පුරාවෘත්තයේ · ග්ලෝබල් වොයිස් හි මස්ලින් නිෂ්පාදනය නැවත පණ ගැන්වීමට බංග්ලාදේශය පියවර ගනී


ඉන්දියානු උප මහද්වීපයේ බෙංගාල කලාපයේ කාන්තාවක්, 18 වන සියවසේ සිහින් බෙංගාලි මුස්ලිම් වලින් සැරසී, ෆ්‍රැන්චෙස්කෝ රෙනෝල්ඩි විසින් පින්තාරු කරන ලදී.  විකිපීඩියාව හරහා රූපය.  පොදු වසම.

ඉන්දියානු උප මහද්වීපයේ බෙංගාල කලාපයේ කාන්තාවක්, 18 වන සියවසේ සිහින් බෙංගාලි මුස්ලිම් වලින් සැරසී, ෆ්‍රැන්චෙස්කෝ රෙනෝල්ඩි විසින් පින්තාරු කරන ලදී. විකිපීඩියාව හරහා රූපය. පොදු වසම.

බංග්ලාදේශයේ අගනුවර වන ඩකාහි ආරම්භ වූ කදිම අත් කපු රෙදි මුස්ලින් දැන් පුනර්ජීවනයක් සඳහා සූදානම් වේ.

ඩකා නගරයට දකුණින් පමණක් වගා කරන ලද කපු පැලෑටියේ ප්‍රභේදයකින් නිපදවන මෙම රෙදිපිළි වලට දිගු ඉතිහාසයක් ඇත. පූර්ව යටත් විජිත යුගයේ සිට නිෂ්පාදනය කරන ලද අතර විශේෂයෙන් මෝගල් අධිකරණය විසින් අනුග්‍රහය දක්වන ලද මෙය 17 වන සහ 18 වන සියවස්වල වැඩි කාලයක් යුරෝපයට ආනයනය කරන ලද අතර එහි ගුණාත්මක භාවය සඳහා ඉහළ අගයක් ලබා ඇත. කෙසේවෙතත්, බෙංගාලි මස්ලින් කර්මාන්තය අවසානයේදී බ්‍රිතාන්‍ය යටත් විජිත පාලකයින් විසින් යන්ත්‍ර සූත්‍ර සහිත බ්‍රිතාන්‍ය රෙදිපිළි සඳහා මර්දනය කරන ලද අතර, කපු වල වික්‍රියාව සහ අතිවිශිෂ්ට රෙදි නිපදවීම සඳහා භාවිතා කරන සංකීර්ණ හා වෙහෙසකාරී ක්‍රමවේදයන් පිළිබඳ දැනුම යන දෙකම සෙමෙන් අතුරුදහන් විය.

බංග්ලාදේශය මුස්ලින්හි භූගෝලීය දර්ශකය (GI) සඳහා ඉල්ලුම් කර ඇති අතර එය රටේ සුවිශේෂී නිෂ්පාදනයක් ලෙස ආරක්ෂා කරනු ඇත. මෙය පසුගිය දශකය තුළ මුල් අතින් සාදන ලද මස්ලින් නිෂ්පාදන නැවත පණ ගැන්වීමට ගත් උත්සාහයන් කිහිපයකි. 2014 ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී අග්‍රාමාත්‍ය ෂෙයික් හසීනා රෙදිපිළි අමාත්‍යාංශයේ නිලධාරීන්ට මස්ලින් පුනර්ජීවනය කිරීම සඳහා කටයුතු කරන ලෙස උපදෙස් දුන් අතර රජය විසින් “රන් නූල් නිර්මාණය කිරීම සඳහා මස්ලින් ඇඳුම් නිර්මාණය කිරීමේ තාක්ෂණය ප්‍රතිෂ් oring ාපනය කිරීම සහ මස්ලින් නිෂ්පාදනය පුනර්ජීවනය කිරීම” යන ව්‍යාපෘතිය භාර ගන්නා ලදී.

‘උදාවෙහි සැහැල්ලු වාෂ්ප වැනි රෙදි’

මුස්ලින් (බංග්ලාදේශයේ මෝල්මුල් ලෙසද හැඳින්වේ) හොඳම අත් කපු නූල් වලින් වියන ලදී. වයනය කෙතරම් සිහින් ද යත්, එය පැළඳ සිටි අයගේ සිරුර ඒ තුළින් දැකගත හැකි විය. මුස්ලින්හි සමහර ප්‍රභේද කෙතරම් සිහින් හා සිහින් ද යත්, එවැනි රෙදි වලින් සාදන ලද මුස්ලින් සාරියක් තනි ගිනි පෙට්ටියක් තුළට ගැළපේ.

629 දී ඉන්දියාවේ සංචාරය කරමින් සිටියදී චීන බෞද්ධ භික්ෂුවක් හා සංචාරකයෙකු වන යුවාන් ච්වාන්ග් මෙම රෙදිපිළි හමු වී ‘රෙදි අලුයමේ සැහැල්ලු වාෂ්ප හා සමානයි’ යනුවෙන් ලිවීය.

ෆේස්බුක් හි තාරෙක් අසීස් බංග්ලාදේශයේ අගනුවර වන ඩකාහි අතින් සාදන ලද මස්ලින් රෙදිපිළිවල කීර්තිය හා පරිහානිය ගැන ලියයි:

১৭৬৩ সালের জুন মাসের কথা বাংলা থেকে রওয়ানা হয়ে এ বন্দর সে বন্দর পার হয়ে “দ্যা ফক্স” নামের জাহাজ পৌঁছেছে ইউরোপের বিভিন্ন বাজারে বিক্রির জাহাজটি নিয়ে এসেছে নানান হরেক আর এই হরেক রকম বস্ত্রের সিংহভাগ জুড়ে আছে মলমল নামের একপ্রকার [..] ঢাকার সুপ্রসিদ্ধ মসলিন কারিগরদের অন্যতম শ্রেষ্ঠ সৃষ্টি এই মলমল [..] পুরো ১৮ শতক জুড়েই এরকম শত সহস্র বাংলা

১৮ শতকের দ্বিতীয়ার্ধে মসলিনের বিক্রি মুঘল সাম্রাজ্যে প্রায় শূণ্যের কিন্তু দুর্ভাগ্যজনক, ১৭৮০ তে বিলাতের শিল্প বিপ্লব মসলিন

বিলাতে ঢাকা থেকে আমদানিকৃত মসলিনের উপর তারা শতকরা ৭০-৮০ভাগ কর [..] পত্রপত্রিকায় চললো মসলিন নিয়ে নানান, মসলিনকে হেয় করে শুধু তাই, কথিত, দেশীয় তাঁতীরা যাতে পারে

এভাবে ইংরেজ কুটকৌশল আর অত্যাচারের শিকার হয়ে ১৯ শতকের

එය 1763 ජුනි මාසයයි. “ෆොක්ස්” නම් බ්‍රිතාන්‍ය නෞකාව ඉන්දියාවේ බෙංගාලයෙන් පිටත් වී එංගලන්තයට පැමිණියේය. මෙම නෞකාව යුරෝපයේ විවිධ වෙළඳපලවල විකිණීම සඳහා පුළුල් පරාසයක නිෂ්පාදන රැගත් භාණ්ඩ රැසක් රැගෙන ගියේය. තවද මෙම වර්ගීකරණය කරන ලද ඇඟලුම් වල සිංහයාගේ කොටස මස්ලින් (මල්මුල්) නම් වූ ඇඳුමකට අයත් විය. [..] මෙම රෙදි ඩකාහි සුප්‍රසිද්ධ මස්ලින් ශිල්පීන්ගේ හොඳම නිර්මාණයක් විය. [..] 18 වන ශතවර්ෂය පුරාම එවැනි නැව් සිය ගණනක් ඉන්දියානු රුපියල් මිලියන ගණනක් වටිනා බෙංගාල මුස්ලිම්වරුන්ගෙන් ප්‍රවාහනය කරන ලදී.

18 වන ශතවර්ෂයේ දෙවන භාගයේදී මෝගල් අධිරාජ්‍යයේ මස්ලින් අලෙවිය පහත වැටුණු නමුත් යුරෝපීය වෙළඳපොළ තවමත් දියුණු වෙමින් පැවතුනි. අවාසනාවකට මෙන්, 1780 බ්‍රිතාන්‍යයේ කාර්මික විප්ලවය මුස්ලිම් පේෂකර්මාන්තකරුවන්ගේ සියලු බලාපොරොත්තු විනාශ කළේය.

එංගලන්තය ඩකා වෙතින් ආනයනය කරන ලද මස්ලින් සඳහා 60-70% ක බද්දක් පැනවීය. [..] මස්ලින් ගැන විශාල ප්‍රචාරයක් පැවති අතර මුස්ලින්ට අපහාස කරමින් විවිධ විකට රූප පුවත්පත්වල මුද්‍රණය විය. එපමණක් නොව, දේශීය ඉංග්‍රීසි වෙළෙන්දෝ ද ශිල්පීන්ගේ ඇඟිලි කපා දැමූ අතර, දේශීය පේෂකර්මාන්තකරුවන්ට ඊළඟ පරම්පරාවට මස්ලින් රෙදි විවීම පිළිබඳ තාක්‍ෂණය ඉගැන්වීමට නොහැකි විය.

මේ අනුව, ඩකාහි මස්ලින් කර්මාන්තය 19 වන සියවසේ මැද භාගයේදී වඳ වී ගියේ බ්‍රිතාන්‍ය යටත් විජිත පාලකයින් නිසාය.

වර්තමානයේ “මස්ලින්” යන වචනයෙන් අදහස් කරන්නේ ඕනෑම සැහැල්ලු, අලංකාර, කපු රෙදි වර්ගයකි. මේවා සාමාන්‍යයෙන් යන්ත්‍රයෙන් සාදන ලද අතර චීස් සෑදීම සහ ඉන්දියානු උප මහාද්වීපයේ සාරි වැනි ඇඟලුම් සෑදීම වැනි විවිධ අරමුණු සඳහා යොදා ගනී.

නැතිවූ දැනුම සෙවීම

බංග්ලාදේශ ජාතිකයන් මුල් සහ පුරාවෘත්තීය මස් රෙදිපිළි ගැන පාසල් පොත් සහ ඉතිහාස පා from වලින් ඉගෙන ගන්නා අතර සමහර විට බංග්ලාදේශ ජාතික කෞතුකාගාරයේ මස්ලින් නිෂ්පාදන ප්‍රදර්ශනය කිරීමෙන් ද ඉගෙන ගනී. කෙසේ වෙතත්, කපු පැලෑටි ප්‍රභේදය සහ අව්‍යාජ මස්ලින් සෑදීම සඳහා භාවිතා කළ පුරාණ ශිල්පීය ක්‍රම පිළිබඳ දැනුම බොහෝ දුරට නැතිවී ගොස් ඇති බැවින් රෙදි තවදුරටත් නිෂ්පාදනය කළ නොහැකි විය.

ජාත්‍යන්තර කීර්තිමත් ඡායාරූප ශිල්පී ෂාහිදුල් අලාම්ගේ නායකත්වයෙන් යුත් ඩකා ලාභ නොලබන ආයතනයක් වන ඩ්‍රික් පික්චර් පුස්තකාලයට අනුබද්ධ කුඩා කණ්ඩායමක් 2014 දී මුස්ලිම් සම්භවය පිළිබඳව පුළුල් ලෙස පර්යේෂකයන්, පේෂ කර්මාන්තකරුවන් සහ ශිල්පීන්ගේ සහාය ඇතිව පර්යේෂණ කළහ. ඔවුන්ගේ පර්යේෂණ අවසන් වූයේ “මුස්ලින්: අපේ කතාව” පොත ප්‍රකාශයට පත් කිරීම සහ 2016 පෙබරවාරි 6 වන දින පළමු මුස්ලින් උළෙල පැවැත්වීමෙනි. මෙම උළෙල රෙදි වල ඉතිහාසය ප්‍රදර්ශනය කළ අතර වැඩමුළු සහ චිත්‍රපට ඉදිරිපත් කිරීම් ද සිදු වූ අතර පුනර්ජීවනය සඳහා නව උනන්දුවක් ඇති කළේය. පුරාවෘත්ත රෙදිපිළි.

පළමු අභියෝගය වූයේ නිවැරදි මස් සාම්පල සොයා ගැනීමයි; දෙවැන්න නිවැරදි නූල් සොයා ගැනීමයි. රජයේ ව්‍යාපෘති කණ්ඩායම බංග්ලාදේශ කෞතුකාගාරවලින් සහ එකතුකරන්නන්ගෙන් පැරණි මුස්ලිම් සාම්පල ලබා ගැනීමට පුවත්පත්වල දැන්වීම් පළ කළ නමුත් ලබාගත් ඒවා මුල් හා සාම්ප්‍රදායික මස්ලින් නොවේ. වික්ටෝරියා සහ ඇල්බට් කෞතුකාගාරයෙන් 1710 දී වියන ලද සාරියක් එකතු කිරීම සඳහා සිව් දෙනෙකුගෙන් යුත් කණ්ඩායමක් 2017 දී ලන්ඩනයට ගියහ.

මේ අතර බංග්ලාදේශ අත්යන්ත්‍ර මණ්ඩලයේ සභාපතිගේ නායකත්වයෙන් යුත් හත් දෙනෙකුගෙන් යුත් කණ්ඩායමක් සාම්ප්‍රදායිකව මස්ලින් රෙදි විවීම සඳහා භාවිතා කළ නූල් ගැන සොයා බැලීමේ මෙහෙයුමක් දියත් කළ බව ජනප්‍රිය දිනපතා ප්‍රොතම් ඇලෝහි පළ වූ වාර්තාවක දැක්වේ.

මුල් බලාගාරය සඳහා වූ ගවේෂණය

ස්වීඩන් උද්භිද විද්‍යා ist කැරොලස් ලිනේයස් සිය විශේෂයන් වන ප්ලාන්ටාරම් (1753) නම් ග්‍රන්ථයේ සඳහන් කර ඇත්තේ මස්ලින් සෑදීම සඳහා භාවිතා කරන විවිධ කපු වර්ග බවයි. phuti karpas, විවිධ ගොසිපියම් ආබොරියම්.

පර්යේෂකයන් විසින් චිත්‍රයක් සංසරණය කරන ලදී phuti karpas තරඟයක් සොයා ගැනීමේ අපේක්ෂාවෙන් ජාතික දිනපොත්වල සහ පුවත්පත්වල සිටුවන්න. වික්ටෝරියා සහ ඇල්බට් කෞතුකාගාරයෙන් සාරියේ සිට කපු වලට ජානමය ගැලපීමක් ඇත්දැයි පරීක්ෂා කිරීම සඳහා ඔවුන් රටේ ප්‍රදේශ කිහිපයකින් වෙනත් කපු වර්ග එකතු කළහ. කණ්ඩායම සමීප තරඟයක් සොයා ගත් අතර රාජ්ෂාහි විශ්ව විද්‍යාලයේ උද්භිද විද්‍යා අංශයේ කෙත්වල මෙම ශාකය වගා කළේය.

1710 සිට සාරිය නිර්මාණය කිරීමෙන් පසු මුස්ලිම් සාරියක් රෙදි විවීම සඳහා හැකි වූ මුතුන් මිත්තන්ගේ දැනුමක් ඇති පේෂකර්මාන්තකරුවන් දෙදෙනෙකු ද ඔවුන් සොයා ගත්හ. ඔවුන් සාරි සාම්පල හයක් නිෂ්පාදනය කළහ. රෙදිපිළි වල එක් එක් දිග සඳහා වියදම BDT360,000 (ඇමරිකානු ඩොලර් 4,245) ලෙස ගණන් බලා ඇත.

මෙම පුවත ඇසීම පිළිබඳව නෙට්සීන් කනිස් බින්ටේ සමන් ප්‍රීතිය පළ කළේය.

අටූර් රහ්මන් කොලොල් නම් පර්යේෂකයෙක් ට්වීට් කළේ:

කපු මුල් ප්‍රභවයෙන් සාදන ලද මස්ලින් රෙදි ඉදිරි වසර දෙක තුළ වාණිජමය වශයෙන් ලබා ගත යුතුය.

Source link