ආදරය සඳහා වෙළඳ වෛරය සතුටින් පිරි 2021 සුමේදා කුෂ්වා විසිනි


ආදරය සඳහා වෙළඳ වෛරය: සැපවත් 2021

ආචාර්ය සුමේදා කුෂ්වාහා *

ආදරය යනු මේ ලෝකයේ වැඩිපුර අවශ්‍ය වන්නේ එයයි. එය හුදෙක් ශක්තිය පමණක් නොවේ, එය මහාද්වීප හරහා රැළි ඇති කළ හැකි බලවේගයකි. ආදරය යනු ගැටුම්වලින් තොරව සහජීවනයෙන් කටයුතු කළ හැකි මිනිසුන්ගෙන් පිරුණු ලෝකයක් නිර්මාණය කළ හැකි බලයකි.

6 වන පන්තියේදී අප කියවන්නේ ශක්තිය නිර්මාණය වී හෝ විනාශ නොවන බවත් එය එක් ආකාරයකින් තවත් ආකාරයකට පරිවර්තනය වන බවත්ය. කෙසේ වෙතත්, ඕනෑම කෙනෙකුට හෝ ඕනෑම දෙයකට ආදරය කරන විට, අපි අතිමහත් ශක්තියක් නිර්මාණය කර එය කායික, චිත්තවේගීය හා අධ්‍යාත්මික වශයෙන් අන් අයට සම්ප්‍රේෂණය කරමු.

බොහෝ විට අපි එය වටා දෘශ්‍යමාන පින්තූර නිර්මාණය කරමු. මම ආදරය යන වචනය කියන විට ඔවුන්ගේ අනාගත හවුල්කරුවන් මවා ගන්නවා, මව්වරුන් වීමට ඔවුන්ගේ දරුවන් පරිකල්පනය කරන්න, වැඩිහිටියන් ඔවුන්ගේ මුණුබුරන් ගැන සිතන්න, සුරතල් ආදරවන්තයින් අවට ඇති ලස්සනම ලොම් විශේෂ ගැන සිතයි.

ඒ ආදරය හොඳයි. ඇත්තෙන්ම හොඳයි.

නමුත් මම මේ කතා කරන්නේ ඕනෑම දෙයකට සහ සෑම දෙයකටම ස්ථාවර ශක්තියක් සහ ශක්තියක් ගැන ය. මිතුරන් හා සතුරන්ට සමානව ආදරය කරන්න. යහපතට හා අයහපතට එක හා සමානව ආදරය කරන්න.

හේතුවක් නොමැතිව ගලා යන ආදරය. තත්වයන්, හැසිරීම් සහ පෞරුෂයන් වෙනස් කළ හැකි තරම් ධනාත්මක ශක්තියක් ඔබ නිර්මාණය කරන එම කලාපයේ සිටීම ඉතා ප්‍රබල රාජ්‍යයකි.

බුදුරජාණන් වහන්සේ ඇන්ගුලිමාල් කෙරෙහි දැක්වූ ප්‍රේමය. එය ඔහුව යක්ෂයෙකු ලෙස සිට බුදුන් වහන්සේගේ හොඳම ගෝලයන්ගෙන් කෙනෙකු බවට පරිවර්තනය කළේය.

යමෙක් අපට වෛර කරන විට, අපව විවේචනය කරන විට, අපව අමනාප කරන විට- අප කරන්නේ කුමක්ද? අපි වැඩි වෛරයක් ජනනය කරමු, තවත් අපයෝජනයන් සිදු කරන්නෙමු, එම තත්වය පිළිබඳව අපි වඩාත් නිෂේධාත්මක වෙමු. එසේ කිරීමෙන්, අපි සමස්ත සිද්ධියටම ඉන්ධන එකතු කිරීම හැර වෙන කිසිවක් නොකරමු.

කෙසේ වෙතත්, අපි දැන් ආදරය කරන, යමෙකු සමඟ පහර දී ඔබ එම සහෝදරයාට අතවර කළහොත්, එම පුද්ගලයා ඊට වඩා අඩුවෙන් ප්‍රතිචාර දැක්වීමට බැඳී සිටී. මම හිතනවා ඔබත් ඒ තත්වය ඕනෑ තරම් වාර ගණනක් දැක ඇති. අවුරුදු පහකට පෙර, මගේ ලොක්කා සාමාන්‍යයෙන් ඉතා අවුල්සහගත හා අශෝභන සගයකු වූ අතර සෑම කුඩා දෙයක් ගැනම කෝප විය.

ඇය තදින් වැදුණු විට, ඇය ඉතා සංවිධානාත්මක වී ඇති බවත්, ඇගේ කෝපය නොපෙන්වන බවත්, සියල්ලටම ඇය සැපපහසු වූ බවත් මම දුටුවෙමි. මම ඇය ගැන ප්‍රශංසා කළෙමි, මට ඔබ ගැන බොහෝ සතුටක් දැනේ. ඇය කිව්වා මම ආදරයෙන් බැඳී සිටින බව.

ඇය කිව්වා, කවුරුහරි මට මොනවා කිව්වත් මට කමක් නැහැ, මම වෙනත් කලාපයක ඉන්නවා වගේ. ඒ දවසේ මට තේරුණා, ආදරය මොන වගේද කියලා. නමුත් මම මගෙන්ම ප්‍රශ්න කළෙමි, අපට අනිවාර්යයෙන්ම යමක් හෝ යමෙකු මෙම ප්‍රීතිමත් තත්වයට පත්වීමට අවශ්‍යද?

බුද්ධාගම පිළිපැදීමෙන් වසර ගණනාවකට පසු මට වැටහී ගියේ අපට බාහිර වස්තුවක් අවශ්‍ය නොවන විට එම ප්‍රීතිමත් තත්වයට පත්වීමයි. එම පිරිසිදු තත්වය, මිනිසුන් ඔබ ගැන කෙසේ සිතුවත්, ඔවුන් කියන දේ, ඔවුන් ඔබට කැමතිද නැද්ද යන්න- ඔබ කොතරම් ආදරණීයද යත්, ඔබගේ පැමිණීම සැමට සාමකාමී වීමට ප්‍රමාණවත්ය.

ආදරය ඔබේ හැසිරීම තුළ දයානුකම්පාව සහ කරුණාව ගෙන එයි. ඔබව මුණගැසෙන සියල්ලන්ම ඔබ වෙත ඇදී යන බවට එය පෞරුෂ ගති ලක්ෂණයක් ගෙන එයි. ඔවුන්ට සෑම විටම ඔබෙන් වැඩි ප්‍රමාණයක් අවශ්‍යයි. අපි ඉහළ කම්පනයකින් ක්‍රියා කරන්නේ නම්, එය ආකර්ෂණය කර ගැනීමට අපට විශ්වාසයි.

කෙසේ වෙතත්, අපි අඩු බලශක්ති වර්ණාවලියක් තුළ ක්‍රියාත්මක වන්නේ නම් – මිනිසුන්ගේ අවකාශය ආක්‍රමණය කිරීමට උත්සාහ කරන්නේ නම්, සෑම විටම තර්කයක් දිනා ගැනීමට උත්සාහ කරන්න, විවේචනය කරන්න, දෝෂ සොයා ගන්න- අපි එයින් වැඩි ප්‍රමාණයක් ආකර්ෂණය කර ගන්නෙමු.

මෙම 2021 ඔබේ අඩු ශක්ති කම්පන වැඩි ශක්තියක් සමඟ වෙළඳාම් කරයි. ඔබේ සිතුවිලි වෙනස් කරන්න- ධනාත්මක සිතුවිලි වපුරන්න, කරුණාව, දයානුකම්පාව, ධෛර්යය, ආදරය, සමාව දීම, ඉවසීම, කොන්දේසි විරහිතව ලබා දීම වැනි රසකාරක පලතුරු ඔබ භුක්ති විඳිනවා පමණක් නොව අනෙක් අය ඒවා රස විඳින විටද ඔබ ඒවා තුළ බීජ වපුරයි.

2020 බොහෝ දෙනෙකුට දුෂ්කර වසරක් විය. එය අපට ශාරීරිකව වඩා මානසිකව හා මානසිකව කැළලක් ඇති කළේය. එබැවින්, කරුණාකර ඔබ වැඩි සංඛ්‍යාතයකින් නැවත සැකසීමට උත්සාහ කර මතක තබා ගැනීමට වටින 2021 ක් නිර්මාණය කරමු.

ආචාර්ය ඩයර් පවසයි- නිවැරදි වීම සහ කරුණාවන්ත වීම අතර තේරීමක් කිරීමට ඔබට විකල්පයක් ඇති විට- කාරුණික වන්න!

සුභ නව වසරක්!


ආචාර්ය සුමේදා කුෂ්වා විසින් මෙම ලිපිය ලියා ඇත්තේ සංගයි එක්ස්ප්‍රස් සඳහා ය
ලේඛකයාට thoughtsredcaprigal (AT) gmail (DOT) com හා සම්බන්ධ විය හැකිය
මෙම ලිපිය 2021 ජනවාරි 12 දින විකාශය විය.
Source link