායකයින්ට නොසන්සුන්තාවයක් ඇති වන්නේ ඔවුන්ගේ හෙංචයියන් අද ඔවුන්ගේ ජීවිත ඉල්ලා සිටින බැවිනි. බුල්ඩෝසරය ඔවුන් දෙසට හැරෙනු ඇතැයි ඔවුහු බිය වෙති. ”

ආදිත්‍යනාත් 2016 වන තෙක් බලයේ සිටි එස්පී නායකත්වයෙන් යුත් රජයට ඉරා දැමුවේ, එහි පාලන කාලය තුළ රජයේ රැකියා නිශ්චිත ප්‍රජාවක් සඳහා පමණක් වූ බව පවසමිනි. “අපි කෝටි 24 ක ජනතාව අපේ පවුල ලෙස සලකමු. මිනිසුන් අතර භීතිය පැතිරවීමට පුරුදුව සිටි ජනතාව දැන් දයාව ඉල්ලා හිඳගෙන බෙල්ලේ පුවරු රැගෙන පොලිස් ස්ථානවලට යති. බුල්ඩෝසර් දැන් මාෆියෝසෝස් සහ ඔවුන්ගේ හෙංචයියන්ගේ ගුණාංග විනාශ කරමින් සිටී. දැන් අපේ රජය කිසිවෙකු අතර වෙනස්කම් කරන්නේ නැත. ඉදිරි දිනවලදී රැකියා ලක්ෂ 4 ක් ලබා දීම අපගේ අරමුණයි.

සංඛීසා හි සංවර්ධනය පිළිබඳව අදහස් දක්වමින් මහ ඇමතිවරයා කියා සිටියේ ෆාරුකාබාද්හි ආගමික සංචාරක කර්මාන්තය වටා ඇති දැවැන්ත හැකියාවන් සැලකිල්ලට ගනිමින් ගෞතම් බුද්ධ නගර් (නොයිඩා) සිට සංනිකා හරහා සාරානාත් දක්වා මාර්ගයක සිතියම බවයි. බුද්ධාගමේ වන්දනා ස්ථානයක් ලෙස සැලකෙන බැවින් කුෂිනගර්, සාරනාත්, කපිල්වස්තු සහ කෞෂම්බි වැනි සංඛීස සංවර්ධනය කළ යුතු බවත්, බුදුන්ගේ පූජනීය භූමියෙන් මේලා නැවත ආරම්භ කිරීමට හේතුව එය බවත් ඔහු පැවසීය. මේලා සමඟ සංඛීසා බෞද්ධ වන්දනා ගමනක් ලෙසද සංවර්ධනය කළ හැකිය.

ගෞතම් බුද්ධ නගර් සිට සාරනාත් දක්වා සන්සිකා හරහා මාර්ග සිතියමක් සකස් කළ යුතුය. සංඛීසා සංවර්ධනයෙන් පසු ප්‍රාදේශීය මට්ටමෙන් රැකියා අවස්ථා ද නිර්මාණය වනු ඇති අතර තරුණ තරුණියන්ට රැකියා සෙවීම සඳහා වෙනත් ස්ථාන කරා සංක්‍රමණය වීමට සිදු නොවනු ඇත. ”ආදිත්‍යනාත් මහතා සංඛීසා බෞද්ධ ස්ථානයක් ලෙස සංවර්ධනය කිරීමේ සැලසුමක් දියත් කරන ලෙස නිලධාරීන්ට උපදෙස් දුන්නේය. වන්දනා ගමන.

ප්‍රාන්තයේ දුප්පතුන්ට වඩා හොඳ සෞඛ්‍ය සේවාවක් සැපයීමට තම රජය දක්වන කැපවීම මහ ඇමතිවරයා යළිත් අවධාරණය කළ අතර, රාජ්‍ය පරිපාලනය එය කරන්නේ එහි සියලු සම්පත් හා කිසිදු භේදයකින් තොරව බව ප්‍රකාශ කළේය. ආදිත්‍යනාත් මහතා කියා සිටියේ මේලා යනු ජනතාව වෙත ළඟා වීමට සහ සියලු වෛද්‍ය පහසුකම් එකම වහලක් යටින් ලබා ගත හැකි බවට සහතික කිරීමට ඇති තවත් වේදිකාවක් බවයි. රජය පසුගිය වසරේ පෙබරවාරි 2 වන දින අරෝග්‍යා මේලස් සංවිධානය කිරීම ආරම්භ කළ අතර මාර්තු 15 දක්වා එවැනි පොළවල් හතක් පැවැත්වීය. සෑම ඉරිදාවකම සංවිධානය කරන ලද මෙම පොළවල් වලින් ලක්ෂ 32 කට අධික පිරිසක් ප්‍රතිලාභ ලබා ඇති බව ප්‍රකාශ කර තිබේ.

අද සිට සෑම ඉරිදාවකම පීඑච්සී 3,480 කදී මේලා සංවිධානය කෙරේ [primary health centres] ප්රාන්තයේ. ආදිත්‍යනාත් මහතා පැවසුවේ සියලුම ආකාරයේ වෛද්‍ය උපදේශන, ප්‍රාථමික ව්‍යාධි පරීක්ෂණ පහසුකම් සහ medicines ෂධ මෙහි ජනතාවට ලැබෙනු ඇති බවයි.

මේ අතර, සෞඛ්‍ය නිලධාරීන්ට දැනුම් දී ඇත්තේ කට්ටල මත පදනම් වූ ව්යාධි පරීක්ෂණ ද පොළේදී පවත්වන බවත් බරපතල රෝගීන් වැඩිදුර ප්රතිකාර සඳහා යොමු කරන බවත් ය. ආයුෂ්මන් කාඩ්පත් යෝජනා ක්‍රමය සහ මුක්‍යමන්ත්‍රි ආවාස් යොජනා වැනි රජයේ යෝජනා ක්‍රම පිළිබඳව ජනතාව දැනුවත් කිරීමේ වේදිකාවක් ලෙස මෙම පොළවල් ක්‍රියා කරනු ඇත.

Source link