කරුණාකර මෙම අගහිඟකම් ඇති දරුවන්ට උදව් කරන්න“අපි මේ දරුවන් මුණගැසී උදව් නොකළේ නම්, සමහරු බෝම්බකරුවන් බවට පත්වී (ඔවුන්ගේ relatives ාතීන්ගේ මරණයට පළිගැනීම සඳහා) දකුණ පුරා තර්ජනයක් විය හැකිය,” ළමා හා සාමය සඳහා වූ තරුණ සංගමයේ සභාපතිනි වන්නකෝනොක් පොහිතෙඩාඕ පැවසීය. තායිලන්තයේ දකුණු දිග පළාත්.

පසුගිය 17 වසර පුරා කෝපයට පත් වූ ගැඹුරු දකුණු කැරැල්ලෙන් පවුලේ සාමාජිකයන් අහිමි වූ දරුවන්ට උපකාර කරන ලෙස තායිලන්තයේ දකුණු දිග පළාතේ ළමා හා සාමය සඳහා වූ තරුණ සංගමයේ සභාපතිනි වන්නකනොක් පොහිතෙඩාඕ දේශීය හා ජාත්‍යන්තර ආධාර ප්‍රභවයන්ගෙන් ඉල්ලා සිටී. වසර.

ගැඹුරු දකුණේ දරුවන් ප්‍රජනක සෞඛ්‍යය පිළිබඳව දැනුවත් කිරීම සහ අධ්‍යාපනයට ප්‍රවේශය වැඩි දියුණු කිරීම මෙම ප්‍රකාශිත අරමුණ ඇතිව 2002 දී ආරම්භ කරන ලූක්රියාන්ග් කණ්ඩායම ලෙස හැඳින්වෙන මෙම කණ්ඩායම ආරම්භ කරන ලදී. 2004 දී කලාපය තුළ ප්‍රචණ්ඩත්වය පැතිර ගිය විට, යාල, පතානි, නාරතිවට් සහ සොන්ග්ලා හි ප්‍රචණ්ඩකාරී සිදුවීම්වලින් මියගිය වැන්දඹුවන්ට සහ දරුවන්ගේ දරුවන්ට උපකාර කිරීම සඳහා මෙම කණ්ඩායම සිය කටයුතු පුළුල් කළේය.

2011 දී සමූහය සිය තත්වය නීත්‍යානුකූලව වෙනස් කර සංගමයක් බවට පත්විය. එතැන් සිට, කණ්ඩායමේ සාමාජිකයින් දරුවන්ට දිනපතා ඉගෙනීමට හා කිරීමට දරුවන්ට අවස්ථාව ලබා දීමට වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කළ බව ඇය පැවසුවාය.

ප්‍රචණ්ඩකාරී ප්‍රහාරයකින් පාන් සාදන්නෙකු අහිමි වීම පවුලකට, විශේෂයෙන් ළමයින්ට බලපාන්නේ කෙසේදැයි දැකීමෙන් පසු ගැඹුරු දකුණේ ප්‍රජාවන් සමඟ මෙම සංගමය කටයුතු කිරීමට පටන් ගත් බව 41 හැවිරිදි වන්නකනොක් මහත්මිය පැවසුවාය.

දිගු කලක් තිස්සේ පැවති කැරැල්ලේ ප්‍රති as ලයක් ලෙස බොහෝ දරුවන් අනාථ වූ අතර, ඔවුන්ගේ චිත්තවේගීය කළමනාකරණය සහ නායකත්ව කුසලතාවන් සඳහා ඔවුන්ට උපකාර කිරීමට සංගමය පියවර ගනිමින් සිටින අතර, මරණයට පළිගැනීම වළක්වාලීමට ඔවුන් ඉවහල් වනු ඇතැයි වන්නකානොක් මහත්මිය විශ්වාස කරයි. කණ්ඩායම විසින් පිරිනමන ලද පුහුණුවට කලා චිකිත්සක පන්ති මෙන්ම ඉවුම් පිහුම් හා මේස සැකසුම් ඇතුළත් විය.

“අපි මේ දරුවන් මුණගැසී උදව් නොකළේ නම්, සමහරු බෝම්බකරුවන් බවට පත් වන්නට ඇත [to avenge their relatives’ deaths]ප්‍රචණ්ඩත්වයෙන් පීඩාවට පත් ළමුන් සඳහා සංගමයේ දායකත්වය පිළිබඳව දැන ගැනීම සඳහා යාලා හි මුවාං දිස්ත්‍රික්කයට ගිය කිංග් ප්‍රජාඩිපොක් ආයතනයේ XI පන්තියේ සිසුන් පිරිසකට සභාපතිනිය පැවසුවාය.

වර්තමාන සහන ප්‍රයත්නය තත්වය සම්පූර්ණයෙන් විසඳීමට ප්‍රමාණවත් නොවන බව ඇය පිළිගත් හෙයින්, අනාගතයේදී ළමයින්ට නායකයින් වීමට උපකාර කිරීම සඳහා ප්‍රජා ව්‍යාපෘති ගණනාවකට අරමුදල් සම්පාදනය කිරීම සඳහා සංගමය විසින් ප්‍රදානයක් ලබා දී ඇති බව ඇය පැවසුවාය.

දකුණේ ප්‍රචණ්ඩත්වයෙන් පීඩාවට පත් සියලුම දරුවන් මුස්ලිම් හෝ බෞද්ධයන් වේවා නොසලකා එම සංගමය ඔවුන්ට උපකාර කර ඇති බව ඇය පැවසුවාය.

“ඔවුන් රැකබලා ගැනීමට ඔවුන්ගේ පවුලේ කිසිවෙකු නොමැති නම්, ඔවුන්ගේ අධ්‍යයන හා ජීවන වියදම් සංගමය විසින් ආවරණය කරනු ඇත,” ඇය පැවසුවාය.

ඊට ප්‍රතිඋපකාර ලෙස, ඔවුන්ට ආධාර ලැබෙන තාක් කල්, සංගමයේ ප්‍රදානයෙන් අරමුදල් සපයනු ලබන ඔවුන්ගේ ප්‍රජාවන්හි ව්‍යාපෘතියක් සඳහා ළමයින්ට උපකාර කිරීම අවශ්‍ය වන අතර එමඟින් සාමය වෙනුවෙන් පෙනී සිටින්නන් බවට පත්වීමට ඔවුන්ට බලය ලැබේ.

මීට වසර 11 කට පෙර මෙම වැඩසටහන දියත් කළ දින සිට දකුණේ ප්‍රජාවන් කිහිපයක ළමුන් 102 ක් ලුක්රියාන්ග් කණ්ඩායම විසින් රැකබලා ගත් බව වන්නකනොක් මහත්මිය පැවසුවාය.

මෙම යෝජනා ක්‍රමය යටතේ සෑම ප්‍රාථමික පාසල් සිසුවෙකුටම වසරකට බාට් 12,000 ක් ලැබෙන අතර වාර්ෂික දීමනා ද්විතීයික ශිෂ්‍යයෙකුට බාට් 18,000 ක්, උසස් පාසල් ජ්‍යෙෂ් ors යන් සඳහා බාට් 20,000 ක් සහ විශ්ව විද්‍යාල සිසුන් සඳහා බාට් 33,000 ක් වේ.

“කාර්ය මණ්ඩල වැටුප් සහ අඛණ්ඩ ව්‍යාපෘති වියදම් ඇතුළුව අපගේ සියලු වියදම් පියවා ගැනීම සඳහා අපට අවම වශයෙන් වසරකට බාට් මිලියන 3.1 ක් අවශ්‍ය වේ. එය කොවිඩ් -19 වසංගතයක් මධ්‍යයේ ලබා ගැනීම පහසු නැත” යනුවෙන් ඇය පැවසුවාය.

“ඒ නිසාම අපි එළියට පැමිණ පුළුල් සමාජයෙන් උදව් ලබා ගැනීමට තීරණය කර ඇත්තෙමු, විශේෂයෙන් සමාජ වැඩ ගැන උනන්දුවක් දක්වන සහ අනාගතයේදී මෙම දරුවන් යහපත් හා වගකිවයුතු පුද්ගලයන් ලෙස වැඩෙනු දැකීමට කැමති අය.”

අතීතයේ දී, ලුක්රියාන්ග් යුරෝපා සංගමය, ජාත්‍යන්තර සංවර්ධනය සඳහා එක්සත් ජනපද ඒජන්සිය සහ ඕස්ට්‍රේලියානු රජය ඇතුළු සංවිධාන ගණනාවකින් අරමුදල් ලබාගෙන ඇති නමුත් බොහෝ දෙනෙක් එම ඉල්ලීම ප්‍රතික්ෂේප කළහ.

අරමුදල් හිඟයක් හේතුවෙන්, දකුණේ දිනපතා සිදුවන ප්‍රචණ්ඩත්වයෙන් තවත් ළමයින් අනාථ වෙමින් සිටියද, මීට වසර දෙකකට පෙර ප්‍රජා ව්‍යාපෘති සඳහා අරමුදල් සැපයීම නතර කිරීමට සංගමයේ ප්‍රදාන කමිටුවට සිදුවිය.

ලුක්රියාන්ග් පිහිටුවා ගත් දා සිට, දකුණු දේශසීමා පළාත් පරිපාලන මධ්‍යස්ථානය හැර සමාජ සංවර්ධන හා මානව ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය සහ අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශය වැනි රාජ්‍ය ආයතනවලින් සංගමයට කිසි විටෙකත් අරමුදල් ලැබී නොමැති බව ඇය සඳහන් කළාය.

ලුක්රියාන්ග් සිය වැඩසටහන ආරම්භ කළ දින සිට සහභාගිවන්නන් 24 දෙනෙකු සිය උපාධිය ලබා ගැනීමට සමත් වී ඇති අතර දෙදෙනෙකු තම ස්වාමිවරුන් ලබාගෙන ඇති බැවින් සභාපතිනිය වැඩි ආධාර ලබා දෙනු ඇතැයි අපේක්ෂා කළාය.

හිටපු සහභාගිවන්නන් සිව්දෙනෙකු තවමත් සංගමය වෙනුවෙන් කටයුතු කරන අතර අනෙක් අය තවමත් මුදල් පරිත්‍යාග මගින් ව්‍යාපෘතියට ක්‍රියාකාරීව සහාය දක්වන බව ඇය පැවසුවාය.

“ප්‍රදාන ලබා දීමට අමතරව, ලුක්රියාන්ග් දරුවන්ට සමාජ වගකීම ද උගන්වා ඇත,” ඇය පැවසුවාය.Source link