වරනාසි-දිල්ලි බුලට් දුම්රිය නවතම පුවත් LiDAR සමීක්ෂණය


බුලට් දුම්රිය ඉන්දියාව, ඉන්දියා බුලට් දුම්රිය, ඩෙල්හි-වරනාසි බුලට් දුම්රිය
රූප මූලාශ්‍රය: එම්පැසි ඔෆ් ජපන් / ඇනි

ඡායාරූපය නිරූපණය සඳහා පමණි.

අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි විසින් ඉන්දියාවේ පළමු කිලෝමීටර් 508 ක මුම්බායි-අහමදාබාද් අධිවේගී දුම්රිය කොරිඩෝවට මුල්ගල් තැබීමෙන් වසර තුනකට පසු දිල්ලි-වරනාසි මාර්ගයේ දිවයිනේ එවැනි දෙවන දුම්රිය කොරිඩෝවේ වැඩ කටයුතු සාර්ථක වී තිබේ. ගම්යතාව.

මෝඩිගේ පාර්ලිමේන්තු ඡන්ද කොට් constituency ාශය ජාතික අගනුවර සමඟ බුලට් දුම්රිය හරහා සම්බන්ධ කිරීමේ ව්‍යාපෘතියේ කොටසක් ලෙස කිලෝමීටර් 800 ක දිල්ලි-වරනාසි අධිවේගී දුම්රිය (ඩීවීඑච්එස්ආර්) කොරිඩෝව පිළිබඳ ගුවන් ලිඩාර් සමීක්ෂණයක් දැන් දුම්රිය දෙපාර්තමේන්තුව විසින් සිදු කර ඇත.

ALSO READ: මුම්බායි-අහමදාබාද් බුලට් දුම්රිය: ඊ 5 ශ්‍රේණියේ පළමු දර්ශනය ෂින්කන්සන් නිකුත් කරන ලදී

දිල්ලි-වරනාසි මාර්ගය සඳහා උත්තර් ප්‍රදේශ්හි ග්‍රේටර් නොයිඩා සිට ලිදාර් සමීක්ෂණය ජාතික අධිවේගී දුම්රිය සංස්ථාවේ (එන්එච්එස්ආර්සීඑල්) ඉරිදා දියත් කළ අතර එහිදී අති නවීන ගුවන් ලයිඩාර් සහ නිරූපණ සංවේදක සහිත හෙලිකොප්ටරයක් ​​දත්ත ග්‍රහණය කර ගනු ඇත. යෝජිත මාර්ගයේ භූමි සමීක්ෂණයට අදාළ වේ.

සාම්ප්‍රදායික ක්‍රමවේදය තුළින් සාමාන්‍ය මාස 10-12 අතර කාලයට සාපේක්ෂව මාස තුන හතරක් තුළ සියලු භූගත තොරතුරු හා දත්ත එක්රැස් කිරීමට ආලෝකය හඳුනාගැනීම සහ පරාස සමීක්ෂණ (ලිඩාර්) තාක්ෂණය උපකාරී වන බව එන්එච්එස්ආර්සීඑල් ප්‍රකාශක සුෂ්මා ගෞර් පැවසීය.

යෝජිත දුම්රිය මාර්ග පෙළගැස්ම අවට භූගෝලීය ප්‍රදේශ පිළිබඳ නිවැරදි තොරතුරු සපයන බැවින් ඕනෑම රේඛීය යටිතල පහසුකම් ව්‍යාපෘතියක් සඳහා භූමි සමීක්ෂණය තීරණාත්මක කටයුත්තක් බව ඇය පැවසුවාය. “මෙම තාක්ෂණය මඟින් නිවැරදි සමීක්ෂණ දත්ත ලබා දීම සඳහා ලේසර් සහ ජීපීඑස් දත්ත, පියාසැරි පරාමිතීන් සහ සත්‍ය ඡායාරූප එකතුවක් භාවිතා කරයි” යනුවෙන් ඇය පැවසුවාය.

යෝජිත දුම්රිය මාර්ග පෙළගැස්වීමේ ප්‍රදේශයේ මීටර් 300 ක (දෙපස මීටර් 150) දත්ත ලිඩාර් සමීක්ෂණය මගින් ලබා ගන්නා බව ගෞර් පැවසීය. ඉන්පසුව, යෝජිත පෙළගැස්මේ දෙපස මීටර් 50 කොරිඩෝවේ ත්‍රිමාන (ත්‍රිමාන) භූලක්ෂණාත්මක සිතියම 1: 2500 පරිමාණයෙන් සිරස් සහ තිරස් පෙළගැස්වීම්, ව්‍යුහයන්, දුම්රිය ස්ථාන සහ ඩිපෝවල පිහිටීම, ඉඩම් අවශ්‍යතාවය කොරිඩෝව සඳහා, සහ ව්‍යාපෘති බලපෑමට ලක්වූ බිම් කොටස් / ව්‍යුහයන් හඳුනා ගැනීම සහ මාර්ග අයිතිය ආදිය.

එන්එච්එස්ආර්සීඑල් නිලධාරියා පැවසුවේ ඉන්දියානු සමීක්ෂණ ආයතනය විසින් මෙම ක්ෂේත්‍රය තුළ නියම කර ඇති සම්මත මිනුම් නවයකට අනුව මාස්ටර් 86 ක් සහ ද්විතීයික පාලන ස්ථාන 350 ක් ස්ථාපිත කර ඇති බවයි. මෙම ඛණ්ඩාංක දිල්ලි-වරනාසි එච්එස්ආර් කොරිඩෝවේ මාර්ගයේ චොපර් පියාසර කිරීමට යොදා ගනී.

“ව්‍යුහයන්, ගස් සහ වෙනත් බිම් විස්තර පිළිබඳ පැහැදිලි පින්තූර සැපයීම සඳහා මෙඩා පික්සල් කැමරා 60 ක් ලිඩාර් සමීක්ෂණයේදී භාවිතා කර ඇත.” අධිවේගී දුම්රිය කොරිඩෝ 7 ක් සඳහා සවිස්තරාත්මක ව්‍යාපෘති වාර්තා සකස් කිරීම සඳහා එන්එච්එස්ආර්සීඑල් වෙත පවරා ඇති බව ඇය පැවසුවාය. .

ඩීවීඑච්එස්ආර් කොරිඩෝව සඳහා ඩීපීආර් හි පළමු කෙටුම්පත 2020 ඔක්තෝබර් 29 වන දින දුම්රිය අමාත්‍යාංශයට ඉදිරිපත් කළ බව ගෞර් පැවසීය. කොරිඩෝව දිල්ලියේ ජාතික ප්‍රාග්ධන කලාපය (එන්සීටී) මතුරා, අග්‍රා, එටාවා, ලක්නව්, රාබරෙලි, ප්‍රයග්‍රාජ්, භදෝහි, වරනාසි සහ අයෝධ්‍යා.

උත්තර් ප්‍රදේශ් හි ගෞතම් බුද්ධ නගර් දිස්ත්‍රික්කයේ ජුවාර් හි එළඹෙන ජාත්‍යන්තර ගුවන්තොටුපළ සම්බන්ධ කිරීමට ද එච්එස්ආර් මාර්ගය යෝජනා කරයි.

2017 සැප්තැම්බර් 14 වන දින මෝඩි සහ එවකට ජපන් සගයා වූ ෂින්සෝ අබේ සමඟ ‘බුලට් දුම්රිය’ ව්‍යාපෘතිය ලෙස ජනප්‍රිය වූ MAHSR කොරිඩෝවේ මුල්ගල් තැබීය.

කිලෝමීටර් 180 ක වේගයෙන් ධාවනය කළ හැකි දිල්ලිය සහ වරනාසි අතර ‘වැන්ඩේ භාරත් එක්ස්ප්‍රස්’ ලෙස නැවත නම් කරන ලද ස්වදේශික ‘දුම්රිය 18’ යානය 2019 පෙබරවාරි 15 ​​වන දින මෝඩි විසින් සලකුණු කර තිබුණි.

නවතම ඉන්දියානු පුවත්

Source link