ටොම් වැන්ඩර්බිල්ට් විසින් ආරම්භකයින්: ඉගෙනීමෙන් නව මානසිකත්වයක් ලබා ගන්න


වැන්ඩර්බිල්ට් සාර්ථක ලේඛන වෘත්තියක්, විශ්ව විද්‍යාල උපාධියක් සහ දශක ගණනාවක සැබෑ ලෝක අත්දැකීම් ලබා ඇත. නමුත් දරුවාට උසස් කුසලතා තිබුණා. වැන්ඩර්බිල්ට් දුසිම් කිහිපයකින් අහිමි විය.

ඔහු පොතේ, ඉගෙනීමේ විද්‍යාව පිළිබඳව සොයා බලයි, මෙය දෙමව්පියන් වශයෙන් ඔහුගේ අත්දැකීම් වලින් ආනුභාව ලත් ව්‍යාපෘතියකි.

වසර ගණනාවක් තිස්සේ වැන්ඩර්බිල්ට් සිය දියණියට සියලු ආකාරයේ අභියෝග භාර ගැනීමට උනන්දු කර තිබුණි. ඔහු ඇයට පැවසුවේ අලුත් දේවල් ඉගෙන ගැනීම ඉතා අගනේය – ඔහු දැනටමත් දන්නා දේවල සාපේක්ෂ ආරක්ෂාවට ඇලී සිටියද.

“දෙමව්පියන් සෑම විටම තම දරුවන් නව දේවලට යොමු කරයි,” ඔහු පැවසීය. “අපි සෑම විටම අපගේම උපදෙස් අනුගමනය නොකරමු.”

ඔහුගේ දියණිය චෙස් ඉගෙනීමට පටන් ගත් විට, වැන්ඩර්බිල්ට් අවසානයේ ඇගේ නායකත්වය අනුගමනය කිරීමට තීරණය කළාය. (එයයි ඔහු චෙස් තරගාවලියකට ගොඩ බැස්සේ, වයස අවුරුදු 8 ක පිරිමි ළමයෙකුට එරෙහිව ගැළපීම සහ පහර දීම.) චෙස් ක්‍රීඩාවෙන් පසුව ඔහු ජුගුප්සාජනක, චිත්‍ර ඇඳීම, රළ පහර සහ ගායනය එකතු කළේය.
පොත් කතුවරයා වන ටොම් වැන්ඩර්බිල්ට් සැරිසැරීම, විහිළු කිරීම සහ තවත් බොහෝ දේ භාර ගත්තේය: & quot; ඔබට විවෘතව ඇති මේ මුළු නව ලෝකයම තිබේ, & quot;  ඔහු කිව්වා.

ඔහුගේ ඊළඟ වික්‍රමාන්විතයන් සමහර විට නිහතමානී විය: ඔහුට නිමක් නැති චෙස් තරඟ සහ මංගල සංගීත කණ්ඩායම් දෙකක් අහිමි විය. (ඔහු සැරිසරමින් සිටියදී ඔවුන් ලිස්සා ගියේය.)

ඒ හා සමාන පරීක්ෂාවන්ට භාජනය වීමට කැමති වැඩිහිටියන්ට ව්‍යාජ කුසලතා වලට වඩා වැඩි යමක් ලබා ගත හැකිය. වැඩිහිටි ඉගෙනීම පිළිබඳ පර්යේෂණවලින් පෙනී යන්නේ, යහපැවැත්ම සහ මානසික හා ශාරීරික සෞඛ්‍යය සඳහා දරන උත්සාහය සාර්ථක කළ හැකි බවයි.

නව වසර දිග හැරෙත්ම, වැන්ඩර්බිල්ට්ගේ පොත, සියල්ලටත් වඩා, අඛණ්ඩව සිදුවන අගුලු දැමීම් සහ වසංගත තෙහෙට්ටුවකට මුහුණ දෙන ලෝකයක් සඳහා ක්‍රියා කිරීම සඳහා කැඳවීමකි. එයට හේතුව අළුත් දෙයක් ඉගෙනීමේ ලොකුම වාසිය 2021 දී නැවුම් ඇස් යුගලයකින් ආරම්භ වීමයි.

ආරම්භ කිරීම බියජනක විය හැක්කේ ඇයි?

අළුත් නිපුණතාවයට ඔබව යොමු කිරීම සිත් ඇදගන්නාසුළු දේට වඩා අමුතු දෙයක් ලෙස පෙනේ නම්, එය එසේ දැකීමට ඔබ පමණක් නොවේ.

වැඩිහිටි වියේදී වැන්ඩර්බිල්ට් පැවසුවේ “ඔබ යම් මට්ටමක නිපුණතාවයකට හුරුවනු ඇත” යනුවෙනි. අළුත් දෙයක් සඳහා එය අත්හැරීම දුෂ්කර විය හැකිය, මන්ද නැවත ආරම්භ කිරීම යනු නැවත නැවත ලිස්සා යාම වැලඳ ගැනීමයි.

ස්නායු විද්‍යා ist යෙකු විසින් පැහැදිලි කරන ලද යහපත් ජීවිතයක් සඳහා මොළ විද්‍යාව උපයෝගී කර ගන්නේ කෙසේද

ඔබ වැඩිහිටි වියේදී රෝලර් ස්කේටිං ලබා ගන්නේ නම්, ඔබ තැලීම් වලින් අවසන් වීමට ඉඩ ඇත. විදේශීය භාෂාවකින් අලුතින් ලබාගත් වාක්‍ය ඛණ්ඩ අත්හදා බලන්න, එවිට ඔබට ස්වදේශීය කථිකයන්ගෙන් අමුතු පෙනුමක් ලැබෙනු ඇත.

“අවස්ථා තිබේ, ඔබ මුලදී මෝඩයෙකු ලෙස පෙනෙනු ඇත. ඔබ ගොළු ප්‍රශ්න අසනු ඇත. ඔබ පහතට වැටෙනු ඇත,” වැන්ඩර්බිල්ට් පැවසීය. ඔහු සඳහා, එම අත්දැකීම් කෙසේ වෙතත්, අලුත් දේවල් සොයා ගැනීමේ උද්යෝගය පහසුවෙන් සමනය විය.

“මේ නව ලෝකය ඔබට විවෘතයි” වැන්ඩර්බිල්ට් පැවසීය. නව නිපුණතාවයක් ප්‍රගුණ කිරීම දොරක් ඇරීම හා සමාන විය හැකි බව ඔහු පැහැදිලි කළේය. “ඔබ එම දොර හරහා යන්න. හදිසියේම ඔබ නොදැන සිටි වෙනත් දොරවල් තිබේ.”

නිදසුනක් ලෙස, වැන්ඩර්බිල්ට් සැරිසැරීමට ඉගෙන ගත් විට, ඔහු සාගර විද්‍යාව පිළිබඳ දැනුම ලබා ගත් අතර, නොපැහැදිලි බූයි කියවීම් භාවිතා කරමින් පැමිණෙන ඉදිමුම් නිරීක්ෂණය කළේය. බිඳෙන රැළි අතර පොරබදමින් සිටින සෙසු නවකයන් සමඟ ඔහු බැඳී සිටි අතර, සෑම කුඩා සාර්ථකත්වයකින්ම ඔහුට ශක්තියක් ලැබුණි.

එලෙසම, ඔබ හරස් රටක හිම මත ලිස්සා යාම හෝ හිම සපත්තු දැමීම වැනි සීතල කාලගුණික ක්‍රීඩාවක් අත්හදා බැලුවහොත්, අයිස් සැකැස්මේ ඡායාරූප ගසාගෙන යාම හෝ ශීත wild තුවේ වන සතුන් ගැන ප්‍රථම වරට නොදැන සිටීම ඔබට පෙනේ. නව වචන මාලාවට අමතරව, ඔබට නව භාෂාවක් ඉගෙනීම සංස්කෘතිය හා ඉතිහාසය පිළිබඳ විශ්මය ජනක සොයාගැනීම් ගෙන එනු ඇත.

සීඑන්එන් හි යෝග්‍යතාවය සඳහා දායක වන්න, නමුත් වඩා හොඳ පුවත් පත්‍රිකාව: ආපහු වලට යන්න. විශේෂ news යන්ගේ සහාය ඇතිව සෞඛ්‍ය සම්පන්න චර්යාවක් සඳහා අපගේ පුවත් ලිපි මාලාව සඳහා ලියාපදිංචි වන්න.

ලොව පුරා වසංගත-ආනුභාව ලත් ඉගෙනීම

කොවිඩ් -19 වසංගතය ඔහුගේ පුද්ගලික ඉගෙනීම් සමහරක් නවතා දැමූ විට, වැන්ඩර්බිල්ට් ඔහුගේ නිපුණතා ගොඩනැගීම අන්තර්ජාලය හරහා ගෙන ගියේය. ඔහුගේ ගායනා පුහුණුව දින නියමයක් නොමැතිව අවලංගු කරන ලද අතර, ඔහු කැරෝකී යෙදුම වන ස්මූල් සඳහා ලියාපදිංචි විය, එමඟින් ඔහුට ලොව පුරා ආගන්තුකයන් සමඟ ගායනා කිරීමට අවස්ථාව ලැබුණි.
කොවිඩ් -19 සමාජ දුරස්ථ ක්‍රියාමාර්ග හේතුවෙන් සැසිවාරය අත්හිටුවීමට පෙර නිව් යෝර්ක් කොයර් ව්‍යාපෘති රැස්වීමකදී ඇඩ්‍රියන් කොනොබෝයි (දකුණේ) සමඟ පෙන්වන වැන්ඩර්බිල්ට් (වමේ).

ඔබ, වැන්ඩර්බිල්ට් මෙන්, මේ වසරේදී මාර්ගගත ඉගෙනීම හැදෑරීමට අදහස් කරන්නේ නම්, ඔබට (අතථ්‍ය) සමාගමක් ඕනෑ තරම් තිබේ.

එක්සත් රාජධානියේ ජනතාව 2019 දී මෙන් 2020 දී වැඩිහිටි ඉගෙනීම මෙන් දෙගුණයක් අනුගමනය කළ අතර එක්සත් රාජධානියේ ඉගෙනුම් හා වැඩ ආයතනය විසින් වැඩිහිටි අධ්‍යාපනය පිළිබඳ දීර්-කාලීන සමීක්ෂණයක් සොයා ගන්නා ලදී. (වසංගතය හේතුවෙන් දුරකථනයෙන් කරන ලද මෙම වසරේ සමීක්ෂණය පෙර වසරවලට වඩා ක්‍රමවේදයෙහි වෙනස් වන බැවින් එය හරියටම සැසඳිය නොහැකි බව පර්යේෂකයෝ සඳහන් කළහ.)

තවමත් එය පුළුල් සංසිද්ධියකි. අන්තර්ජාලය හරහා ඉගෙනීම ලොව පුරා ඉහළ ගොස් ඇති බව ආර්ථික සහයෝගීතාව සහ සංවර්ධනය සඳහා වන අන්තර් රාජ්‍ය සංවිධානය වාර්තා කරයි.

නවක වදය රසවත් ආහාර පිසීම, කේතීකරණ සහ නැටුම් ඇතුළු සැසිවාර සඳහා ලියාපදිංචි වී ඇත. ඉගෙනීමේ වරප්‍රසාද භුක්ති විඳීමට, විශේෂ experts යන් පවසන්නේ ඔබට ඕනෑම දෙයක් ගැන උත්සාහ කළ හැකි බවයි.

“ඔබ ඉගෙන ගත් දේ නොසලකා පුළුල් පරාසයක ප්‍රතිලාභ අපට පෙනේ” යැයි ඉගෙනුම් හා වැඩ ආයතනයේ ප්‍රතිපත්ති හා පර්යේෂණ අධ්‍යක්ෂිකා ෆියෝනා ඇල්ඩ්‍රිජ් පැවසීය. “යමක් ඉගෙනීමේ හා සාක්ෂාත් කර ගැනීමේ ක්‍රියාවලිය – සහ ඒ සඳහා පිළිගැනීමක් ලැබීම – ආත්ම විශ්වාසය ගොඩනඟා ගත හැකි අතර, එමඟින් ඔබට ඉදිරියට යාමට සහ තවත් බොහෝ දේ කිරීමට හැකියාව ලැබේ.”

වසංගතය මධ්‍යයේ බොහෝ දේ මෙන්ම එක්සත් රාජධානියේ සාක්ෂි මගින් සබැඳි ඉගෙනීමට ප්‍රවේශවීමේ අසමානතාවයන් පෙන්නුම් කරයි. වැඩිහිටි ඉගෙනීම සඳහා වැඩි කැමැත්තක් දක්වන පුද්ගලයින් තරුණ, රැකියාව සහ සාපේක්ෂව ධනවත් අය බව ඇල්ඩ්‍රිජ් පැවසීය.

  මෙම මාර්ගගත පා courses මාලා සමඟ නව කුසලතා ඉගෙන ගන්න (සීඑන්එන් යටි ඉරි)

අන්තර්ජාල ප්‍රවේශය නොමැතිකම ප්‍රධාන ගැටළුවක් වන නමුත් ඇල්ඩ්‍රිජ් වඩාත් පෞද්ගලික දෙයක් වෙත යොමු විය.

“ලොකුම බාධකය නම් ඉගෙනීම තමන්ටම යැයි මිනිසුන්ට හැඟෙනවාද, ඉගෙනීම ඔවුන්ට අදාළද, ඉගෙනීම ඔවුන්ට කළ හැකි දෙයක්ද” යනුවෙන් ඇය පැවසුවාය. පාසැලේ අරගල කළ අයට, ඉගෙනීම විශේෂයෙන් සිත් ඇදගන්නා සුළු බවක් නොපෙනේ. වැඩිහිටි ඉගෙනුම් උපදේශකයින්ට එය ජය ගත හැකි දෙයක් බව ඇල්ඩ්‍රිජ් පැහැදිලි කළේය.

“ඉගෙනීමේ ප්‍රතිලාභ මිනිසුන්ට අවබෝධ කර ගැනීම සඳහා අපි සෑහෙන වැඩ කොටසක් කළ යුතුයි. එබැවින් එය ධනාත්මක තේරීමක් ලෙස පෙනෙනු ඇති අතර එය වෙනසක් ඇති කරයි” යනුවෙන් ඇල්ඩ්‍රිජ් පැවසීය.

2021 දෙස නැවුම් බැල්මක් හෙළීම

අඛණ්ඩ වසංගතයක් මධ්‍යයේ නව නිපුණතා ඉගෙනීම උණුසුම් මාතෘකාවකි. අළුත් ඉදිරිදර්ශනයක් ලබා ගැනීමේ වාසි කාලානුරූපී ය.

ආරම්භකයකුගේ මානසිකත්වය පිළිබඳ අදහස සෙන් බුද්ධාගමේ කේන්ද්‍රීය වේ – වෘත්තිකයන් ජපන් වචනයක් වන ෂොෂින් භාවිතා කරයි, එය ඉංග්‍රීසියෙන් “ආරම්භක මනස” ලෙස පරිවර්තනය කරයි. එය පුරාණ සංකල්පයක් වන අතර වැන්ඩර්බිල්ට් සිය පොතේ පෙන්වා ඇති ප්‍රයෝජන ගැන ඉඟි කරයි.

හුස්මක් ගන්න: භාවනා හුස්ම ගැනීමේ සරල ක්‍රියාව අපට සාර්ථකව මුහුණ දෙන ආකාරය

කැලිෆෝනියාවේ සොනෝමා මවුන්ටන් සෙන් මධ්‍යස්ථානයේ 85 හැවිරිදි පැවිදි නායක ජකුෂෝ ක්වොන්ග්-රෝෂි පැවසුවේ “ආරම්භකයාගේ මනසට කුතුහලයක් ඇත, අත්දැකීම් නැත, පාරිශුද්ධභාවයක් ඇත. “සෙන්හි එය නිධානයකි.”

ක්වොන්ග්-රෝෂි 1970 දී ෂුන්රි සුසුකි විසින් රචිත “සෙන් මයින්ඩ්, බිගිනර්ස් මනස” නම් ග්‍රන්ථයට පෙන්වා දුන් අතර එය පැහැදිලි කරන්නේ ආරම්භකයකුගේ මනස සැබෑ ආරම්භකයකු වීම ගැන නොවන බවයි. ඒ වෙනුවට, එය ඔබට ජීවිත කාලය පුරාම උත්සාහ කළ හැකි ඉදිරිදර්ශනයකි.

කුඩා, දෛනික ක්‍රියාවන් පවා ඔබේ මනස ප්‍රබෝධමත් කිරීමට සහ ජීවිතය පිළිබඳ නව ඉදිරිදර්ශනයක් ලබා ගැනීමට බොහෝ දුරක් යා හැකි බව ක්වොන්ග්-රෝෂි පැවසීය. නිශ්ශබ්දව වාඩි වී සිටීමට දිනකට දෙවරක් මිනිත්තු කිහිපයක් ගත කිරීමට ඔහු නිර්දේශ කළේය: උදෑසන පළමු දෙය සහ ඔබ නින්දට යාමට පෙර.

හරස් කකුල් ස්ථානයක, දණහිසක හෝ පුටුවක සුවපහසු වන්න. වැදගත් දෙය නම් ස්ථාවර හා අවංක බවක් දැනීමයි, එවිට ඔබට හුස්ම ගැනීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කළ හැකිය.

දිනකට දෙවරක් මිනිත්තු කිහිපයක් නිශ්ශබ්දව වාඩි වී සිටීම ඔබට නව ඉදිරිදර්ශනයක් ලබා ගැනීමට විශාල වෙනසක් කළ හැකි බව කැලිෆෝනියාවේ සොනෝමා මවුන්ටන් සෙන් මධ්‍යස්ථානයේ පැවිදි නායක ජකුෂෝ ක්වොන්ග්-රෝෂි පැවසීය.

එය උදව් කරන්නේ නම්, ක්වොන්ග්-රෝෂි පැවසුවේ ඔබට මන්දගාමී හුස්ම ගණන් කළ හැකි බවත්, එක් එක් හුස්ම එක් සිට 10 දක්වා අංකනය කළ හැකි බවත්ය.

ඇත්ත වශයෙන්ම, මානසිකත්වයේ වෙනසක් මගින් වසංගතය ලොව පුරා වෙසෙන ප්‍රජාවන්ට සිදු කර ඇති දරුණු හානිය මකා නොදමනු ඇත. කුමක් වුවත් මෙය දුෂ්කර ය, විශේෂයෙන් ඔබ ආදරය කළ කෙනෙකු අහිමි වී හෝ ඔබම අසනීප වී ඇත්නම් සහ වැටීම වසර ගණනාවක් පුරා පවතිනු ඇත.

නමුත් අධ්‍යයනවලින් හෙළි වී ඇත්තේ අප මුහුණ දෙන අභියෝගයන්ට මුහුණ දෙන ආකාරය පිළිබඳ ඉදිරිදර්ශනය සහ මානසිකත්වය ප්‍රබල සාධක බවයි. ඔබ සෙන් භික්ෂූන් සමඟ භාවනා කළත්, නර්තන පන්තිවලට ඇතුළත් වූවත්, නව නිපුණතාවයක් අත්‍යාවශ්‍ය මානසික අවශ්‍යතාවයකට ප්‍රධාන විය හැකිය.

අප මුහුණ දුන් සියලු පාඩු තිබියදීත්, වසංගතය අනාගත සිසුන්ට සැබෑ අවස්ථාවන් ලබා දෙයි. 2020 ආරම්භයේ සිට සබැඳි සම්පත් ලබා ගැනීමේ හැකියාව බෙහෙවින් වැඩි වී ඇති අතර බොහෝ මාර්ගගත පන්ති මඟින් ඔබේ ඉගෙනීමේ වේගය සැකසීමට අවස්ථාව ලබා දේ. එය වර්ධනය වීමට ආරාධනයක් වන අතර එය ආරම්භ කිරීමට කිසි විටෙකත් ප්‍රමාද නැත.

ජෙන් රෝස් ස්මිත් යනු වර්මොන්ට්හි වෙසෙන ලේඛකයෙකි. ඇයගේ වැඩ සොයා ගන්න jenrosesmith.com, නැතහොත් ට්විටර් @jenrosesmithvt හි ඇයව අනුගමනය කරන්න.Source link